reklama

Agent měl otrávit české politiky? Kdo bude věřit těm výmyslům, ptá se ruský ministr zahraničí

V roce 1980 byla v Praze 6 odhalena bronzová socha maršálu Koněvovi jako připomínka 35 let od konce druhé světové války. V dubnu letošního roku byla na základě rozhodnutí Prahy 6 demontována. Ruská strana ale tento krok neschvaluje a žádá, aby byla Koněvova socha svěřena jí. Starostovi Prahy 6, pražskému primátorovi a starostovi Řeporyjí byla přidělena policejní ochrana, údajně je měl ohrožovat ruský tajný agent, pravděpodobně kvůli jejich veřejným postojům z poslední doby. Týdeník Respekt uveřejnil článek, v němž autor uvádí, že se jedná o muže, který do Prahy přicestoval před třemi týdny a je vybaven jedem ricin.

reklama

Na základě možného hrozícího nebezpečí údajným ruským tajným agentem, jenž měl přicestovat do Prahy, byla třem pražským politikům poskytnuta policejní ochrana. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný jsou proto z bezpečnostních důvodů pod dohledem policie.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) pro zpravodajství CNN Prima NEWS uvedl, že nemůže potvrdit důvod, proč mu byla policejní ochrana přidělena.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) zpravodajství CNN Prima NEWS rovněž potvrdil, že i jemu byla poskytnuta policejní ochrana, více však k tématu dle svých slov říci nemůže. Na otázku, proč se rozhodl odhalit pamětní desku věnovanou vlasovcům, odpověděl: „Odhalit pomník je zkratka médií, já jsem nic neodhaloval. Už dávno před koronavirem jsem se rozhodl, že nebudu nic odhalovat. Tak to prostě bylo naplánované. (...) Nechtěl jsem uhnout ani o milimetr, nebyla to provokace směrem k Rusku,“ řekl Novotný s tím, že „do pořádku“ nechal dát v Řeporyjích celkem tři památníky.

Podle Jiřího Justa, českého novináře žijícího v Moskvě, byla celá kauza ohledně přesunu pomníku maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády do depozitáře vnímána Rusy velmi ostře. Zprávy o demontáži sochy byly podle něj mnohdy aktuálnější než informace o koronaviru, Moskva toto téma totiž bere velmi vážně a citlivě.

Sergej Lavrov, ministr zahraničních věcí Ruské federace, ke kauze s údajným ruským špionem uvedl: „Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechat projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné. (…) No dobrá, objevili jste – a co? Pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem bude věřit všem těm výmyslům?“

Na to reagoval ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO): „Před jakýmkoliv aktem je třeba tohle nesmírně pečlivě prošetřit a zjistit faktický stav,“ uvedl Havlíček. Podle něj je rovněž pochopitelné, že se stát musí bránit, ale zároveň musí mít jasná fakta.

Tagy:
Koněv ČR Řeporyje Policejní ochrana Domácí

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama