reklama

Rozhovor s taxikářem, který přežil koronavirus. Co pro něj po návratu domů bylo nejtěžší?

Dva měsíce bojovali lékaři o jeho život. Po třech týdnech v nemocnici mu jako prvnímu v Česku začali podávat experimentální lék Remdesivir. Taxikář Robert Markovič už je tři týdny doma u své rodiny. Od začátku jsme jeho příběh sledovali a naše reportérka ho navštívila i teď.

reklama

Dva měsíce byl v péči lékařů - nejdřív v Thomayerově a pak ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Právě tam mu zachránili život. Teď už je Robert Markovič tři týdny doma. Návrat do běžného života pro něj ale není vůbec jednoduchý. „Ještě mám strach, trošku se mi ta hlava motá, když už jdu dýl po tom bytě, tak se mi i zvýší tep, udýchám se a musím si sednout,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Nemoc a dlouhá hospitalizace se podepsala i na jeho psychice. „Žena mi říká, že jsem takovej divnej, že kolikrát se někam zakoukám a kolikrát má ze mě i takovej jako strach, protože nemluvím a kolikrát mi i vyhrknou slzy, protože se mi to všechno vrací,“ upřesnil Robert.

Bývalý taxikář se dál zotavuje. Stále ještě cítí bolestivou proleženinu, dál musí brát řadu léků. „Člověk furt musí na záchod a teď se lekne, protože ta stolice je úplně černá, zvláštní, a tak mi doktor říkal, že je to z toho prášku na železo,“ popsal.

Co je pro Roberta nejtěžší?

Každý týden za ním domů přijde lékař a zdravotní sestra. Pravidelně musí rehabilitovat. Dělá všechno pro to, aby se mohl vrátit zpět do běžného života. „Což pro mě představuje jít pracovat, jít dělat a zase živit rodinu, protože teď jsme na tom docela špatně. Všechno je teď na darech od rodiny, nebo to, co malinko trošku vydělá žena. Byl jsem zvyklej se o tu rodinu postarat, a tu lednici naplnit. A teď si tady připadám každýmu na krku. Je to nepříjemný, pro chlapa,“ upřesnil.

O víkendu se za pomoci syna chystá na krátkou procházku. „Mně hodně vadí schody a obrubníky, to se bojím. A nemám tu výdrž,“ doplnil s tím, že v těchto případech má rád vedle sebe svého syna.

Na celý rozhovor se můžete podívat v úvodním videu tohoto článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama