Veřejnoprávní stanice Polského rozhlasu Trójka čelí obvinění z cenzury, odchodům novinářů i bojkotu části umělců poté, co zmizela z jeho webových stránek píseň populárního autora Kazika Staszewskiho Tvoje bolest je lepší než moje. Ta kritizuje šéfa vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského a jeho návštěvu hřbitova za koronavirových opatření. Skladba se přitom na sociálních sítích těší stále většímu úspěchu.
Sedmdesátiletý Kaczyński porušil podle autora Kazika Staszewskiho alias Kazika pravidla platná pro všechny Poláky a 10. dubna navštívil varšavský hřbitov. Ten den si země připomněla desáté výročí leteckého neštěstí u ruského Smolensku, při němž zahynul Kaczyńského bratr, prezident Lech Kaczyński, a 95 dalších lidí, převážně předních politiků a vysoce postavených důstojníků.
Píseň obsahuje slova: „Hřbitovy jsou zavřeny kvůli nedávným událostem. Otírám slzy jako ty, stejně jako ty. Opravdu se vše změnilo? Nevěřím svým očím, brány jsou otevřené. Běžím dovnitř, ale tví lidé na mě křičí. Je to proto, že tvoje bolest je lepší než moje.“ Novinář BBC ve Varšavě Adam Easton uvádí: „Ačkoli to píseň nezmiňuje přímo, obsahuje jasnou kritickou narážku na předsedu strany Právo a spravedlnost Jaroslava Kaczyńského.“
Zmanipulovaná hitparáda?
Kazikova píseň Tvoje bolest je lepší než moje vyšla už 8. května. Už 15. května večer se umístila na prvním místě populární hitparády v živém přenosu Radia 3, známého spíše jako Trójka. Skladba Tvoje bolest je větší než moje i všechny zprávy s ní související z webových stránek veřejnoprávní stanice ale zmizely. Ředitel a šéfredaktor rádia Tomasz Kowalczewski tvrdil, že se tak stalo kvůli „nesrovnalostem, porušení pravidel a manipulacím při hlasování“. Ale podle redaktorů nařídilo vedení rádia přestat písničku pouštět.
Żona jednego z dziennikarzy Trójki (Bartosza Gila) twierdzi, że dyrektor kazał im podpisać się pod listem, że piosenka Kazika wygrała przez pomyłkę. Po tym jak odmówił został zawieszony w pracy. pic.twitter.com/tyH3x1hQPY
— Jakub Mejer (@JakubMejer) May 16, 2020
„Určitě víme, že tato píseň nezískala první místo. Byla na nejvyšší pozici přesunuta. Jinými slovy, všechno bylo zmanipulováno,“ pokračoval Kowalczewski. Novinář Polsat News Jakub Mejer na svém Twitteru uvedl, že „manželka jednoho z novinářů z Trójky tvrdí, že jim ředitel řekl, aby podepsali dopis, že píseň Kazika omylem vyřadili. Poté, co odmítla, byla propuštěna.“
Opoziční šéf na protest přerušil rozhovor
Trójka vysílá od roku 1962 a za komunismu hrála rock a těšila se jisté volnosti. Novináři uspořádali tichou demonstraci v blízkosti budovy rádia. Mnoho polských hudebníků uvedlo, že si nepřeje, aby jejich písně zůstávaly na stanici, která nezná svobodu slova. Zpěvák a spisovatel Dawid Podsiadło řekl, že Trójka vždy podporovala jeho práci, ale pokud se politika stala v hudební oblasti důležitější než hudba samotná a pokud ožijí zvyky komunistické éry, už nepovažuje tuto stanici za svůj domov.
Vlnu protestů proti stažení písničky ještě znásobil oznámením svého odchodu z Trójki legendární Piotr Kaczkowski, který byl hlavním mozkem programové skladby rozhlasové stanice. Novinář, který byl v minulosti několik let i ředitelem Radia 3, kde strávil v podstatě celý svůj profesní život, odchází z rádia po 57 letech. A odchodem ho podpořil i novinář Marek Niedźwiecki, který rezignoval po více než třiceti letech.
Europoslanec Joachim Brudziński z vládnoucí strany Právo a spravedlnost sice pokládá za barbarské kritizovat Kaczyńského návštěvu hřbitova na výročí největší národní katastrofy po roce 1945, ale odstranění „nespravedlivé“ písničky z rozhlasu je podle něj buď hloupost, nebo zlá vůle. „Ve svobodné zemi má umělec právo na vlastní — občas hloupou — interpretaci událostí,“ uvedl.
Předseda Občanské platformy Borys Budka přerušil rozhovor, který poskytl Trójce a uvedl, že tak učinil „v gestu solidarity s těmi, kteří polské rádio opustili“. Dodal, že nesouhlasí s tím, co se v Polsku v posledních dnech děje. „Nesouhlasím s návratem cenzury,“ prohlásil a pokračoval, že právě tito tři novináři — Marek Niedźwiecki, Wojciech Mann a Marcin Kydryński — byli ohromnou autoritou pro polská média a že by si přál, aby to tak zůstalo.
Zgadzam się z @jbrudzinski. Zdarza się, że niektórzy artyści śpiewają głupstwa. Nawet bulwersujące. Ale jednak bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za „nieprawomyślność”. To chyba jakaś prowokacja. 1/2
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) May 16, 2020
Podle ministra kultury Piotra Glińského zpěváci sice někdy veřejně prohlašují pobuřující a hloupé věci, ale mazání písní je ještě horší. Polský premiér Mateusz Moravecki však vyjádřil názor, že polská společnost má na starost důležitější témata, zejména současnou pandemii koronaviru a 100. výročí narození papeže Jana Pavla II. „Řeknu s jistotou, že návštěva hrobů a pomníků obětem smolenské katastrofy byla, je a bude naší povinností. I během epidemie,“ napsal na svém facebookovém profilu.