reklama

Agent měl otrávit české politiky? Kdo bude věřit těm výmyslům, ptá se ruský ministr zahraničí

V roce 1980 byla v Praze 6 odhalena bronzová socha maršálu Koněvovi jako připomínka 35 let od konce druhé světové války. V dubnu letošního roku byla na základě rozhodnutí Prahy 6 demontována. Ruská strana ale tento krok neschvaluje a žádá, aby byla Koněvova socha svěřena jí. Starostovi Prahy 6, pražskému primátorovi a starostovi Řeporyjí byla přidělena policejní ochrana, údajně je měl ohrožovat ruský tajný agent, pravděpodobně kvůli jejich veřejným postojům z poslední doby. Týdeník Respekt uveřejnil článek, v němž autor uvádí, že se jedná o muže, který do Prahy přicestoval před třemi týdny a je vybaven jedem ricin.

reklama

Na základě možného hrozícího nebezpečí údajným ruským tajným agentem, jenž měl přicestovat do Prahy, byla třem pražským politikům poskytnuta policejní ochrana. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný jsou proto z bezpečnostních důvodů pod dohledem policie.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) pro zpravodajství CNN Prima NEWS uvedl, že nemůže potvrdit důvod, proč mu byla policejní ochrana přidělena.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) zpravodajství CNN Prima NEWS rovněž potvrdil, že i jemu byla poskytnuta policejní ochrana, více však k tématu dle svých slov říci nemůže. Na otázku, proč se rozhodl odhalit pamětní desku věnovanou vlasovcům, odpověděl: „Odhalit pomník je zkratka médií, já jsem nic neodhaloval. Už dávno před koronavirem jsem se rozhodl, že nebudu nic odhalovat. Tak to prostě bylo naplánované. (...) Nechtěl jsem uhnout ani o milimetr, nebyla to provokace směrem k Rusku,“ řekl Novotný s tím, že „do pořádku“ nechal dát v Řeporyjích celkem tři památníky.

K tématu

Podle Jiřího Justa, českého novináře žijícího v Moskvě, byla celá kauza ohledně přesunu pomníku maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády do depozitáře vnímána Rusy velmi ostře. Zprávy o demontáži sochy byly podle něj mnohdy aktuálnější než informace o koronaviru, Moskva toto téma totiž bere velmi vážně a citlivě.

Sergej Lavrov, ministr zahraničních věcí Ruské federace, ke kauze s údajným ruským špionem uvedl: „Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechat projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné. (…) No dobrá, objevili jste – a co? Pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem bude věřit všem těm výmyslům?“

Na to reagoval ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO): „Před jakýmkoliv aktem je třeba tohle nesmírně pečlivě prošetřit a zjistit faktický stav,“ uvedl Havlíček. Podle něj je rovněž pochopitelné, že se stát musí bránit, ale zároveň musí mít jasná fakta.

Tagy: Koněv ČR Řeporyje Policejní ochrana Domácí

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama