Skamene o Jonákovi: Když mě lichváři vyhazovali z okna, zachránil mě. Proč se rozhádali?

Kdysi bývali kamarádi na život a na smrt. Jeden pro druhého by udělal všechno. Pak se ovšem drsně rozhádali a nikdy už se neusmířili. Když Ivan Jonák zemřel, Roman Skamene mu nepřišel ani na pohřeb. Jak se dali dohromady a kvůli čemu si nemohli přijít na jméno?

Díky své roli ve filmu Bony a klid z roku 1987 se stal Roman Skamene maskotem veksláků. Byl pro ně jako král. Kamkoliv přišel a pohybovala se tam tato sorta lidí, zvali ho na šampaňské a bohatě hostili. A tak se seznámil i s kontroverzním podnikatelem Ivanem Jonákem.

Po revoluci, kdy se mohlo začít svobodně podnikat, si herec pořídil hospodu. Kšefty ale nešly tak, jak si představoval, navíc ho okrádal vlastní personál. Podnik v centru Prahy v Sokolské ulici nakonec zkrachoval a zůstaly obrovské dluhy.

Skamene si peníze půjčoval od lichvářů, kteří mu začali vyhrožovat fyzickou likvidací. Dokonce ho vymahači drželi za nohy z okna ve třetím patře činžáku v centru Prahy a hrozili, že ho pustí. V zoufalé situaci, kdy byl úplně na dně a nevěděl, co dál, zavolal Jonákovi.

„Vylíčil jsem mu, v jakých jsem sračkách. Že ke mně mají přijít do restaurace pro prachy. Nebyla to nějaká závratná částka, ale já je prostě neměl. Oni po tom šli dost tvrdě. Výhrůžky stupňovali, šlo mi o krk,“ zavzpomínal Roman Skamene.

Scéna jako z akčního filmu. Lichváři dostali výprask

Jonák začal konat okamžitě. Přijel s partičkou svých bodyguardů, kteří se poschovávali různě po hospodě. Když lichváři vyzbrojeni střelnými zbraněmi dorazili na místo, Jonákovi muži vyskákali ze všech koutů a během jediné minuty je všechny zpacifikovali.

Byla to scéna jako z akčního filmu. „Ozval se výkřik: Akce! Kluci vyletěli a začalo to. Bylo slyšet jen: Lehni! Ke zdi! Na zem! Jonák jim pak dal u stolu podepsat, že od něj převzali peníze a že je už nikdy v životě nechce vidět. Jeden z těch lichvářů se mi při odchodu omluvil, že to přehnali. Od té doby jsem je neviděl. Ivan mi tehdy pomohl,“ uvedl herec.

Přátelství mezi ním a Jonákem pokračovalo i v době, kdy kontroverzní podnikatel skončil za mřížemi za objednávku vraždy své manželky Ludviky. Skamene nevěřil, že by tak odporný čin mohl mít na svědomí a s manželkou Renátou, která pracovala v advokátní kanceláři, se mu snažili pomoci, dostat ho z vězení. „Pravidelně jsem ho tam také navštěvoval. Alespoň třikrát do měsíce,“ vzpomínal herec.

Z vězení jim posílal vulgární dopisy plné urážek

Jakmile se ukázalo, že se Jonák z kriminálu nedostane, přešel do protiútoku. Cítil se být zrazen a Romana i jeho manželku začal pomlouvat. „Nabídli mi, že mě budou zastupovat a dostanou z lochu ven. Kývl jsem na to a podepsal plnou moc. A oni furt, že to nejde, dostat mě ven. A tak mi rozkradli podnik Discoland, který byl součástí té dohody,“ prohlašoval po propuštění na svobodu Jonák.

Také tvrdil, že pro něj manželka Romana Skamene měla slabost. „Jezdívala ke mně každý měsíc na návštěvy, vždycky bez něj, sama. Stěžovala si mi, že pořád chlastá, vždycky vleze do nějakého kšeftu a oni přijdou o všechny prachy. Poradil jsem jí, aby udělala rozdělení majetku. Kdyby neměl manželku, tak už dnes není. A čestně prohlašuju, že kdybych se kdysi nezachoval jako kamarád, tak žádnou manželku už nemá, protože ona se s ním chtěla rozvést a vzít si mě,“ řekl Jonák.

Když se to Roman Skamene dozvěděl, Jonákova slova označil za „podlé lži“ a žádal po něm veřejnou omluvu. Té se ale nikdy nedočkal. „Neskutečně mě urazil. Nevím, kdo mu co v kriminále nakukal. Dal se tam do nějaké sekty a to ho úplně zmagořilo. Ještě z basy poslal manželce dopis a v něm ji sprostě urážel těmi nejhrubšími výrazy. Prostě strašný. Tak jsem s ním skončil,“ popsal herec, který svému bývalému kamarádovi nepřišel ani na pohřeb.

„Až do své smrti se mi neomluvil. To, co o nás řekl, jsem mu neodpustil. Člověk, který mě do poslední chvíle pomlouval a nařkl, že jsem mu z toho jeho bordelu něco ukradl, si nezaslouží moji pozornost ani lítost,“ dodal Skamene. Byl prý sice ze začátku přesvědčen, že Jonák svou manželku nenechal zavraždit, nyní už si to ale nemyslí.

Jonák zemřel v únoru 2016 ve věku 59 let, necelé dva roky po propuštění z vězení. Příčinou byly vážné zdravotní problémy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.