reklama

Roušky pod nosem, žádné rozestupy. Jak vypadají vánoční nákupy v obchodním centru?

Potřebujeme pod stromečkem falešné kníry, magickou pokladničku nebo skládací globus? Je pondělí 21. prosince po šesté hodině večer a v ostravském nákupním centru Karolina se bizarním zbožím přehrabují desítky zákazníků. Mnozí mají roušky pod nosem, o rozestupech darmo mluvit. Tahle bezstarostná vánoční jízda ale bude vykoupena stovkami dalších obětí nemoci COVID-19.

reklama

Básník Karel Hynek Mácha opatřil skladbu Máj mottem: „Dalekáť cesta má! Marné volání!“ Prezident České lékařské komory Milan Kubek zatím také marně volá, že váhání vlády ohledně přechodu do pátého stupně systému PES bude každý den stát nejméně stovku životů. Index rizika protiepidemického systému (PES) vystoupal na nejvyšší z pěti stupňů již v pátek 18. prosince. Od té doby ale hafan bezvýsledně čeká, až kabinet na jeho varovné štěkání prakticky zareaguje.

Jánošíci na nákupech

Podzemní garáže ostravského nákupního centra Karolina jsou v pondělí 21. prosince v 18:00 nacpány obdobně jako minulý rok. Že se od té doby něco změnilo, signalizují jen roušky, kterými si zákazníci kryjí ústa a nos. Mnozí ale pouze rty, jak vyplyne z rychlého průzkumu na pojízdných schodech z garáží do přízemí. Roušku na půl žerdi tu nosí zhruba jeden z pěti zákazníků. A přibližně každý třicátý až padesátý nakupující si hraje přímo na Jánošíka a zákony vlastní země jednoduše pohrdá. Takovým „hrdinům“ se rouška houpe hodně nízko pod bradou.

V 18:15 vstupujeme do jedné z nadnárodních prodejen s hromadami zbytečných maličkostí. Dvoumetrové odstupy jsou jen zbožným přáním a mnohý ze zákazníků i tady vystrkuje zpod závoje nosní dírky. „Spousta blbostí, vůbec nevím, co bych vybral pod stromeček. Jdeme jinam,“ oznamuje zrovna muž středního věku své manželce. Ostatní zákazníci ale zboží dál usilovně přehrabují, co kdyby přece na něco kápli. Koupit mohou falešné kníry, skládací glóbus, magickou pokladničku, v níž záhadně mizí eura, slané dánské bonbony, silvestrovské kravaty či brýle, které mají jednu obroučku ve tvaru čtverce a druhou elipsovitou.

Plné versus zakryté regály

Slováci přitom již v sobotu 10. prosince zavedli přísný lockdown a v obchodech nařídili zakrýt všechny regály s jinými než základními potřebami. A také omezili pohyb občanů na minimum. V ostravském nákupním centru Karolina si však lovci vánočních bizarností pořád užívají bezstarostnou jízdu. A paradoxní je, že by na žádost státu poslušně zabrzdili. Když už ale vláda krámy otevřela, tak proč šanci nevyužít.

Kousek od prodejny popisovaných serepetiček a vánočních srandiček stojí stánek s rouškami. Ceny jsou mírné, pět umělecky potištěných ochran dýchacích cest přijde na padesátikorunu, stejně stojí i ochranný štít. V 18:30 hodin tu ale nemají jediného zákazníka, patří vůbec roušky k vánočním dárkům? „Ale jo, denně máme tržbu kolem deseti tisíc korun,“ prozrazuje prodavačka Veronika Janíková. Omladina prý kupuje hlavně růžové zdravotnické roušky, starší lidé respirátory. Po chvíli však Veronika analýzu byznysu poopraví: „No, vlastně hodně vyděláme také na svíčkách,“ ukáže „doplňkové“ zboží k rouškám, jedna svíce stojí i 250 korun.

Tahle země není pro starý

Na širokých kamenných schodech do prvního patra posedávají teenageři. Bezstarostní a veselí, rouška pod nosem je skoro poznávacím znakem. A jedna z mladých prodavaček, která lisuje čerstvé nápoje z ovoce a zeleniny, také nosí roušku proklatě nízko. Možná i ona má strach o prarodiče, zrovna teď ale působí jako zastánce hodně nekorektní průpovídky: „Tahle země není pro starý!“ No Country for Old Men.

Kousek od zeleninové a ovocné pípy slyšíme slovenštinu a polštinu. Na Slovensko je to z nákupního centra 52 kilometrů (Biely Kríž), do Polska 12 kilometrů (Chalupki). Hranici s Polskem lze krátkodobě překračovat bez testů, na té se Slovenskem zase platí řada výjimek pro studenty, umělce či pendlery. Jisté je, že Slováci mají od soboty tvrdý lockdown, zatímco nákupním centrem Karolina sviští plné výtahy se zákazníky obloženými taškami s vánoční nadílkou.

Pětimilionové Slovensko v pondělí ohlašuje 1 618 obětí, pouze dvojnásobně lidnatější Česko 10 411. „Zvažujme každou cestu mimo domov. A bez jakéhokoliv přehánění si položme otázku, zda je pro nás tahle cesta životně důležitá,“ vyzývá Slováky hlavní hygienik Ján Mikas. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve stejný den prohlašuje, že Česko jde po jiné cestě a lockdown bude stačit od pátku: „Navrhl jsem, aby na definitivní rozhodnutí, kdy přejdeme do 5. stupně, došlo tuto středu. Pokud by na to data ukazovala, navrhoval bych přejít do pátého stupně k 25. prosinci.“

Duše mrtvých nemluví

Je 19:00, v knihkupectví v ostravské Karolině vládne pohoda jako v časech před koronavirem. Zákazníci nahlížejí do české i světové beletrie, pán u vchodu si zrovna čte první stranu z detektivky s duchařským názvem Duše mrtvých nemluví. Na tom je dost pravdy. Pacienti nakažení covidem, kteří skončí na ventilátoru a poté na patologii, už mluvit nemohou. V ostravské fakultní nemocnici se říká, že umírá zhruba 60 až 70 procent lidí, kteří musí být v nekritičtější fázi nemoci napojeni právě na mimotělní plicní podporu.

V 19:30 opouštíme podzemní garáže nákupního centra a usilovně přemítáme nad cenou lidského života. A jak o ní nyní asi licituje česká vláda. Ale protože jsme v Ostravě, nějak podvědomě se vkrádá do hlavy i píseň Kometa z pera Jaromíra Nohavici: „Spatřil jsem kometu, chtěl jsem jí zazpívat / o vodě o trávě o lese / o smrti, se kterou smířit nejde se.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama