Na Zemi dopadnou zbytky čínské rakety
Ruský Roskosmos a americká Aerospace Corporation zveřejnily nezávisle na sobě mapy možného dopadu nekontrolovatelného dvacetitunového pozůstatku čínské rakety Long March 5B na Zemi. Jejich odhady jsou podobné. Podle aktuálního sledování by měl objekt do zemské atmosféry vstoupit nejdříve 8. května. Italští astronomové zveřejnili jeho první snímek při letu vesmírem.
Mapu s místem možného dopadu sdílel na Twitteru ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Označen je na ní pás mezi 41 rovnoběžkou severně a jižně od rovníku.
Возможная область падения
— ROGOZIN (@Rogozin) May 6, 2021
ступени ракеты-носителя «CZ-5B»
(№ международный - 2021-035B) pic.twitter.com/A4b1zyBwTW
Podobný odhad zveřejnila i americká nezisková organizace Aerospace Corporation, která dodala, že podle posledního odhadu by pozůstatek rakety měl znovu vstoupit do atmosféry 9. května 2021 v 3:43 UTC (5:43 našeho času) ± 16 hodin.
Our latest prediction for CZ-5B rocket body reentry is:
— The Aerospace Corporation (@AerospaceCorp) May 6, 2021
🚀09 May 2021 03:43 UTC ± 16 hours
Reentry will be along one of the ground tracks shown here. It is still too early to determine a meaningful debris footprint. Follow this page for updates: https://t.co/p2AU9zE3y2 pic.twitter.com/MgzRAOTJnk
Z odhadů vyplývá, že v pozoru by měly být zejména Afrika, Austrálie, jižní polovina USA, Střední a Jižní Amerika, jih Asie a nejjižnější části Evropy. Drtivá většina starého kontinentu včetně České republiky by měla být dle aktuálních předpokladů dopadu ušetřena. Nejpravděpodobnějším místem dopadu zůstává vzhledem k tomu, že pokrývá většinu povrchu planety, oceán.
Podle expertů je nebezpečí nízké. „Riziko, že dojde ke škodám nebo že by zbytky rakety někoho zasáhly, je docela malé. Není ale zanedbatelné, může se to stát,“ uvedl dříve pro CNN Jonathan McDowell z Astrofyzikálního centra Harvardovy univerzity s tím, že existují jiné věci, kterých bychom se měli obávat.
Na zákazu stání může řidič beztrestně zastavit klidně i na půl dne. Nejde to však vždy a všude >>
Astronomové zveřejnili první snímek trosek rakety
Raketa Long March 5B byla minulý týden použita k vypuštění prvního modulu čínské vesmírné stanice na nízkou oběžnou dráhu. Ačkoliv se pohon úspěšně odpojil od užitečného nákladu, který nesl, nevmanévroval se pak na bezpečnou trasu pro kontrolovaný návrat do atmosféry a od té doby zhruba třicetimetrový kolos vážící přes dvaadvacet tun padá k Zemi.
Vůbec první snímek vesmírem letícího pozůstatku rakety zveřejnili na Twitteru astronomové z organizace Virtual Telescope sídlící v Itálii, kteří měli vesmírný odpad zachytit robotickými teleskopy zhruba ve vzdálenosti 700 kilometrů od Země.
#CZ5B space debris, imaged a few hours ago by @masi_gianluca with our robotic telescopes. This is expected to re-entry our atmospjhere in a few days. #LongMarch5B #Tianhe1 #reentry @planet4589
— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) May 6, 2021
👇 pic.twitter.com/NawwplrLMJ
Část shoří v atmosféře, část zřejmě dopadne na Zemi
„Jde pravděpodobně o jeden z deseti největších objektů, které spadnou k zemi v jednom kuse,“ uvedl pro australskou ABC Ted Muelhaupt, expert na vesmírný odpad z Aerospace Corporation.
Ruská vesmírná agentura podle webu Russia Today uvedla, že „část (pozůstatků rakety) přestane existovat v hustých vrstvách atmosféry“, nicméně „jednotlivé ohnivzdorné strukturní prvky mohou dosáhnout povrchu Země“.
Čínská raketa Long March 5B po startu loni 5. května Zdroj: Profimedia.cz
Pentagon uvedl, že americké vesmírné velení sleduje raketu, ale neplánuje v tuto chvíli její sestřelení. Vzhledem k rychlosti asi 29 tisíc kilometrů za hodinu, kterou se troska rakety aktuálně pohybuje, je prakticky nemožné předvídat čas a místo vstupu do atmosféry, případně dopadu.
Long March 5B je údajně třetí nejsilnější orbitální nosnou raketou na světě po amerických Falcon Heavy a Delta IV Heavy.