reklama

ROZHOVOR: Pokud vám zaměstnavatel nařídí karanténu, máte nárok na průměrnou mzdu

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se zaměstnanci setkávají s nejrůznějšími omezeními na svých pracovištích. Pokud Vám karanténu nařídí lékař nebo hygienik, máte dostat náhradu mzdy jako na klasické nemocenské. Pokud ale vaši nepřítomnost na pracovišti požaduje zaměstnavatel, neměli byste přijít ani o korunu. Máte nárok na vyplacení průměrného výdělku. Podrobnosti k problematice si poslechněte v rozhovoru s Milanem Šubrtem, předsedou Asociace samostatných odborů Libereckého kraje.

reklama

Pracovní cestu do zasažené oblasti máte právo odmítnout

Pokud by vám zaměstnavatel chtěl nařídit služební cestu do virem zasažené oblasti, nemusíte si to nechat líbit. Své odmítnutí ovšem musíte zaměstnavateli sdělit písemně. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel by vždy měl garantovat bezpečné podmínky při výkonu práce, neměl by podle odborů ani sahat k jakýmkoli sankcím.

Naopak, pokud byste zatajili zaměstnavateli svůj pobyt v rizikové oblasti, následně byste opravdu onemocněli a uvedli do nebezpečí nákazy své kolegy, hrozí vám za určitých okolností pokuta až 500 000 korun, upozornil Milan Šubrt.

Doporučení ministerstev práce a zdravotnictví

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci také Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučují lidem přijíždějícím z Itálie či z jiných oblastí s vysokou mírou onemocnění COVID-19, aby v následujících 14 dnech po opuštění oblasti zvážili případnou návštěvu svých příbuzných a dalších osob, které jsou hospitalizovány či pobývají v zařízeních poskytujících sociální služby (např. léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněné bydlení, azylové domy, zařízení následné péče).

Důsledně se také doporučuje dodržovat zásady respirační hygieny, často si mýt ruce mýdlem a vodou, používat dezinfekční prostředky s plně virucidním (viry usmrcujícím) účinkem.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama