Ve vládnoucí koalici zavládly neshody. A to kvůli otázce, jak uzdravit rozvrácený státní rozpočet. Starostové totiž chtějí zvýšit daně všem. Pohoršit by si měli zaměstnanci, firmy, města i obce. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) z nejsilnější koaliční strany ale tvrdí, že stát zatím nevyčerpal všechny možnosti na straně úspor, teprve pak by se měly zvyšovat daně.
Snižování dluhu se nevyhne nikomu. Ostrá slova, která zaznívají z úst jedné z koaliční stran. Starostové přišli s vlastním návrhem na řešení dluhové krize. „Všechny složky naší společnosti se budou muset podílet na revitalizaci veřejných financí,“ říká poslanec a předseda rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).
ČTĚTE TAKÉ: Rozkol ve vládní koalici: Skopeček strhal nápad STAN a TOP 09 na růst daní, navrhl jinou cestu
Pohorší si prý všichni, daně z příjmu fyzických osob by se podle starostů měly alespoň z poloviny vrátit na úroveň před zrušením superhrubé mzdy, zvednout by se měly také daně ze zisku firem a ve hře je růst DPH, spotřební daně či daně z nemovitosti.
Nejsou si jistí
Například ale příjem daně z nemovitosti patří městům a obcím. A to by podle starostů mělo zůstat. Nabízí kompenzaci, že jim stát za to může seškrtat některé dotace. „Daně můžeme zvyšovat v okamžiku, kdy si budeme jistí, že stát funguje efektivně, a to si jisti nejsme, takže probíhá jednání se všemi politickými stranami úplně stejně,“ uvádí ministr Stanjura.
Daně chtějí zvyšovat i lidovci. Například daň z přidané hodnoty. „Co se týče základní sazby, dovedeme si představit, že by se zvýšila o jeden nebo dva procentní body, a to dočasně,“ míní poslanec a člen rozpočtového výboru Michael Kohajda (KDU-ČSL). Politici zároveň slibují, že nízkopříjmových skupin se vyšší daně nedotknou.
V koalici roste napětí. Rozpočet se propadá do hluboké ztráty a vláda musí začít šetřit. Někteří politici kolegy kritizují, že až po měsících vyjednávání přicházejí s vlastními návrhy.
„Ve chvíli, kdy se blížíte k závěru jednání expertních skupin, a má se to přenést na nejvyšší úroveň jednání, aby se na tom shodli předsedové koaličních stran, tak kolegové přijdou s úplně novým plánem na konsolidaci,“ nechápe ekonomický expert Jan Skopeček (ODS).
Balíček úsporných opatření chce vláda poslat ke schválení do Poslanecké sněmovny do poloviny letošního roku.