
Česká pošta jako největší dealer drog? Virtuální překupníci objevili kouzlo zásilkoven
Zjišťování informací, líčení pastí, stopování, plížení džunglí, odhalování pytláků i pašeráků – možná se budete divit, když zjistíte, že se nejedná o popis práce akčních hrdinů z filmů, ale dvou Čechů, kteří se rozhodli bojovat za životy ohrožených zvířat.
Za Tomášem Ouhelem a Františkem Příbrským stojí léta dřiny i množství úspěchů v ochraně indonéské fauny a flory. Před nedávnem si na konto připsali úspěch zatím největší. „Podařilo se nám dopadnout pašeráka ze západní Sumatry, jeho přezdívka byla Greed, což znamená chamtivost, a to sedělo. Tady ten náš Greed řídil a založil 4 velké whatsappové skupiny, kde se obchodovalo se zvířaty, pytláci tam nabízeli svoje úlovky, pašeráci přeprodávali další druhy zvířat a Greed byl velkým koordinátorem toho všeho,“ popisuje terénní zoolog z ostravské zoo František Příbrský.
Tomáš Ouhel (vlevo) s Františkem Příbrským a vyjednávači. Zdroj: Lucie Čižmářová
František Příbrský a Tomáš Ouhel plánují po měsících práce zásah spolu s tamní policií. Zdroj: Lucie Čižmářová
Tomáš Ouhel (vlevo) při plánování zátahu na pašeráka s přezdívkou Greed. Zdroj: Lucie Čižmářová
Chvíle těsně před zásahem, během nějž byl Greed zatčen. Zdroj: Lucie Čižmářová
Zabavení živých důkazů proti pašerákovi. Zdroj: Lucie Čižmářová
Zvířata nalezená u pašeráka s přezdívkou Greed. Zdroj: Lucie Čižmářová
František Příbrský (vlevo) a Tomáš Ouhel při kontrole zvířat nalezených u pašeráka. Zdroj: Lucie Čižmářová
Zvířata, která byla nalezena u pašeráka. Zdroj: Lucie Čižmářová
Členové českého týmu, díky kterým existuje dokumentace zásahu. Zdroj: Lucie Čižmářová
Zadržený Greed (uprostřed) byl velkou rybou mezi pašeráky. Zdroj: Lucie Čižmářová
Na počátku bylo vyšetřování a vyjednávání, které trvalo několik měsíců. Během nich je mimo jiné potřeba navázat s pašerákem kontakt a získat jeho důvěru. To se týmu v čele s Příbrským a Ouhelem povedlo. „Greed nám prozradil, že jeho manželka je těhotná, posílal našemu vyjednavači těhotenské testy, takže tam ta důvěra byla opravdu velká. Hlavně ale bylo potřeba zjistit, jakým způsobem obchoduje se zvířaty, s jakými druhy a s v jakém množství, jak je propojený s dalšími pašeráky a pytláky,“ líčí Příbrský.
Shromážděním důkazů a informací ale práce pro oba Čechy neskončila. „Museli jsme zorganizovat zátah s tamní policií, aby byl pašerák chycen i s důkazy. Kdyby se to nepovedlo, tak by celá práce přišla vniveč. Greed měl ale u sebe luskouna, koťata kočky bengálské nebo želvu mohutnou,“ vyjmenovává František Příbrský ve videu nad článkem, kde můžete vidět i záznam ze zatčení Greeda. „Zátah dělá tamní policie, my jsme jen v pozadí a nějakým způsobem to koordinujeme. Zvířata jsou zabavena, pašerák je zatčen, přesunut do vazby a začne druhé kolo.“
Tomáš Ouhel a František Příbrský po úspěšném zatčení Greeda. Vědí ale, že tím práce nekončí. Zdroj: Lucie Čižmářová
Tomáš Ouhel a František Příbrský po úspěšném zatčení Greeda. Vědí ale, že tím práce nekončí. Zdroj: Lucie Čižmářová
Ono řečené druhé kolo je podle zkušenosti obou Čechů stejně důležité jako to první. „Už se nám několikrát stalo, že jsme úspěšně udělali první kolo, bouchli šampaňské, oslavili to, a když začalo druhé kolo, tak jsme zjistili, že všechna práce je zničená, protože ten člověk se třeba vyplatil nebo ty důkazy zmizely,“ vysvětluje poradce pro ochranu přírody ze Zoo Liberec Tomáš Ouhel s tím, že ve druhém kole hrají významnou roli média, která plní funkci jakéhosi hlídacího psa.
„Je potřeba mít připravené novináře, kteří jednou za týden chodí na soud, ptají se, jestli už to bylo zaregistrované, kdy bude první stání, mít připravené lidi, kteří běžně komunikují s policisty, ptají se na to, co se stalo se zabavenými zvířaty, jestli byla vypuštěná, nebo jdou s policisty ta zvířata vypustit,“ vysvětluje Ouhel a naráží tím na problémy související s tamní bezpečnostní složkou. „Ve chvíli, kdy se jedná o nějaká drahá zvířata, tak je velké lákadlo pro policejní úředníky je pustit zpět na trh a oni nemají nikoho, kdo je hlídá. Policista policistu hlídá blbě,“ konstatuje Tomáš Ouhel.
Tisková konference a uprostřed zadržený pašerák s přezdívkou Greed. Zdroj: Lucie Čižmářová
Tisková konference po zadržení pašeráka divokých zvířat. Zdroj: Lucie Čižmářová
Tisková konference a důkazy proti pašerákovi. Zdroj: Lucie Čižmářová
Díky novinářům nepřijde úsilí Čechů, tamních policistů a vyjednávačů vniveč. Zdroj: Lucie Čižmářová
Média mají na výsledek celé akce významný vliv. František Příbrský uprostřed. Zdroj: Lucie Čižmářová
Předání ocenění za odvedenou práci zúčastněnému policistovi. Zdroj: Lucie Čižmářová
I když to tak na první pohled nevypadá, mezi pašeráky a pytláky je velký rozdíl. „Pytlák je třeba chlapík, který žije ve vesnici a živí se chytáním zvířat. Ten není přímo zodpovědný, protože tu poptávku nevytváří. Pak jsou takoví prostředníci, pašeráci, kteří už dávají dohromady různé pytláky a největší pacholci jsou organizátoři, kteří žijí ve městech a organizují prostředníky. Nejdůležitější je zaměřit se právě na tyhle lidi,“ vysvětluje Ouhel, který pracuje na ochraně zvířat a indonéské přírody už téměř dvacet let.
Na stavu zvířat a na podmínkách, ve kterých zvířata živoří, pašerákům v Indonésii nezáleží. Zdroj: Lucie Čižmářová
Na stavu zvířat a na podmínkách, ve kterých zvířata živoří, pašerákům v Indonésii nezáleží. Zdroj: Lucie Čižmářová
A jak velký problém jsou sítě pašeráků a pytláků třeba právě v Indonésii? „To záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na to koukáte. Pokud je to z úhlu pohledu toho, že je nedostatečný ekonomický růst země, tak to problém není. Ale pokud se na to díváte z pohledu mizející biodiverzity, vzniku zoonóz, přenosných chorob ze zvířat na lidi, tak je to podle mě jeden z největších environmentálních problémů současnosti,“ říká Tomáš Ouhel. A právě zoonózy jsou jedním z hlavních důvodů, proč bychom neměli být lhostejní k ilegálnímu obchodu se zvířaty ani my, tady, v České republice. Jedna z takových zoonóz totiž do našeho života zasáhla významnou měrou.
Koťata kočky bengálské. Zdroj: Lucie Čižmářová
„Je to i případ koronaviru, kdy ilegální obchod s luskouny a netopýry na jednom místě způsobil přenos viru, který by se jinak na člověka nedostal. Ale protože se divoká zvířata dostala na jedno místo společně, došlo k mutaci. A takových časovaných bomb jsou v přírodě ještě desítky, stovky a my vůbec ještě nevíme, co se může stát. Takže ve chvíli, kdy to nás Čechy nebude zajímat, a nebude to pro nás důležité téma, tak se může lehce stát, že příští rok tady máme koronavirus, který bude výrazně smrtelnější než ten, který známe teď. Proto by Čechy měla zajímat ochrana zvířat nejen v Indonésii, ale i kdekoliv jinde, je to velmi propojené a covid nám to ukázal,“ dodává František Příbrský.
Malí, velcí, štěňata i zasloužilí senioři – zkrátka všichni psi si rádi pochutnají na misce plné dobrot! A my pro vás...
Posted by Prima Mazlíček on Saturday, June 4, 2022
Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.
Česko znovu zasáhly silné bouřky doprovázené kroupami a velkým množstvím srážek. Ve Volyni dokonce padaly kroupy o velikosti až čtyř centimetrů. Hasiči vyjížděli ke stovkám případů, jen na Ústecku jich bylo několik desítek. Bouřky přes noc sílily, meteorologové proto zpřísnili výstrahu.
Nejméně čtyřicet šest mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na úterý SELČ) americká policie v nákladním prostoru kamionu na okraji texaského města San Antonio. Jejich smrt způsobilo horko. S odvoláním na šéfa místního hasičského sboru Charlese Hooda to uvedla agentura Reuters. Podle listu The New York Times (NYT) se jednalo o migranty.
Sledujeme on-line
Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ustál hlasování o svém odvolání. Důvodem návrhu byla údajná spojitost s kauzou Dozimetr. Podle zastupitele Tomáše Portlíka (ODS) má za to primátor nést zodpovědnost. Hřib ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněl, že za primátora Bohuslava Svobody (ODS) byl také obviněn a odsouzen jeho náměstek.
Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.
Vesničané v Indonésii v provincii Jihovýchodní Sulawesi oslavovali počin 53letého muže jménem Usman, který chytil a zneškodnil čtyřmetrového krokodýla jen za použití lana. Vesničanům tím zajistil bezpečný přístup k řece a na rýžové pole a potenciálně zachránil několik životů, napsala agentura Reuters.
Nejméně tři lidé zemřeli při pondělním vykolejení vlaku společnosti Amtrak v americkém státě Missouri. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním místní úřady. Podle záchranářů utrpělo zranění nejméně 50 lidí.
Na internetu se dá koupit téměř cokoliv. Od rychlovarné konvice až po drogy. Právě doba covidová poslední komoditě výrazně nahrála. Pro policisty to ale představuje problém. Odhalit virtuálního dealera, který zboží oficiálně posílá přes zásilkové služby, není totiž vůbec snadné.
Zatímco jejich muži jednali v bílých košilích a oblecích o pomoci Ukrajině po napadení Ruskem, partnerky politiků států G7 vyrazily ve sportovním oblečení na nordic walking vycházku s bývalým výborným lyžařem Christanem Neureutherem kolem hornobavorského jezera Ferchensee.
Možná si vzpomenete na dojemnou scénu z olympiády v Turíně. Malá holčička vítá v cíli olympijskou vítězku Kateřinu Neumannovou. Z malé holčičky je dnes dospělá žena, která dělá mámě prý jen radost. V rozhovoru pro Showtimu obě prozradily, jak se jim daří.
Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Úřady potvrdily nejméně 16 mrtvých a 59 zraněných, záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.
Starostové a nezávislí navrhli poslance Vladimíra Balaše na post ministra školství místo Petra Gazdíka. Ten ve funkci skončí 30. června poté, co úniky ze spisů ukázaly na jeho kontakty s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem v kauze Dozimetr. Ústavní právník Balaš dříve působil jako děkan na právnické fakultě v Plzni, v té době mimo jiné přijal na výjimku ke studiu tehdejšího senátora a bývalého ministra vnitra Jana Rumla.
Kladenským sídlištěm otřásla střelba v jednom z tamních paneláků. Muž tam měl v bytě postřelit svoji manželku do nohy. Potom obrátil zbraň proti sobě. Střelné poranění bylo tak vážné, že na místě zemřel. Žena skončila v nemocnici. Podle informací CNN Prima NEWS byl s manželským párem v bytě i syn.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?
Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.
Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.
Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.