reklama

ROZHOVOR: Pokud vám zaměstnavatel nařídí karanténu, máte nárok na průměrnou mzdu

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se zaměstnanci setkávají s nejrůznějšími omezeními na svých pracovištích. Pokud Vám karanténu nařídí lékař nebo hygienik, máte dostat náhradu mzdy jako na klasické nemocenské. Pokud ale vaši nepřítomnost na pracovišti požaduje zaměstnavatel, neměli byste přijít ani o korunu. Máte nárok na vyplacení průměrného výdělku. Podrobnosti k problematice si poslechněte v rozhovoru s Milanem Šubrtem, předsedou Asociace samostatných odborů Libereckého kraje.

reklama

Pracovní cestu do zasažené oblasti máte právo odmítnout

Pokud by vám zaměstnavatel chtěl nařídit služební cestu do virem zasažené oblasti, nemusíte si to nechat líbit. Své odmítnutí ovšem musíte zaměstnavateli sdělit písemně. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel by vždy měl garantovat bezpečné podmínky při výkonu práce, neměl by podle odborů ani sahat k jakýmkoli sankcím.

Naopak, pokud byste zatajili zaměstnavateli svůj pobyt v rizikové oblasti, následně byste opravdu onemocněli a uvedli do nebezpečí nákazy své kolegy, hrozí vám za určitých okolností pokuta až 500 000 korun, upozornil Milan Šubrt.

Doporučení ministerstev práce a zdravotnictví

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci také Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučují lidem přijíždějícím z Itálie či z jiných oblastí s vysokou mírou onemocnění COVID-19, aby v následujících 14 dnech po opuštění oblasti zvážili případnou návštěvu svých příbuzných a dalších osob, které jsou hospitalizovány či pobývají v zařízeních poskytujících sociální služby (např. léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněné bydlení, azylové domy, zařízení následné péče).

Důsledně se také doporučuje dodržovat zásady respirační hygieny, často si mýt ruce mýdlem a vodou, používat dezinfekční prostředky s plně virucidním (viry usmrcujícím) účinkem.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama