Do března letošního roku patřila rouška nebo respirátor neodmyslitelně ke zdravotníkům a lékařům. S pandemií se ale ochrany dýchacích cest staly naší nedílnou součástí. Od začátku prvního nouzového stavu, který byl vyhlášen 12. března, provázelo nošení roušek hned několik komplikací – ať už jejich nedostatek nebo zmatená nařízení.
Od 19. března, tedy týden po vyhlášení nouzového stavu, se Česká republika zařadila mezi první země, která nařídila svým občanům roušku, šátek nebo respirátor povinně nosit. Zde ale nastal první problém – Česká republika jich nezajistila dostatek.
Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě
Namísto natahování rukou se Češi chopili iniciativy a začali si roušky šít sami. A nejen pro vlastní potřebu. Ručně šitými rouškami zásobovali například nemocnice, domovy pro seniory nebo dětské domovy. Novým heslem se stalo rčení: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Národ se semknul a Česká republika se stala příkladem pro celý svět.
- První rozvolnění – 25. květen
Po téměř dvou měsících mohli lidé roušky odložit, pokud na veřejnosti dodržovali rozestupy minimálně dva metry. Jejich povinnost ale nadále přetrvávala v MHD, uvnitř budov nebo na větších veřejných akcích.
- Venku už bez roušky – 15. červen
V polovině června se mohli Češi bez jakýchkoliv omezení nadechnout. Tuto možnost měli pouze venku, do vnitřních prostor museli nadále vstupovat se zakrytými ústy a nosem.
Až na dvě výjimky Češi roušky odložili
Se začátkem prázdnin – 1. července, mohli lidé odložit roušky úplně. Jedinou výjimkou bylo pražské metro a vnitřní akce nad sto lidí, zde se musela ochrana úst a nosu nadále dodržovat.
Návrat do starých kolejí
Po přibližně třech týdnech bývalý ministr Adam Vojtěch (za ANO) 25. července oznámil, že účastníci větších vnitřních akcí musí opět roušky nasadit. Zároveň avizoval, že se v opatřeních začne opět přitvrzovat.
- Odvolávám, co jsem odvolal... – 1. září
Se začátkem školního roku přišly i zmatky. Vojtěch oznámil, že roušky budou opět povinné v MHD, na úřadech nebo na letišti. Zároveň ale informoval, že si ochranu úst a nosu lidé nasadí i v obchodech a školách. To ale o den později odvolal.
- Sliby se vyplnily – 9. a 10. září
Po více jak týdnu na Vojtěchova slova došlo. Do obchodu se v hlavním městě České republiky smělo pouze s rouškou. O den později se tato povinnost rozšířila na celou republiku. Zároveň museli studenti začít nosit roušky ve společných prostorách škol.
- Rouška, až na výjimky, ve všech prostorách škol – 18. září
Z chodeb se roušky přesunuly i do tříd všech studentů a školáků. Jedinou výjimku měli žáci prvního stupně. Naprostou úlevu mají od začátku pandemie děti v mateřských školách.
- Venkovní akce s rouškou – 21. září
O pár dní později přichází další zpřísnění. Roušky jsou povinné i na venkovních akcích. Opět se mluví o rozšíření stávajících nařízení.
Nouzový stav vol. 2
Vláda 30. září schválila vyhlášení nouzového stavu od 5. října. V tomto případě se už nejednalo pouze o roušky, ale zavírání podniků a zkracování otevírací doby.
- Další rozšíření – 13. říjen
Roušky a respirátory se stávají součástí i při čekání na tramvaj, autobus nebo vlak. Povinnost se totiž rozšířila na zastávky MHD, tedy místa, kde se venku ve větším měřítku shromažďují lidé.
- Návrat k jaru – 21. říjen
Poslední rozšíření spojené s rouškami nakazuje, aby lidé nosili roušku i venku na území obce – pokud nemohou dodržet minimálně dvoumetrový rozestup. Stejně tak mají lidé v autě povinnost mít roušku nasazenou, výjimku mají lidé z jedné domácnosti. Poslední úlevu mají sportovci, kteří se například půjdou proběhnout do města.