Největší česká minorita posílá do komunálních voleb jen asi 200 kandidátů, o mandát zastupitele se přitom uchází 195 tisíc občanů. Předseda Unie olašských Romů a člen Rady vlády pro národnostní menšiny Josef Stojka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyjadřuje obavy z narůstající obliby extremistické politiky: „Jít k volbám je strašně důležité, abychom oslabili Okamuru, který sbírá body na protiromských výrocích.“ Paradoxní je, že několik Romů se ocitlo i na kandidátkách SPD.
Letos v březnu zastavil Nejvyšší správní soud činnost Romské demokratické strany. Romové se ji pro komunální volby pokusili nahradit stranou s názvem Roma Luma (Romský svět). Jaké jsou její šance v komunálních volbách? Je to vlastně jediná strana, která nyní zastupuje asi 300 tisíc českých Romů.
Strana Roma Luma vznikla teprve před několika měsíci a stačila postavit jen několik málo kandidátek. Konkrétně v Sokolově, Hradci Králové, Raspenavě a Mělníku. Já sám jsem měl být jako nezávislý kandidovat na kandidátce Roma Luma v Ostravě, nakonec jsme ale kandidaturu na poslední chvíli neposlali k registraci.
Proč?
Na protest proti nečekanému kroku předsedy strany Marca Cavaliho, který se jakožto zástupce Roma Luma nechal v Praze 11 napsat na třetí místo kandidátky s názvem: Robert Vašíček – My co tu žijeme. Robert Vašíček byl až do loňského roku členem SPD a v Okamurově straně dokonce zastával vlivnou pozici místopředsedy pražské SPD. Je znám svými krajně nacionalistickými postoji i přátelskými vztahy s předsedou protiromské Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem. Pro mě osobně to byl od předsedy Roma Luma úplně nepochopitelný krok.
Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky
Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.
Prý několik Romů kandiduje i přímo na kandidátkách SPD?
To mě připadá úplně nejhorší, opravdu strašné. Několik Romů kandiduje za SPD třeba v Krupce, Sokolově anebo Klášterci nad Ohří. Dokonce jeden vysokoškolsky vzdělaný Rom, což je úplně mimo mé chápání. Okamura a spol. zpochybňují romský holocaust, Rom s vysokou školou ale za tyhle extremisty klidně kandiduje.
Vraťme se ke straně Roma Luma, pokus o novou romskou stranu se tedy nepovedl?
Nechci vůbec zpochybňovat romské kandidáty Roma Luma ve městech, která jsem jmenoval. Jsou na nich skvělí Romové, kteří si zaslouží, aby byli zvoleni, takže Romy z Hradce Králové nebo Raspenavy prosím, ať pro stranu hlasují. Nikdo přece nemohl předem tušit, že se předseda strany Marco Cavali na poslední chvíli nechá napsat na stejnou kandidátku s extremistou a někdejším členem SPD.
Robert Vašíček také netají, že fandí Putinovi a brojí i proti ukrajinským uprchlíkům. Svoji partaj pojmenoval tak, že název strany na volebním lístku zároveň tvoří program: „Robert Vašíček – MY CO TU ŽIJEME: Prosadíme pořádek! Čisté a bezpečné ulice! Zeleň namísto betonu! Úspory namísto…“ Nebudu to citovat celé, ale je tam i bod: „Ghetto v objektech Sandra a Opatov odmítáme!“ Vašíček volá po zrušení pražských ubytoven pro nejchudší Romy, jak je možné, za jeho stranu kandidují kromě Cavaliho i další Romové? Například Stanislav Byl a Kateřina Ferencová.
Co udělal předseda Roma Luma Marco Cavali, to snad ani nemá cenu komentovat. Je na členech strany, aby si zvolili jiného předsedu, což nevím, jestli se jim podaří. Romové se teď musí soustředit na vznik jiného politického hnutí, které nahradí někdejší romské strany, proto s přáteli intenzivně pracujeme na přípravách strany Nová Vize.
Romové přitom po vlastní straně docela touží, během předvolebních reportáží ve vyloučených romských lokalitách v Osoblaze na Bruntálsku anebo v Ostravě-Přívoze jsem slyšel: „My chceme volit Romy.“ Bohužel, romské strany ani nezávislí romští kandidáti třeba v Ostravě nepostavili ani jednu kandidátku.
To máte pravdu, a je to smutné. Tyhle komunální volby už jsme předem prohráli. Teď jde o to, ať je neprohrajeme dvakrát.
Jak to myslíte?
Aby v komunálních volbách nezískali významnější vliv extremisté, myslím především SPD. V průzkumech pro parlamentní volby je teď dokonce Okamurova strana druhá za ANO, a to je pro nás úplně nemyslitelné, aby jednou ve vládě seděli lidé, kteří Romy nenávidí.
Okamura o romském holocaustu
Předseda SPD Tomio Okamura zlehčuje romský holocaust opakovaně. V lednu 2018 třeba řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Poslanec SPD Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Obě vyjádření kritizovala například pražská Židovská obec, Muzeum romské kultury i vedení Památníku Lidice.
Už v roce 2014 zpochybnil Okamura romský tábor v Letech následovně: „Pokud jde o Lety, bude dobře si ujasnit, co tu chceme budovat. Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci. (…) V táboře nebyl nikdo nikdy zabit.“ Tehdy na výrok reagoval například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL): „Pokud jde o koncentrační tábor v Letech, stačí se podívat na hřbitov v nedalekých Miroticích. Tam jsou desky se jmény obětí a mezi nimi je i mnoho malých dětí.“
V komunálních volbách je to podobné, v každém větším městě se Okamurovi podařilo sestavit kandidátku. A tam, kde se SPD dostane do městské rady, se bude Romům hůře žít. Proto všechny Romy v České republice vyzývám, aby v pátek nebo v sobotu opravdu došli k volbám! A volili demokratické strany anebo demokratické nezávislé kandidáty. Jestli levici anebo pravici, to je jedno. Nedejme prostor Okamurovi, který zpochybňuje romský holocaust a sbírá body na protiromských výrocích. Romové, volte uváženě, od srdce, ale hlavně demokraty!
Romové by raději než ODS, ČSSD či KDU-ČSL volili třeba kandidátky s názvem Romové pro Ostravu, Romská Praha anebo Za lepší život brněnských Romů, nemyslíte?
To je mi jasné. Bohužel, musíme počkat až na další komunální volby.
Obávám se, že se Romové o víkendu na volby spíše vykašlou.
Ve srovnání s minulými obecními volbami bude asi nižší účast, což je dáno i energetickou krizí a zdražováním úplně všeho. Romové teď řeší úplně jiné věci, než kdo se stane starostou v jejich obvodu či obci. Často neví, co dát k jídlu dětem, jak zaplatí další složenky…
Na Slovensku působí desítky romských starostů, kteří se tam volí přímou volbou. V obcích či městských částech, kde se romská minorita stala majoritou, tak není problém zvolit do čela radnice Roma. V některých vyloučených lokalitách v Česku by už Romové možná také mohli mít starostu, pokud by se volil přímo. Nebudete v tomto směru požadovat změnu volebního zákona?
Rádi bychom tu také zavedli přímé volby starostů jako na Slovensku, ale v Česku takovou změnu volebního zákona nemáme šanci prosadit. Lokálním politikům naprosto vyhovuje, že si starostu zvolí sami až na prvním zasedání zastupitelstva. A tam o starostovi rozhodují úplně jiné jen věci, než kolik dostal hlasů od voličů. Téměř všem politikům systém vyhovuje, na radnicích se točí pořád ti samí lidé, jen třeba dres ČSSD vymění za nezávislé.
Podle romských organizací v komunálních volbách kandiduje asi 200 Romů, většinou na kandidátkách různých stran, hnutí či jako nezávislí kandidáti. To není mnoho, protože celkový počet kandidátů je 195 tisíc. Kolik romských kandidátů jste napočítal v Ostravě? Připomínám, že Ostrava má necelých 300 tisíc obyvatel a ve městě žije 10 až 30 tisíc Romů.
Na lístcích jsem našel jediného, Jaroslava Horvátha. Je to skvělý člověk, sportovec a fotbalista, loni ho dokonce přijal k audienci i papež František. Bohužel, kandiduje až na desátém místě na kandidátní listině s názvem Společně pro Slezskou ve čtvrti Slezská Ostrava, tak asi nemá moc velké šance.
Právě ve čtvrti Slezská Ostrava přitom žije několik tisíc Romů, mnozí v hodně špatných sociálních podmínkách, tam by určitě romského zastupitele potřebovali.
Zvláště teď, kdy se do Ostravy znova vrací kauza „BYTY OKD“. Jde o hornické finské domky v havířských koloniích, které se Zdeněk Bakala zavázal při koupi státního podílu v OKD prodat levně horníkům, ale nakonec si je ponechal. Nyní jsou v majetku švédské realitky Heimstaden, a ta je teď chce zbourat a nahradit novostavbami, nájemcům pak zrovna v těchto týdnech vyhrožuje vystěhováním. V těch koloniích žije i spousta usedlých Romů, mnozí pracovali jako havíři anebo na šachtách dřeli jejich otcové, teď těm rodinám hrozí ulice, v lepším případě ubytovna. Zrovna ve Slezské Ostravě bychom opravdu potřebovali romského místostarostu anebo rovnou starostu.
Ostravští politikové z majority proti záměru Heimstaden neprotestují?
Málo. Co si budeme namlouvat, v duchu se mnozí z nich radují, že realitka čtvrť vyčistí od Romů. Veřejně by to ale nikdy nepřiznali. Ale najdou se tam samozřejmě i slušní politikové.
Nebylo tak přece lepší postavit v Ostravě tu kandidátku za stranu Roma Luma a získat v komunálkách nějaké zastupitele?
Ptáte se dobře. Třeba v ostravských Vítkovicích se nám to letos opravdu rozjíždělo, tam by nám stačilo nějakých 200 Romů, kteří by přišli k volbám, a měli bychom jistého zastupitele. Mohli jsme jich získat mnohem více, po celé Ostravě. Ale pro mě byla důležitější ta morální stránka věci. Nemohu souhlasit s účastí našich Romů na kandidátce strany Roma Luma, jejíž předseda Marco Cavali se přátelí s lidmi, kteří fandí hnědé politice. Jezdím dvacet let po koncentračních táborech, kde nacisti a jejich přisluhovači vraždili Romy: Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu, Osvětim… Pochopte, že teď nemohu kandidovat za stranu, která se paktuje s nahnědlou SPD i s Tomášem Vandasem. To bych se svým voličům už nikdy nemohl podívat do očí.