Rozprášená ruská velitelství a zabitý plukovník. Ukrajinci ukázali sílu obávaných raketometů

Záběry, které mají zachycovat útok raketometem HIMARS na velitelské stanoviště ruských sil u města Izjum

Ukrajinská armáda už používá raketomety HIMARS

Desítky ruských vojáků měly zemřít po ukrajinském útoku na Donbase. Základnu nedaleko města Izjum zasáhly rakety HIMARS, které na Ukrajinu dorazily minulý týden z USA. Stejná zbraň následně připravila o život dalšího plukovníka, celkově už 56. vysokého důstojníka ruských okupačních sil.

Britská média s odkazem na ukrajinské velitele uvádějí, že při útoku zemřelo na 40 vojáků. V neděli se pak na internetu objevily záběry zničené budovy a trosek vozidel se znakem „Z“. Video má ukazovat právě následky po útoku raket HIMARS. Rusové útok raketometem HIMARS připustili, ale tvrdí, že cílil na nemocnici a zemřeli při něm dva civilisté.

Podle ukrajinského webu Guildhall, který se odkazuje na zdroj z ukrajinské vojenské rozvědky, byl útok proveden 24. června a jeho cílem bylo velitelské stanoviště 20. armády Západního vojenského okruhu Ozbrojených sil Ruské federace. Web sice neuvádí počet zemřelých ruských vojáků, informuje ale o „zneškodnění značného množství důstojníků a vojenské techniky“.

Ke konci minulého týdne byl proveden útok také na velitelské stanoviště ruských leteckých sil. Kromě „značného množství zničené techniky a zbraní“ informují Ukrajinci i o zabití plukovníka A. V. Vasiljeva, který velel 106. gardové vzdušně-výsadkové divizi. Jak informuje web Daily Mail, jedná se už o 56. vysokého důstojníka ruské armády, který během bojů na Ukrajině padl. Podle médií byl i tento útok provedem pomocí raketového systému HIMARS.

Slíbené americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System – Vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém) dorazily na Ukrajinu minulý týden, 23. června to oznámil ministr obrany Oleksij Reznikov a zároveň informoval ruské okupanty, že jim začíná „horké léto“.

HIMARS jsou moderním pokračovatelem takzvaných kaťuší — raketometů používaných sovětskou Rudou armádou za druhé světové války; podobné zbraně – například známý BM-21 Grad – mají ve výzbroji i ruská a ukrajinská armáda. V porovnání s původně sovětskými grady používanými od 60. let je ale americký systém přesnější a používané rakety mohou mít mnohem větší dolet. Ukrajina ovšem podle informací agentury AFP dostala verzi střel s dosahem maximálně 80 kilometrů (s vysoce přesnou raketou zasáhne HIMARS cíle vzdálené až 500 km).

Kromě americké armády mají HIMARS ve výzbroji také Singapur, Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Rumunsko. Intenzivně se o ně zajímá Polsko, které už v roce 2018 podepsalo kontrakt na dodávku dvou desítek systémů, které mělo dostat příští rok. Nyní ale svou objednávku podstatně zvýšilo, když polský ministr obrany Mariusz Błaszczak americkou straně požádal o dalších 500 kusů těchto raketometů. Pokud by je polská armáda skutečně získala, stala by se vůbec největším uživatelem tohoto raketového systému na světě.

Tagy: