reklama

Roušky pod nosem, žádné rozestupy. Jak vypadají vánoční nákupy v obchodním centru?

Potřebujeme pod stromečkem falešné kníry, magickou pokladničku nebo skládací globus? Je pondělí 21. prosince po šesté hodině večer a v ostravském nákupním centru Karolina se bizarním zbožím přehrabují desítky zákazníků. Mnozí mají roušky pod nosem, o rozestupech darmo mluvit. Tahle bezstarostná vánoční jízda ale bude vykoupena stovkami dalších obětí nemoci COVID-19.

reklama

Básník Karel Hynek Mácha opatřil skladbu Máj mottem: „Dalekáť cesta má! Marné volání!“ Prezident České lékařské komory Milan Kubek zatím také marně volá, že váhání vlády ohledně přechodu do pátého stupně systému PES bude každý den stát nejméně stovku životů. Index rizika protiepidemického systému (PES) vystoupal na nejvyšší z pěti stupňů již v pátek 18. prosince. Od té doby ale hafan bezvýsledně čeká, až kabinet na jeho varovné štěkání prakticky zareaguje.

Jánošíci na nákupech

Podzemní garáže ostravského nákupního centra Karolina jsou v pondělí 21. prosince v 18:00 nacpány obdobně jako minulý rok. Že se od té doby něco změnilo, signalizují jen roušky, kterými si zákazníci kryjí ústa a nos. Mnozí ale pouze rty, jak vyplyne z rychlého průzkumu na pojízdných schodech z garáží do přízemí. Roušku na půl žerdi tu nosí zhruba jeden z pěti zákazníků. A přibližně každý třicátý až padesátý nakupující si hraje přímo na Jánošíka a zákony vlastní země jednoduše pohrdá. Takovým „hrdinům“ se rouška houpe hodně nízko pod bradou.

V 18:15 vstupujeme do jedné z nadnárodních prodejen s hromadami zbytečných maličkostí. Dvoumetrové odstupy jsou jen zbožným přáním a mnohý ze zákazníků i tady vystrkuje zpod závoje nosní dírky. „Spousta blbostí, vůbec nevím, co bych vybral pod stromeček. Jdeme jinam,“ oznamuje zrovna muž středního věku své manželce. Ostatní zákazníci ale zboží dál usilovně přehrabují, co kdyby přece na něco kápli. Koupit mohou falešné kníry, skládací glóbus, magickou pokladničku, v níž záhadně mizí eura, slané dánské bonbony, silvestrovské kravaty či brýle, které mají jednu obroučku ve tvaru čtverce a druhou elipsovitou.

Plné versus zakryté regály

Slováci přitom již v sobotu 10. prosince zavedli přísný lockdown a v obchodech nařídili zakrýt všechny regály s jinými než základními potřebami. A také omezili pohyb občanů na minimum. V ostravském nákupním centru Karolina si však lovci vánočních bizarností pořád užívají bezstarostnou jízdu. A paradoxní je, že by na žádost státu poslušně zabrzdili. Když už ale vláda krámy otevřela, tak proč šanci nevyužít.

Kousek od prodejny popisovaných serepetiček a vánočních srandiček stojí stánek s rouškami. Ceny jsou mírné, pět umělecky potištěných ochran dýchacích cest přijde na padesátikorunu, stejně stojí i ochranný štít. V 18:30 hodin tu ale nemají jediného zákazníka, patří vůbec roušky k vánočním dárkům? „Ale jo, denně máme tržbu kolem deseti tisíc korun,“ prozrazuje prodavačka Veronika Janíková. Omladina prý kupuje hlavně růžové zdravotnické roušky, starší lidé respirátory. Po chvíli však Veronika analýzu byznysu poopraví: „No, vlastně hodně vyděláme také na svíčkách,“ ukáže „doplňkové“ zboží k rouškám, jedna svíce stojí i 250 korun.

Tahle země není pro starý

Na širokých kamenných schodech do prvního patra posedávají teenageři. Bezstarostní a veselí, rouška pod nosem je skoro poznávacím znakem. A jedna z mladých prodavaček, která lisuje čerstvé nápoje z ovoce a zeleniny, také nosí roušku proklatě nízko. Možná i ona má strach o prarodiče, zrovna teď ale působí jako zastánce hodně nekorektní průpovídky: „Tahle země není pro starý!“ No Country for Old Men.

Kousek od zeleninové a ovocné pípy slyšíme slovenštinu a polštinu. Na Slovensko je to z nákupního centra 52 kilometrů (Biely Kríž), do Polska 12 kilometrů (Chalupki). Hranici s Polskem lze krátkodobě překračovat bez testů, na té se Slovenskem zase platí řada výjimek pro studenty, umělce či pendlery. Jisté je, že Slováci mají od soboty tvrdý lockdown, zatímco nákupním centrem Karolina sviští plné výtahy se zákazníky obloženými taškami s vánoční nadílkou.

Pětimilionové Slovensko v pondělí ohlašuje 1 618 obětí, pouze dvojnásobně lidnatější Česko 10 411. „Zvažujme každou cestu mimo domov. A bez jakéhokoliv přehánění si položme otázku, zda je pro nás tahle cesta životně důležitá,“ vyzývá Slováky hlavní hygienik Ján Mikas. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve stejný den prohlašuje, že Česko jde po jiné cestě a lockdown bude stačit od pátku: „Navrhl jsem, aby na definitivní rozhodnutí, kdy přejdeme do 5. stupně, došlo tuto středu. Pokud by na to data ukazovala, navrhoval bych přejít do pátého stupně k 25. prosinci.“

Duše mrtvých nemluví

Je 19:00, v knihkupectví v ostravské Karolině vládne pohoda jako v časech před koronavirem. Zákazníci nahlížejí do české i světové beletrie, pán u vchodu si zrovna čte první stranu z detektivky s duchařským názvem Duše mrtvých nemluví. Na tom je dost pravdy. Pacienti nakažení covidem, kteří skončí na ventilátoru a poté na patologii, už mluvit nemohou. V ostravské fakultní nemocnici se říká, že umírá zhruba 60 až 70 procent lidí, kteří musí být v nekritičtější fázi nemoci napojeni právě na mimotělní plicní podporu.

V 19:30 opouštíme podzemní garáže nákupního centra a usilovně přemítáme nad cenou lidského života. A jak o ní nyní asi licituje česká vláda. Ale protože jsme v Ostravě, nějak podvědomě se vkrádá do hlavy i píseň Kometa z pera Jaromíra Nohavici: „Spatřil jsem kometu, chtěl jsem jí zazpívat / o vodě o trávě o lese / o smrti, se kterou smířit nejde se.“

Tagy:
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama