Kauza s ruským agentem: Kdo bude věřit těm výmyslům, ptá se ruský ministr zahraničí
V roce 1980 byla v Praze 6 odhalena bronzová socha maršálu Koněvovi jako připomínka 35 let od konce druhé světové války. V dubnu letošního roku byla na základě rozhodnutí Prahy 6 demontována. Ruská strana ale tento krok neschvaluje a žádá, aby byla Koněvova socha svěřena jí. Starostovi Prahy 6, pražskému primátorovi a starostovi Řeporyjí byla přidělena policejní ochrana, údajně je měl ohrožovat ruský tajný agent, pravděpodobně kvůli jejich veřejným postojům z poslední doby. Týdeník Respekt uveřejnil článek, v němž autor uvádí, že se jedná o muže, který do Prahy přicestoval před třemi týdny a je vybaven jedem ricin.
Na základě možného hrozícího nebezpečí údajným ruským tajným agentem, jenž měl přicestovat do Prahy, byla třem pražským politikům poskytnuta policejní ochrana. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný jsou proto z bezpečnostních důvodů pod dohledem policie.
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) pro zpravodajství CNN Prima NEWS uvedl, že nemůže potvrdit důvod, proč mu byla policejní ochrana přidělena.
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) zpravodajství CNN Prima NEWS rovněž potvrdil, že i jemu byla poskytnuta policejní ochrana, více však k tématu dle svých slov říci nemůže. Na otázku, proč se rozhodl odhalit pamětní desku věnovanou vlasovcům, odpověděl: „Odhalit pomník je zkratka médií, já jsem nic neodhaloval. Už dávno před koronavirem jsem se rozhodl, že nebudu nic odhalovat. Tak to prostě bylo naplánované. (...) Nechtěl jsem uhnout ani o milimetr, nebyla to provokace směrem k Rusku,“ řekl Novotný s tím, že „do pořádku“ nechal dát v Řeporyjích celkem tři památníky.
Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska
ČR je podle vyjádření ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) připravena jednat o očekávaném přesunu sochy sovětského maršála Ivana Koněva do Ruska. To podle Petříčka požádalo o možnost, aby si sochu mohlo vzít a umístit ji na své území. Petříček ale trvá na tom, že by tuto záležitost mělo projednávat ministerstvo zahraničních věcí.
Podle Jiřího Justa, českého novináře žijícího v Moskvě, byla celá kauza ohledně přesunu pomníku maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády do depozitáře vnímána Rusy velmi ostře. Zprávy o demontáži sochy byly podle něj mnohdy aktuálnější než informace o koronaviru, Moskva toto téma totiž bere velmi vážně a citlivě.
Sergej Lavrov, ministr zahraničních věcí Ruské federace, ke kauze s údajným ruským špionem uvedl: „Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechat projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné. (…) No dobrá, objevili jste – a co? Pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem bude věřit všem těm výmyslům?“
Na to reagoval ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO): „Před jakýmkoliv aktem je třeba tohle nesmírně pečlivě prošetřit a zjistit faktický stav,“ uvedl Havlíček. Podle něj je rovněž pochopitelné, že se stát musí bránit, ale zároveň musí mít jasná fakta.