Od ochrany ptactva k lovu pytláků želvích vajec: Co dokázali Češi v Indonésii?

Ještě před studiem na vysoké škole se Tomáš Ouhel na svých cestách dostal do Indonésie a slíbil si, že se tam někdy vrátí. Teď už je to bezmála dvacet let, co pomáhá chránit indonéskou přírodu a šlape na paty pytlákům a pašerákům divokých zvířat.

Jedním z hlavních zájmů Ouhela v Indonésii je ochrana ptactva. „Přivedl mě k tomu fakt, že to vlastně vůbec nikdo nedělal. V celé Indonésii bylo jen pár jednotek lidí, kteří se o to zajímali,“ vzpomíná poradce pro ochranu přírody ze Zoo Liberec Tomáš Ouhel. Po letech práce v indonéské džungli se stal předsedou mezinárodní kampaně Silent Forest, o níž hovoří v rozhovoru nad článkem. Díky kampani se ochrana zpěvných ptáků v Indonésii stala věcí veřejnou a minimálně se zpomalil, u některých ptačích druhů dokonce zastavil, pokles populace.

Po stopách želvích vajec

V současné době slaví Tomáš Ouhel se svým kolegou Františkem Příbrským ohromný úspěch v podobě zatčení významného pašeráka na Sumatře. Při otázce, co pro něj za uplynulých dvacet let bylo nejsilnějším zážitkem, se však vrací k dopadení pytláků želvích vajec před šesti lety. Důvod je zřejmý – celá akce měla totiž významný přesah. Po propuštění pytláků z vězení s nimi Ouhel s Příbrským začali pracovat a z lovců se jim podařilo udělat ochránce zvířat. Na ostrově, kde tito „napravení“ pytláci bydlí, jsou teď želví vejce v naprostém bezpečí.

Co je ale vlastně tolik vábivého na kulatých vajíčkách kladených želvami do děr na pobřežích? „V současné době je to pořád zajímavá komodita pro snobské skupinky původních Číňanů žijících v Indonésii. Když je nějaká větší bohatá svatba, tak každá lepší rodina by chtěla mít na stole pár želvích vajec. Když si vezmete, že v Indonésii je 250 milionů obyvatel, tak kdyby na každé svatbě byla želví vajíčka, už nejsou žádné želvy v moři,“ vysvětluje Tomáš Ouhel. „Oproti době před 10 lety máme 90 % karet obrovských pryč. To je následek pašeráctví,“ upozorňuje.

Skrytá hrozba

Jaký je vlastně rozdíl mezi pytláky a pašeráky? „Pytlák je třeba chlapík, který žije ve vesnici a živí se chytáním zvířat. Ten není přímo zodpovědný, protože poptávku po zvířatech nevytváří. Pak jsou prostředníci, pašeráci, kteří dávají dohromady různé pytláky a největší pacholci jsou organizátoři, kteří žijí ve městech a organizují prostředníky,“ vysvětluje Ouhel s tím, že s pytláky se dá pracovat, od pašeráků výš ale nastává problém.

Zatímco v případě pytláků je potřeba jít do divočiny a mluvit přímo s jednotlivci, u vlivnějších lidí, jako je třeba zatčený pašerák s přezdívkou Greed, musí být „lovci“ mazanější. „Nabouráme se do nějakých whatsappových nebo telegramových skupin, tváříme se jako mezinárodní obchodníci a snažíme se identifikovat velké ryby, které organizují velké sítě prostředníků,“ popisuje Ouhel. Jen pro představu – v případě zmíněného Greeda se Ouhelovi s Příbrským a týmem vyjednávačů podařilo u pašeráka vzbudit takovou důvěru, že jim prozrazoval i věci z intimního života.

A jak velký problém jsou sítě pašeráků a pytláků třeba právě v Indonésii? „To záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na to koukáte. Pokud je to z úhlu pohledu toho, že je nedostatečný ekonomický růst dané země, tak to problém není. Ale pokud se na to díváte z pohledu mizející biodiverzity, vzniku zoonóz, přenosných chorob ze zvířat na lidi, tak je to podle mě jeden z největších environmentálních problémů současnosti,“ zdůrazňuje Ouhel.

Zajímá vás, jak vypadá lov na pytláky v džungli? Pak si nenechte ujít rozhovor nad článkem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády
Rozhovor

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády

Piráti jsou aktivistická banda, která dokáže jen křičet, ale nejsou za ní žádné činy. Těmito slovy se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pustil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) do kolegů z české vlády. Podle něj by Piráti měli po českém předsednictví Evropské unie z kabinetu Petra Fialy (ODS) vystoupit. Zdechovský promluvil také o kauzách hnutí STAN i o tom, jak se dotýkají jeho kolegů z europarlamentu Stanislava Polčáka (STAN) a Jiřího Pospíšila (TOP 09).

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:49

Podívejte se na souhrn aktuálního dění na Ukrajině

08:22

Titulní strany britských listů zaplnil požár v Kremenčuku

08:05

Zelenskyj: Útok na centrum v Kremenčuku je jedním z nejbezostyšnějších teroristických činů v evropské historii

07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

V Česku řádily silné bouřky. Udeřily kroupy i supercela, hasiči měli desítky výjezdů

Aktualizováno

Česko znovu zasáhly silné bouřky doprovázené kroupami a velkým množstvím srážek. Ve Volyni dokonce padaly kroupy o velikosti až čtyř centimetrů. Hasiči vyjížděli ke stovkám případů, jen na Ústecku jich bylo několik desítek. Bouřky přes noc sílily, meteorologové proto zpřísnili výstrahu. Neprůjezdný je kvůli následkům bouřky například hlavní železniční tah mezi Plzní a Českými Budějovicemi.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.