
Expert: Vystrčil nepřibrzdil jen Babiše, ale všechny. Expremiér má jednu obrovskou výhodu
Do Indonésie původně odcestoval kvůli ochraně drobného ptactva. Jak sám říká, motivací byla láska ke zvířatům a touha pomáhat někde, kde je to potřeba. Jeho cesta se však u malých opeřenců nezastavila. V indonéské divočině teď bojuje proti ilegálnímu obchodu se zvířaty a usilovně pracuje na ochraně kriticky ohrožených druhů.
Je tomu deset let, co se terénní zoolog ze Zoo Ostrava František Příbrský spojil v Indonésii s Tomášem Ouhelem. Bez nadsázky je možné říct, že tak vzniklo spojenectví, které dalo naději určité skupině zvířat. Té, která byla pro většinu tamních obyvatel pouhou komoditou. A nic na tom nezměnil ani fakt, že tenhle jejich přístup přivedl řadu živočišných druhů na pokraj vyhynutí.
S ilegálním obchodem se zvířaty se Příbrský poprvé setkal při cestách napříč Indonésií. Aby se s celou problematikou lépe seznámil, rozhodl se navštívit největší trhy se zvířaty na Jávě, v Jakartě, na Borneu i na Sumatře. Na každém trhu se setkal s outloněm – noční poloopicí, která se do povědomí lidí dostala až kvůli „roztomilým“ videím. „Zjistil jsem, že jsou skoro stejně ohrožení jako orangutani, ale oproti orangutanům, kteří v té době už měli nějakou ochranu, se o outloně nikdo nezajímal,“ vysvětluje Příbrský.
Outloň je na první pohled velmi roztomilý. A právě na to doplácí. Zdroj: Lucie Čižmářová
Outloni se prodávali na ulicích bez jakýchkoliv okolků. Nikdo se neptal, nikdo nevyšetřoval, nikdo nezatýkal ani zvířata nezabavoval. Důvod byl prostý – policisté nevěděli, co s nimi. Proto začali Češi budovat v Indonésii záchranné a rehabilitační centrum, které mohou tamní úřady a policie využít k umístění zabavených outloňů. Těm se v centru dostane náležité péče a pokud to bude možné, budou vypuštěni zpět do přírody.
Samotné centrum ale řeší pouze následky, nikoliv příčiny toho, proč se outloni loví a prodávají na trzích. A toho si je František Příbrský velmi dobře vědom. „Povedl se nám projekt Kukang Coffee, který je zaměřený na zaměstnávání bývalých pytláků a spolupráci s farmáři, kteří žijí v oblastech, kde se přirozeně vyskytují ohrožené druhy zvířat včetně outloňů. Podařilo se nám vybudovat takovou komunitu farmářů, kteří místo aby lovili luskouny, outloně a další zvířata a prodávali je na trh, tak je chrání a my od nich kupujeme kávu za pro ně výhodnou cenu,“ popisuje Příbrský.
Jediná jedovatá opice na světě se stala vytouženým mazlíčkem milovníků zvířecích videí. Zdroj: Lucie Čižmářová
Jediná jedovatá opice na světě se stala vytouženým mazlíčkem milovníků zvířecích videí. Zdroj: Lucie Čižmářová
Nutno říct, že pytláci nevytváří, ale pouze uspokojují poptávku. Kdo tedy stojí na konci obchodní transakce s malou opičkou? (Ne)překvapivě mnohdy divák holdující roztomilým zvířecím videím. „Bylo dokonce na základě jednoho odborného článku prokázáno, že když se tahle videa sdílí na sociálních sítích anebo na YouTube, tak to v lidech vzbuzuje velké emoce a pak nějaké procento z nich si to zvíře chce taky pořídit jako domácího mazlíčka. Začnou zjišťovat, kde se to dá sehnat, začnou pobízet pašeráky, aby zvíře sehnali a pašeráci pobízí pytláky,“ vysvětluje František Příbrský.
Pokud odhlédneme od emocí vyvolávajících neodbytnou myšlenku „já chci taky takové zvířátko“, je zde celá řada pádných argumentů, proč se tomu vyvarovat. „Je to divoké zvíře, které rozhodně nemá rádo kontakt s člověkem, nijak si to neužívá, stresuje ho to a brání se,“ vyjmenovává Příbrský. Jenže právě snaha o obranu se nic netušícím lidem může zdát roztomilá. Proč? Protože při ní outloni zvedají ruce nad hlavu – často ve chvílích, kdy na ně člověk sahá. Ten si to mylně vykládá jako pobídku k drbání. Skutečnost je však jiná, a tak trochu děsivá. Outloň chce člověka zabít.
Is a Slow Loris the Best Pet in the World?The global internet campaign "I Am Not Your Toy!" aims to stop the viral popularity rise of slow lorises as pets. This happens most often through sharing "cute" videos on YouTube and social networks. Professor Anna Nekaris has proved that these videos have a direct impact on the illegal trade in slow lorises. The goal of the "I Am Not Your Toy!" campaign is to inform people about the background of these videos. I Am Not Your Toy campaign is another activity of The Kukang Rescue Program. Share this video with us and help spread the truth about slow lorises as pets! ________________ Celosvětová internetová kampaň "I Am Not Your Toy!" (v překladu „Nejsem tvoje hračka!“) je zaměřena proti popularizaci outloňů jako domácích mazlíčků na internetu. K tomu dochází nejčastěji pomocí „roztomilých“ videí na serveru YouTube a sociálních sítích. Profesorka Anna Nekaris již dokázala, že tato videa mají přímý vliv na ilegální obchod s outloni. Cílem kampaně "I Am Not Your Toy!" je informovat lidi o reálném pozadí těchto videí. Tato kampaň je další aktivitou záchranného programu Kukang. Sdílejte s námi toto video a pomozte šířit pravdu o outloních jako domácích mazlíčcích!
Posted by I Am Not Your Toy on Monday, August 28, 2017
„Je to jediný jedovatý primát na světě. Má na vnitřních stranách loktů žlázy, které produkují toxin, který když se smíchá se slinami, tak může po kousnutí způsobit velké zdravotní problémy, v krajním případě smrt,“ upozorňuje Příbrský. Zvedáním končetin se tak zvíře snaží dostat ke žlázám na loktech. Nutno říct, že i kdyby se mu to podařilo, k ničemu by to nebylo. Pašeráci totiž těsně před prodejem outloňům zaživa vytrhávají nebo uštipují zuby, což často vede k vykrvácení zvířete nebo sepsi. Cestu z přírody k rozněžnělému majiteli tak přežije zhruba jedna třetina zvířat.
A jak se tenhle krutý byznys podepsal na populaci outloňů? „Přesná čísla nejsou. Víme, že vlivem sdílených ‚roztomilých videí‘ s divokými zvířaty se zvyšuje poptávka a zvířata se loví čím dál víc. A v roce 2020 byly všechny druhy outloňů přesunuty do horší kategorie ohrožení – zranitelné se staly ohroženými a ohrožené se staly kriticky ohroženými. Pak už je jen vyhubení,“ dodává František Příbrský.
Další obětí mylných představ a domněnek jsou luskouni. Jejich šupiny jsou hojně využívány v tradiční čínské medicíně jako lék na revmatismus, rakovinu nebo covid. „Je to docela paradox, protože zrovna luskouni byli mediátorem přenosu covidu ze zvířat na člověka. Druhá věc je, že se výtažek z luskouních šupin přidává do metamfetaminu, protože lidé věří, že zvyšuje efekt. Zjišťujeme, že desítky procent všech ulovených luskounů lidé vykouří nebo vyšňupou. Je to tak drtivý tlak na luskouny, že v poslední generaci člověka jejich počty klesly v Asii prakticky na nulu a v Indonésii dál brutálně klesají. Naši indonéští zaměstnanci před 20 lety vídali luskouny běžně přebíhat silnici. Já ho viděl v přírodě jedinkrát. Je to zvíře, které nám mizí pod rukama,“ říká zoolog.
Zvířata, která byla nalezena u pašeráka. Zdroj: Lucie Čižmářová
Luskoun patří na seznam kriticky ohrožených živočichů. Zdroj: Lucie Čižmářová
František Příbrský (vlevo) a Tomáš Ouhel při kontrole zvířat nalezených u pašeráka. Zdroj: Lucie Čižmářová
František Příbrský u zvířat, která byla upytlačena a měla být prodána. Zdroj: Lucie Čižmářová
Zvířata nalezená u pašeráka s přezdívkou Greed. Zdroj: Lucie Čižmářová
Na stavu zvířat a na podmínkách, ve kterých zvířata živoří, pašerákům v Indonésii nezáleží. Zdroj: Lucie Čižmářová
Želva mohutná nalezená u pašeráka. Zdroj: Lucie Čižmářová
Koťata kočky bengálské nalezená u pašeráka. Zdroj: Lucie Čižmářová
Luskouni byli také mezi zabavenými zvířaty při zátahu na velkou rybu mezi pašeráky – muže s přezdívkou Greed. Jak můžete vidět na fotkách, podmínky, v nichž byla zvířata držena, jsou tristní. A to se týká celého ilegálního obchodu. „Greed nám nabízel odrostlého orangutana a ten byl v kleci, kde se ani nedokázal otočit. Mrtvý levhart obláčkový, spousta druhů primátů – malí hulmani, kterým zabili matky, aby je mohli pašeráci zájemcům nabízet. I náš zahraniční jihoamerický vyjednavač se začal zaměřovat na Indonésii, protože nikde jinde na světě neviděl tak špatné zacházení se zvířaty,“ popisuje Příbrský to, co na něj za uplynulých deset let nejhůře zapůsobilo.
Z čeho má naopak František Příbrský v Indonésii radost? A proč si dát pozor na zvířecí atrakce v zahraničí? To se dozvíte v rozhovoru nad článkem.
Piráti jsou aktivistická banda, která dokáže jen křičet, ale nejsou za ní žádné činy. Těmito slovy se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pustil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) do kolegů z české vlády. Podle něj by Piráti měli po českém předsednictví Evropské unie z kabinetu Petra Fialy (ODS) vystoupit. Zdechovský promluvil také o kauzách hnutí STAN i o tom, jak se dotýkají jeho kolegů z europarlamentu Stanislava Polčáka (STAN) a Jiřího Pospíšila (TOP 09).
Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.
Česko znovu zasáhly silné bouřky doprovázené kroupami a velkým množstvím srážek. Ve Volyni dokonce padaly kroupy o velikosti až čtyř centimetrů. Hasiči vyjížděli ke stovkám případů, jen na Ústecku jich bylo několik desítek. Bouřky přes noc sílily, meteorologové proto zpřísnili výstrahu.
Sledujeme on-line
Páteční verdikt nejvyššího soudu v USA, který zvrátil precedent, který na federální úrovni povoloval potraty, rozpoutal neklid v politice, mezi lidmi i v ředitelství velkých firem. Řada předních amerických společností rychle přispěchala se zárukou, že svým zaměstnancům proplatí interrupci ve státech, kde zůstanou legální.
Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.
Expremiér Andrej Babiš nezvolil úplně špatnou taktiku, když odložil oznámení své kandidatury na Hrad až na začátek listopadu. Uvedl to politolog Jan Kubáček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj bude mít šéf hnutí ANO čas nejen na sebe více upozornit, ale i zjistit více o svých soupeřích.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ustál hlasování o svém odvolání. Důvodem návrhu byla údajná spojitost s kauzou Dozimetr. Podle zastupitele Tomáše Portlíka (ODS) má za to primátor nést zodpovědnost. Hřib ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněl, že za primátora Bohuslava Svobody (ODS) byl také obviněn a odsouzen jeho náměstek.
Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.
Vesničané v Indonésii v provincii Jihovýchodní Sulawesi oslavovali počin 53letého muže jménem Usman, který chytil a zneškodnil čtyřmetrového krokodýla jen za použití lana. Vesničanům tím zajistil bezpečný přístup k řece a na rýžové pole a potenciálně zachránil několik životů, napsala agentura Reuters.
Nejméně tři lidé zemřeli při pondělním vykolejení vlaku společnosti Amtrak v americkém státě Missouri. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním místní úřady. Podle záchranářů utrpělo zranění nejméně 50 lidí.
Na internetu se dá koupit téměř cokoliv. Od rychlovarné konvice až po drogy. Právě doba covidová poslední komoditě výrazně nahrála. Pro policisty to ale představuje problém. Odhalit virtuálního dealera, který zboží oficiálně posílá přes zásilkové služby, není totiž vůbec snadné.
Zatímco jejich muži jednali v bílých košilích a oblecích o pomoci Ukrajině po napadení Ruskem, partnerky politiků států G7 vyrazily ve sportovním oblečení na nordic walking vycházku s bývalým výborným lyžařem Christanem Neureutherem kolem hornobavorského jezera Ferchensee.
Možná si vzpomenete na dojemnou scénu z olympiády v Turíně. Malá holčička vítá v cíli olympijskou vítězku Kateřinu Neumannovou. Z malé holčičky je dnes dospělá žena, která dělá mámě prý jen radost. V rozhovoru pro Showtimu obě prozradily, jak se jim daří.
Kladenským sídlištěm otřásla střelba v jednom z tamních paneláků. Muž tam měl v bytě postřelit svoji manželku do nohy. Potom obrátil zbraň proti sobě. Střelné poranění bylo tak vážné, že na místě zemřel. Žena skončila v nemocnici. Podle informací CNN Prima NEWS byl s manželským párem v bytě i syn.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?
Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.
Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.
Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.