ROZHOVOR: Milan Šubrt, předseda Asociace samostatných odborů pro Liberecký kraj
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se zaměstnanci setkávají s nejrůznějšími omezeními na svých pracovištích. Pokud Vám karanténu nařídí lékař nebo hygienik, máte dostat náhradu mzdy jako na klasické nemocenské. Pokud ale vaši nepřítomnost na pracovišti požaduje zaměstnavatel, neměli byste přijít ani o korunu. Máte nárok na vyplacení průměrného výdělku. Podrobnosti k problematice si poslechněte v rozhovoru s Milanem Šubrtem, předsedou Asociace samostatných odborů Libereckého kraje.
Pracovní cestu do zasažené oblasti máte právo odmítnout
Pokud by vám zaměstnavatel chtěl nařídit služební cestu do virem zasažené oblasti, nemusíte si to nechat líbit. Své odmítnutí ovšem musíte zaměstnavateli sdělit písemně. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel by vždy měl garantovat bezpečné podmínky při výkonu práce, neměl by podle odborů ani sahat k jakýmkoli sankcím.
Naopak, pokud byste zatajili zaměstnavateli svůj pobyt v rizikové oblasti, následně byste opravdu onemocněli a uvedli do nebezpečí nákazy své kolegy, hrozí vám za určitých okolností pokuta až 500 000 korun, upozornil Milan Šubrt.
Doporučení ministerstev práce a zdravotnictví
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci také Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučují lidem přijíždějícím z Itálie či z jiných oblastí s vysokou mírou onemocnění COVID-19, aby v následujících 14 dnech po opuštění oblasti zvážili případnou návštěvu svých příbuzných a dalších osob, které jsou hospitalizovány či pobývají v zařízeních poskytujících sociální služby (např. léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněné bydlení, azylové domy, zařízení následné péče).
Důsledně se také doporučuje dodržovat zásady respirační hygieny, často si mýt ruce mýdlem a vodou, používat dezinfekční prostředky s plně virucidním (viry usmrcujícím) účinkem.