Jana Maláčová se stala předsedkyní SOCDEM
Někdejší ministři Tomáš Petříček a Petra Buzková odcházejí ze Sociální demokracie. Bývalý šéf diplomacie to potvrdil na síti X s tím, že nesouhlasí se směřováním nastoleným po sobotním sjezdu strany. Nástupkyní Michala Šmardy v čele SOCDEM se stala exministryně práce Jana Maláčová, která plánuje jít do voleb s levicovou koalicí.
„Po více než dvaceti letech se moje cesta a cesta nejstarší české politické strany definitivně rozchází. Společně s Petrou Buzkovou jsme v pondělí oznámili ukončení členství v Sociální demokracii, jejíž další směřování nastolené na sobotním sjezdu strany zásadně nesdílíme,“ uvedl Petříček na síti X.
Po více než dvaceti letech se moje cesta a cesta nejstarší české politické strany definitivně rozchází. Společně s Petrou Buzkovou jsme dnes oznámili ukončení členství v Sociální demokracii, jejíž další směřování, nastolené na sobotním sjezdu strany, zásadně nesdílíme.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 7, 2024
A jak na rozhodnutí svých nyní již bývalých spolustraníků zareagovala Maláčová? „Petře Buzkové a Tomášovi Petříčkovi děkuji za jejich práci a přeji vše dobré,“ vzkázala exministryně práce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spolupráce SOCDEM s komunistkou Konečnou? Maláčová kličkuje, straníci se obávají destrukce
Petříček byl mezi roky 2018 a 2021 ministrem zahraničí v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Buzková do Sociální demokracie vstoupila již v roce 1989. V letech 2002 až 2006 sloužila jako ministryně školství, a to v kabinetech Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka.
KOMENTÁŘ: Volební sjezd SOCDEM? Pokus o zmrtvýchvstání, které nikoho nezajímá
Vstávání z hrobu je nelehká disciplína. Ostatně není náhodou, že za dva tisíce let známe jen jediný případ, kdy se to někomu povedlo. Jana Maláčová, kterou si socialisté na víkendovém sjezdu zvolili do čela, ale není Ježíš. Navíc Ježíš na to tehdy potřeboval tři dny. SOCDEM se o totéž snaží od posledních parlamentních voleb. Zatím stále marně...
Maláčovou zvolil sjezd v Hradci Králové zhruba 66 procenty hlasů. Její protikandidát – bývalý ministr pro lidská práva a senátor Jiří Dienstbier – před sjezdem varoval před úmyslem Maláčové spolupracovat s antisystémovou levicí, včetně komunistů. Statutárním místopředsedou strany se stal Lubomír Zaorálek.
Maláčová v kandidátském projevu uvedla, že jejím cílem je do sněmovních voleb vybudovat širokou levicovou koalici, „která bude bránit dalšímu ožebračování lidí“. Vzorem má být francouzské levicové uskupení Nová lidová fronta (NFP). Maláčová delegátům nicméně slíbila, že sociální demokraté nebudou figurovat na kandidátkách KSČM.
SOCDEM má stále v platnosti takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které straně zakazuje spolupráci s komunisty. Případnou revizi zmíněného dokumentu Maláčová nevyloučila. Označila to za předčasnou otázku, která prý není na stole.