reklama

Ivermektin je při léčbě covidu k ničemu, potvrdili vědci. Od té doby čelí útokům a výhrůžkám

Přípravek ivermektin nemá na léčbu nemoci COVID-19 prakticky žádný efekt. Uvedli to výzkumníci na základě rozsáhlé kanadské studie vědecké organizace Together Trial, která zkoumala účinky experimentálních přípravků v boji s koronavirem. Dodali, že nevysledovali během klinické studie žádné zhoršení, ale ani výrazné zlepšení, což již dříve uvedly i jiné vědecké iniciativy. Antiparazitikum si přesto oblíbili mimo jiné i odpůrci očkování, někteří z nich ale propagovali i veterinární verzi léku.

reklama

Studie Together Trial podrobila rozsáhlejším klinickým testům několik léčebných přípravků, které řada lidí oslavuje jako zázračné léky v boji proti koronaviru. Šlo především o ivermektin, metformin a fluvoxamin, které v různých studiích vykazovaly poměrně smíšené výsledky, často ale vycházely z relativně malého vzorku pacientů.

Na průběh vědeckých prací dohlíželi pracovníci McMasterovy univerzity z kanadského Hamiltonu, samotná studie nicméně probíhala v Brazílii a Jihoafrické republice, kde ve větší míře přistoupili k experimentálním léčbám.

„Chtěli jsme vyhodnotit účinnost levných a široce dostupných léků proti covidu v zemích s nízkými a středními příjmy,“ uvedla jedna z hlav studie, profesor Edward Mills. Protože tyto země nemají tak propracovanou zdravotní péči či dostatek vakcín, dávalo podle něj smysl prozkoumat, jak jsou na tom levné „zázračné“ léky a zda by těmto zemím dokázaly pomoct.

Část výsledků představil společně s dalšími vědci na sympoziu, který sponzoroval americký Národní institut zdraví (NIH). Podporovatele ivermektinu ale nepotěšil – mezi 1500 pacienty, kteří se zúčastnili studie, nemělo antiparazitikum prakticky žádný vliv na průběh nemoci. V porovnání s kontrolní placebo skupinou se neobjevily významné rozdíly. „V naší studii nevidíme přínos, který by měl být podle mnoha zastánců léku vypozorován,“ uvedl Mills na vědecké konferenci, která byla živě streamována na internetu.

Dodal, že kostra studie s ivermektinem musela projít změnou poté, co si obhájci léku stěžovali na příliš skromný testovací vzorek. Ve výsledku se tak pacientům podávala jedna denní dávka po dobu tří dnů v množství 400 mikrogramů léku na každý kilogram hmotnosti pacientů, a to až do 90 kilogramů. Ani zde se nedostavilo výrazné zlepšení zdravotní situace.

Čelíme útokům, říkají vědci

Výsledky prezentované ve veřejném online sympoziu ještě nebyly oficiálně publikovány ani zrecenzovány nezávislou stranou. Dřívější studie Together Trial už ale úspěšně prokázaly nízkou až nulovou účinnost antimalarika hydroxychlorochin při léčbě nemoci COVID-19. Látku favorizoval i bývalý americký prezident Donald Trump.

Mills si zároveň stěžoval, že nemalý počet vědců, kteří se vší vážností zkoumají účinky ivermektinu, čelí útokům i výhrůžkám ze strany obhájců antiparazitika. On sám ani jeho výzkumníci prý nebyli výjimkou. „Bylo vyhrožováno i rodinám, byli pomlouváni,“ řekl naštvaně profesor.

Na dotaz, zda očekává po zveřejnění studie o neúčinnosti ivermektinu další vlnu útoků, odpověděl, že je to nevyhnutelné. „Tyto skupiny jsou naladěné tak, aby kritizovaly jakoukoliv klinickou studii. Už si určily, že jakákoliv platná a dobře navržená studie je selháním,“ řekl Mills.

Část ivermektinu míří zpět do Bulharska, brzy expiruje

Za ivermektinem si stála Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Ta loni na konci roku podala lék asi třiceti pacientům s koronavirem, přičemž zdravotní stav většiny z nich se ve spojení s další léčbou zlepšil. Proto nemocnice v prvním čtvrtletí letošního roku koupila za 12,5 milionu korun z Bulharska 10 tisíc balení léku huvemec obsahujícího ivermektin, který pak distribuovala i do dalších zařízení.

Celkem nemocnice podala lék 150 lidem. Na účinky ivermektinu chtěla udělat větší studii, situace v ČR se ale během té doby výrazně zlepšila. „Od té doby jsme měli již jen pár pacientů s covidem, proto stále uvádíme číslo 150,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS mluvčí Dana Lipovská.

Podle ředitele nemocnice Vlastimila Vajdáka je v plánu výměna 2500 balení ivermektinu, kterým končí v srpnu expirace, za stejné či jiné přípravky s delší lhůtou k použití. „Zatím nevím nic konkrétnějšího, předpokládám, že budu mít informace až na konci srpna,“ doplnila Lipovská pro redakci.

Odborná obec je spíše proti, studie nejsou dost komplexní

Ivermektin k léčbě covidu už dříve nedoporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) ani Evropská léková agentura (EMA). Samotný výrobce léku – společnost Merck Sharp and Dohme (MSD) – již v únoru upozornil, že nemá k dispozici žádnou přesvědčivou studii, která by potvrzovala zázračné účinky přípravku.

Přesto řada lidí antiparazitikum preferuje před očkováním. Lék si oblíbili i fanoušci konspiračních teorií, podle kterých agenti farmaceutických společností úmyslně tlačí na očkování místo podávání léků, protože z prodeje vakcín mají větší zisky.

Mnozí z nich se odvolávali na vědecké studie, které účinnost ivermektinu naopak obhajovaly. Velká část z nich ale vycházela z příliš malého vzorku pacientů, nezahrnula do testování kontrolní skupiny nebo byly jednoduše pochybné a špatně zdokumentované. Ivermektin nejvíce opěvovala velká studie z Egypta, která ale byla později stažena kvůli obvinění z plagiátorství a použití falešných dat k ohýbání výsledků.

Australští vědci ve svých laboratořích zjistili, že ivermektin vykazuje sice účinnost proti koronaviru, ale až v extrémně vysokých dávkách. Takové hladiny už jsou ale pro lidské tělo toxické a nebezpečné. Podobný postoj zmínil ve svém stanovisku i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V Česku se několik lidí ivermektinem i předávkovalo, jiní požili zase variantu pro veterinární účely.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama