
Skóre pes je jedním ze zásadních informačních zdrojů, na základě kterých budeme rozhodovat, řekl ministr Blatný v Lánech Zdroj: ČTK
Skóre pes je jedním ze zásadních informačních zdrojů, na základě kterých budeme rozhodovat, řekl ministr Blatný v Lánech Zdroj: ČTK
Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta Miloše Zemana předvídatelné a zodpovědné. Novinářům to po pětihodinovém jednání prezidentova poradního týmu řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a jeho předchůdce Roman Prymula. Vláda stejně o rozvolnění rozhodne ze dne na den. O přechodu do systému 3 od pondělí bude rozhodovat v neděli.
Diskuse s prezidentem o současné koronavirové epidemii byla podle ministra podnětná. Účastníci jednání se shodli na tom, že je potřeba postupovat systematicky a že uvolňování vládních opatření je možné tehdy, až to bude bezpečné.
„Názor pana prezidenta byl takový, že je potřeba postupovat zodpovědně. Nebavili jsme se, jestli je nebo není žádoucí udělat krok ke konkrétnímu datu,“ řekl Blatný. Jeho předchůdce Prymula doplnil, že se shodli na tom, že rozvolnění by mělo být předvídatelné a vycházet z dat o vývoji epidemie.
Blatný zopakoval, že vláda v neděli rozhodne na základě údajů, které bude mít k nedělnímu ránu za sedm dní. Skóre v protiepidemickém systému PES se už šest dní drží na stupni tři, současná opatření odpovídají čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti.
„Skóre PES je jedním ze zásadních informačních zdrojů, na základě kterých budeme rozhodovat. PES není robot, PES dodává základní data. Rozhodne expertní tým ministerstva zdravotnictví, který dá doporučení vládě,“ uvedl po jednání s prezidentem Blatný.
Nebrzdíme tak rychle
Zmírnění opatření je možné vždy až po sedmi dnech, kdy se skóre drží v nižší úrovni. Odborníci i politici ale v minulých dnech připomínali, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo. Jsou také velké rozdíly mezi regiony.
Kromě koronavirové epidemie členové poradního sboru mluvili i o budoucích plánech ve zdravotnictví a paliativní péči. Podle bývalého hejtmana Vysočiny a lékaře Jiřího Běhounka se shodli i na tom, že je třeba udržet chod zdravotnických zařízení tak, aby se dokázala postarat o pacienty, kteří potřebují jinou než covidovou péči.