reklama

Agent měl otrávit české politiky? Kdo bude věřit těm výmyslům, ptá se ruský ministr zahraničí

V roce 1980 byla v Praze 6 odhalena bronzová socha maršálu Koněvovi jako připomínka 35 let od konce druhé světové války. V dubnu letošního roku byla na základě rozhodnutí Prahy 6 demontována. Ruská strana ale tento krok neschvaluje a žádá, aby byla Koněvova socha svěřena jí. Starostovi Prahy 6, pražskému primátorovi a starostovi Řeporyjí byla přidělena policejní ochrana, údajně je měl ohrožovat ruský tajný agent, pravděpodobně kvůli jejich veřejným postojům z poslední doby. Týdeník Respekt uveřejnil článek, v němž autor uvádí, že se jedná o muže, který do Prahy přicestoval před třemi týdny a je vybaven jedem ricin.

reklama

Na základě možného hrozícího nebezpečí údajným ruským tajným agentem, jenž měl přicestovat do Prahy, byla třem pražským politikům poskytnuta policejní ochrana. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný jsou proto z bezpečnostních důvodů pod dohledem policie.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) pro zpravodajství CNN Prima NEWS uvedl, že nemůže potvrdit důvod, proč mu byla policejní ochrana přidělena.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) zpravodajství CNN Prima NEWS rovněž potvrdil, že i jemu byla poskytnuta policejní ochrana, více však k tématu dle svých slov říci nemůže. Na otázku, proč se rozhodl odhalit pamětní desku věnovanou vlasovcům, odpověděl: „Odhalit pomník je zkratka médií, já jsem nic neodhaloval. Už dávno před koronavirem jsem se rozhodl, že nebudu nic odhalovat. Tak to prostě bylo naplánované. (...) Nechtěl jsem uhnout ani o milimetr, nebyla to provokace směrem k Rusku,“ řekl Novotný s tím, že „do pořádku“ nechal dát v Řeporyjích celkem tři památníky.

K tématu

Podle Jiřího Justa, českého novináře žijícího v Moskvě, byla celá kauza ohledně přesunu pomníku maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády do depozitáře vnímána Rusy velmi ostře. Zprávy o demontáži sochy byly podle něj mnohdy aktuálnější než informace o koronaviru, Moskva toto téma totiž bere velmi vážně a citlivě.

Sergej Lavrov, ministr zahraničních věcí Ruské federace, ke kauze s údajným ruským špionem uvedl: „Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechat projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné. (…) No dobrá, objevili jste – a co? Pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem bude věřit všem těm výmyslům?“

Na to reagoval ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO): „Před jakýmkoliv aktem je třeba tohle nesmírně pečlivě prošetřit a zjistit faktický stav,“ uvedl Havlíček. Podle něj je rovněž pochopitelné, že se stát musí bránit, ale zároveň musí mít jasná fakta.

Tagy: Koněv ČR Řeporyje Policejní ochrana Domácí

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama