Slovenský infektolog Vladimír Krčméry hájí opatření vlády, která kvůli koronaviru zavedla velmi přísná omezení na hranicích. Kabinet Eduarda Hegera zpřísnil režim kvůli mutaci delta, což vedlo k sérii protestů na hraničních přechodech. Podle Krčméryho je však snaha chránit zdraví občanů výše než svoboda pohybu.
Uznávaný expert na infekční nemoci a poradce slovenské vlády ve věci pandemie koronaviru poukazuje na to, že stát má právo chránit veřejné zdraví a udělal veškeré potřebné kroky k tomu, aby zamezil rozšíření nových mutací koronaviru na Slovensku. Tamní vláda se bojí především mutace delta, dříve známé jako indická mutace, která je již převládající v desítkách zemí po celém světě.
Vláda premiéra Eduarda Hegera kvůli obavám z delty zavedla velmi přísná pravidla pro příjezd do země a stejně tak tvrdě utáhla režim na svých hranicích. Na různých hraničních přechodech kvůli tomu protestovaly stovky lidí a mnohdy se dostali i do střetů s policisty.
Krčméry ale tato opatření hájí, protože mají podle jeho slov zabránit scénáři ze září loňského roku, kdy se na Slovensku rozšířila nákaza kvůli zástupům lidí, kteří se vrátili z dovolené v zahraničí. Stejný osud tehdy potkal i Česko. „Opatření omezují svobodu pohybu, ale druhá věc je právo na ochranu veřejného zdraví,“ řekl infektolog pro slovenský web TVNoviny.sk.
Nespokojenost lidí se zpřísněním opatření na hranicích chápe, ale stejně tak vnímá i nesouhlas z druhé strany. „Viděl jsem i protesty lidí, kteří nechtěli, aby s jejich dětmi chodily do školy nenaočkované děti. Obě strany mají právo vyjádřit svůj nesouhlas a vláda musí najít rovnováhu,“ doplnil Krčméry.
Hraniční nepříjemnosti vyřeší očkování
Infektolog patří mezi jednoznačné zastánce očkování. Právě vakcinace obyvatel podle jeho mínění zabrání velkému šíření koronaviru v zemi. Kromě toho připomněl, že očkovaní lidé se vyhnou nepříjemnostem, které na ně aktuálně můžou čekat právě na hranicích.
Krčméry sice připouští, že někteří lidé mají slabší imunitu a ani po dvou dávkách vakcíny se jim nevytvoří dostatek protilátek k tomu, aby byli zcela chráněni. Takových lidí je podle něj ale velmi málo. Řešení by viděl v tom, že by tyto osoby dostaly v budoucnu třetí dávku právě na posílení imunity.
Na uzavřených hranicích došlo k bitkám s policisty
Slovenská vláda v uplynulých dnech zavedla nová přísná opatření, která mají zabránit šíření koronaviru ze zahraničí. Obává se zejména mutace delta.
Cestující, kteří přijíždí na Slovensko a nebyli dosud proti nemoci COVID-19 očkováni, musejí nově po příjezdu do země nastoupit do karantény. Opatření se ale netýká tranzitní přepravy či pendlerů, tedy lidí, kteří hranice Slovenska pravidelně přejíždějí kvůli práci. Pro ně však dané opatření neplatí jen během následujících týdnů v rámci přechodného období.
Slovensko v minulém týdnu nečekaně uzavřelo i menší hraniční přechody s Českou republikou. Právě u nich došlo k protestům či akcím, kdy nespokojení Slováci odtáhli zátarasy na silnicích, a přejezdy tak zprůchodnili. Na těchto místech došlo i k několika potyčkám, kdy se protestující pustili do bitky s policisty. Při jedné z nich byl mimo jiné zadržen slovenský poslanec krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Peter Krupa. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec následně oznámil, že menší přejezdy se znovu otevřou.