Čína jako první na světě nasadí do soudnického systému robota, který je údajně schopný s úspěšností 97 procent rozhodovat o vině a nevině. A to v rámci jednodušších případů, kdy je pachatel gambler, podvodník či chybující řidič. Robot má ulevit reálným soudcům, kteří se tak mohou zabývat komplexnějšími případy.
Kamery rozpoznávající obličej na každém rohu, kreditový systém a nyní nově i soudní roboti. Dystopie z románu George Orwella se v Číně zhmotňuje každým okamžikem. Hongkongský list South China Morning Post napsal, že v Šanghaji vyvinuli robota, který začne řešit méně složité soudní případy a bude moci potenciálně rozhodnout místo člověka o míře trestu.
Umělá inteligence údajně dokáže být spravedlivá na 97 procent. Robot má na základě písemných i zvukových dokumentů k případu rozhodovat o trestu v rámci nejčastějších druhů zločinů a uvolnit tak ruce soudcům z masa a kostí.
Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.
Čínští vývojáři trénovali soudního robota tím, že mu poskytli informace o 17 tisících případech z období mezi lety 2015 a 2020. Robot prozatím zvládne rozeznat osm různých zločinů, do budoucna se ale toto číslo pravděpodobně zvýší. Umělá inteligence má z důkazů mimo jiné vyčíst, jak moc je dotyčný nebezpečný pro své okolí.
Je 97 procent dost?
Konstrukce robota, který má místo opravdového soudce rozhodovat o vině člověka, se pochopitelně setkala s negativními reakcemi. Experti konceptu například vyčítají, že umělá inteligence se sice může neustále zlepšovat tím, že načítá nové a nové případy, nikdy ale neučiní svéhlavé rozhodnutí.
To znamená, že robot nikdy nemůže učinit precedens a nemůže vnímat postranní aspekty případu, jakým je třeba společenská atmosféra.
„Přesnost 97 procent může být z technologického pohledu vysoká, vždycky tu ale bude riziko chyby. A kdo za ni pak převezme zodpovědnost? Soudce, tvůrce robota, nebo algoritmus?“ ptal se v reakci pro South China Morning Post prokurátor, který nechtěl být vzhledem k citlivosti tématu jmenován.