Dozorčí rada amerického San Francisca předschválila opatření, o kterém se ještě nedávno psalo jen ve sci-fi románech. Úřady ve městě totiž s největší pravděpodobností umožní místní policii využít v ožehavých situacích roboty a dají těmto strojům právo zabíjet. Hlasování o této problematice předcházely bouřlivé diskuze.
Umělá inteligence čím dál více ovlivňuje náš život. Píše slohové práce, maluje obrazy a umí i zabíjet. Nově zjevně s posvěcením amerických úřadů. V metropoli San Francisco totiž zřejmě roboti dostanou právo a možnost zabíjet. Informovala o tom americká CNN.
O zapojení robotů do policejních akcí se v kalifornském městě dlouho a živelně diskutovalo. Hodně lidí bylo proti. Nakonec ale opatření schválila v poměru hlasů 8 : 3 dozorčí rada města. O návrhu se ale bude hlasovat ještě jednou a ve finále ho musí posvětit i starosta.
Titul oprávněných zabijáků ale robotům v San Franciscu už s největší pravděpodobností nikdo nevezme. Policie ovšem ujišťuje, že stroje bude využívat pouze v krajních situacích. Už teď mají bezpečnostní složky k dispozici divizi robotů a dronů, policisté ale údajně nemají v plánu je nyní z ničeho nic vyzbrojit puškami.
Kdy roboti pomohou?
Roboti by proto mohli primárně například používat explozivní zařízení k odstranění stacionárních překážek. Také se počítá s tím, že by házeli slzný plyn při demonstracích. Přesto může podle policie přijít chvíle, kdy mohou roboti pomoci zakročit proti nebezpečnému jedinci. Například ve chvíli, kdy by nasazení policistů z masa a kostí bylo příliš riskantní.
„Mohou přijít výjimečné situace, nepředstavitelné stavy nouze, kdy by policisté chtěli využít smrtící sílu, aby v těchto hrozných situacích zabránili někomu, aby páchal další škody,“ komentoval opatření člen dozorčí rady Aaron Peskin.
Hra s ohněm
Odpůrci návrhu se ale obávají, že hra s roboty se může velmi rychle zvrtnout. „Existuje obrovského riziko zneužití této vojenské technologie, zato neexistuje žádný důkaz o tom, že ji potřebujeme,“ vysvětlil Dean Preston, proč hlasovat proti.
„Žijeme dystopickou budoucnost, kde se bavíme o tom, jestli může policie použít roboty k popravě občanů, bez soudu, poroty nebo soudce,“ uvedla Tifanei Moyerová, vedoucí pracovnice Výboru právníků pro občanská práva v oblasti Sanfranciského zálivu. „Tohle zkrátka není normální. Žádný právník ani běžný občan by to neměl považovat za normální,“ dodala.
Katarská Al-Džazíra připomněla, že vůbec poprvé zabil robot v USA člověka v roce 2016. Tehdy došlo k incidentu v Dallasu, kdy střelec zavraždil pět policistů. Následně ho usmrtila bomba, kterou k útočníkovi dopravil robot.
Kriminalita v San Franciscu
V San Franciscu, ve městě, které bývalo symbolem amerického snu, v poslední době narůstá kriminalita. Podobně jako v celé Kalifornii. Spíše než s násilnými činy se úřady potýkají s krádežemi a poškozováním majetku, upozornil list San Francisco Chronicle. Nabízí se proto otázka, zda nechce policie začít využívat roboty právě z tohoto důvodu.
Velkým problémem kalifornských měst jsou také bezdomovci. Počty lidí bez domova jsou totiž v San Franciscu, kde žije asi 800 tisíc lidí, enormní. Odhady o jejich počtu ve městě se různí, statistiky nejčastěji uvádějí číslo mezi 7 a 20 tisíci.
Pro srovnání – v miliónové Praze se nachází zhruba čtyři až pět tisíc bezdomovců. V celém Česku pak něco málo přes 20 tisíc.