Cristiano Ronaldo se měl celé léto nakonec marně snažit prchnout z Manchesteru United. Sice teď spíše u „rudých ďáblů“ vysedává na lavičce, nehraje Ligu mistrů, ale po finanční stránce nemusí litovat, že jeho odchod z Premier League nevyšel. Díky oznámeným daňových škrtům ve Velké Británii si vydělá ještě více než doposud.
Ve Spojeném království chtějí vyprovokovat ekonomický růst. Ministr financí Kwasi Kwarteng za tímto účelem minulý pátek oznámil zásadní snížení daní, z něhož budou nejvíce profitovat bohatí, ne miliony lidí s nižšími příjmy. Nelze se divit, že tento krok vyvolal značné kontroverze. Americká CNN ho označuje za „britský hazard“.
Pro ty, kteří vydělávají ročně více než 150 tisíc liber, bude v roce 2023 sražena nejvyšší sazba daně z příjmu ze 45 procent na 40. A třeba i fotbalisté z Premier League si mohou pískat.
MS ve fotbale 2022
Podle dat Asociace profesionálních fotbalistů se týdenní mzda hráčů z pravděpodobně nejlepší soutěže světa pohybuje kolem 50 tisíc liber. Přes stanovenou hranici se tedy přehoupnou za pouhých 21 dní. Někteří mnohem rychleji.
Kwartengovy škrty rozhodně nemusí mrzet například Kevina De Bruyneho, Erlinga Haalanda, Mohameda Salaha nebo Cristiana Ronalda. To jsou některé z nejvýdělečnějších hvězd anglické ligy, přičemž CR7 by měl podle britských médií vydělávat největší balík – 400 tisíc liber (11 milionů korun) za týden.
Jeho obrovský příjem v kombinaci s novým vládním zásahem do daňového systému bude podle odborníka na finance ve světě fotbalu Kierana Maguira pro Ronalda znamenat příjemný čistý bonus v hodnotě 1,3 milionu liber. Obecně se předpokládá, že čistá mzda průměrného hráče Premier League – která v Evropě platí nejlépe – stoupne o 240 tisíc liber ročně (6,6 milionu liber).
Maguire podotýká, že sice z boháčů nosících kopačky budou nyní ještě větší boháči, ale ekonomická nejistota po daňovém zásahu podle něj může už tak zadlužené kluby jako Ronaldův Manchester dostat do svízelné situace.
Libra spadla vůči americkému dolaru na historické minimum: 1 GBP = 1,04 USD. Což představuje pro vedení „rudých ďáblů“ problém, protože klub má od amerických bank vypůjčeno 603 milionů liber. Zámořský dluh v důsledku změn kurzu vzrostl zhruba o 80 milionů liber.