Přípravek ivermektin nemá na léčbu nemoci COVID-19 prakticky žádný efekt. Uvedli to výzkumníci na základě rozsáhlé kanadské studie vědecké organizace Together Trial, která zkoumala účinky experimentálních přípravků v boji s koronavirem. Dodali, že nevysledovali během klinické studie žádné zhoršení, ale ani výrazné zlepšení, což již dříve uvedly i jiné vědecké iniciativy. Antiparazitikum si přesto oblíbili mimo jiné i odpůrci očkování, někteří z nich ale propagovali i veterinární verzi léku.
Studie Together Trial podrobila rozsáhlejším klinickým testům několik léčebných přípravků, které řada lidí oslavuje jako zázračné léky v boji proti koronaviru. Šlo především o ivermektin, metformin a fluvoxamin, které v různých studiích vykazovaly poměrně smíšené výsledky, často ale vycházely z relativně malého vzorku pacientů.
Na průběh vědeckých prací dohlíželi pracovníci McMasterovy univerzity z kanadského Hamiltonu, samotná studie nicméně probíhala v Brazílii a Jihoafrické republice, kde ve větší míře přistoupili k experimentálním léčbám.
„Chtěli jsme vyhodnotit účinnost levných a široce dostupných léků proti covidu v zemích s nízkými a středními příjmy,“ uvedla jedna z hlav studie, profesor Edward Mills. Protože tyto země nemají tak propracovanou zdravotní péči či dostatek vakcín, dávalo podle něj smysl prozkoumat, jak jsou na tom levné „zázračné“ léky a zda by těmto zemím dokázaly pomoct.
Část výsledků představil společně s dalšími vědci na sympoziu, který sponzoroval americký Národní institut zdraví (NIH). Podporovatele ivermektinu ale nepotěšil – mezi 1500 pacienty, kteří se zúčastnili studie, nemělo antiparazitikum prakticky žádný vliv na průběh nemoci. V porovnání s kontrolní placebo skupinou se neobjevily významné rozdíly. „V naší studii nevidíme přínos, který by měl být podle mnoha zastánců léku vypozorován,“ uvedl Mills na vědecké konferenci, která byla živě streamována na internetu.
Dodal, že kostra studie s ivermektinem musela projít změnou poté, co si obhájci léku stěžovali na příliš skromný testovací vzorek. Ve výsledku se tak pacientům podávala jedna denní dávka po dobu tří dnů v množství 400 mikrogramů léku na každý kilogram hmotnosti pacientů, a to až do 90 kilogramů. Ani zde se nedostavilo výrazné zlepšení zdravotní situace.
Čelíme útokům, říkají vědci
Výsledky prezentované ve veřejném online sympoziu ještě nebyly oficiálně publikovány ani zrecenzovány nezávislou stranou. Dřívější studie Together Trial už ale úspěšně prokázaly nízkou až nulovou účinnost antimalarika hydroxychlorochin při léčbě nemoci COVID-19. Látku favorizoval i bývalý americký prezident Donald Trump.
Mills si zároveň stěžoval, že nemalý počet vědců, kteří se vší vážností zkoumají účinky ivermektinu, čelí útokům i výhrůžkám ze strany obhájců antiparazitika. On sám ani jeho výzkumníci prý nebyli výjimkou. „Bylo vyhrožováno i rodinám, byli pomlouváni,“ řekl naštvaně profesor.
Na dotaz, zda očekává po zveřejnění studie o neúčinnosti ivermektinu další vlnu útoků, odpověděl, že je to nevyhnutelné. „Tyto skupiny jsou naladěné tak, aby kritizovaly jakoukoliv klinickou studii. Už si určily, že jakákoliv platná a dobře navržená studie je selháním,“ řekl Mills.
Část ivermektinu míří zpět do Bulharska, brzy expiruje
Za ivermektinem si stála Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Ta loni na konci roku podala lék asi třiceti pacientům s koronavirem, přičemž zdravotní stav většiny z nich se ve spojení s další léčbou zlepšil. Proto nemocnice v prvním čtvrtletí letošního roku koupila za 12,5 milionu korun z Bulharska 10 tisíc balení léku huvemec obsahujícího ivermektin, který pak distribuovala i do dalších zařízení.
Celkem nemocnice podala lék 150 lidem. Na účinky ivermektinu chtěla udělat větší studii, situace v ČR se ale během té doby výrazně zlepšila. „Od té doby jsme měli již jen pár pacientů s covidem, proto stále uvádíme číslo 150,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS mluvčí Dana Lipovská.
Podle ředitele nemocnice Vlastimila Vajdáka je v plánu výměna 2500 balení ivermektinu, kterým končí v srpnu expirace, za stejné či jiné přípravky s delší lhůtou k použití. „Zatím nevím nic konkrétnějšího, předpokládám, že budu mít informace až na konci srpna,“ doplnila Lipovská pro redakci.
Odborná obec je spíše proti, studie nejsou dost komplexní
Ivermektin k léčbě covidu už dříve nedoporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) ani Evropská léková agentura (EMA). Samotný výrobce léku – společnost Merck Sharp and Dohme (MSD) – již v únoru upozornil, že nemá k dispozici žádnou přesvědčivou studii, která by potvrzovala zázračné účinky přípravku.
Přesto řada lidí antiparazitikum preferuje před očkováním. Lék si oblíbili i fanoušci konspiračních teorií, podle kterých agenti farmaceutických společností úmyslně tlačí na očkování místo podávání léků, protože z prodeje vakcín mají větší zisky.
Mnozí z nich se odvolávali na vědecké studie, které účinnost ivermektinu naopak obhajovaly. Velká část z nich ale vycházela z příliš malého vzorku pacientů, nezahrnula do testování kontrolní skupiny nebo byly jednoduše pochybné a špatně zdokumentované. Ivermektin nejvíce opěvovala velká studie z Egypta, která ale byla později stažena kvůli obvinění z plagiátorství a použití falešných dat k ohýbání výsledků.
Australští vědci ve svých laboratořích zjistili, že ivermektin vykazuje sice účinnost proti koronaviru, ale až v extrémně vysokých dávkách. Takové hladiny už jsou ale pro lidské tělo toxické a nebezpečné. Podobný postoj zmínil ve svém stanovisku i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V Česku se několik lidí ivermektinem i předávkovalo, jiní požili zase variantu pro veterinární účely.