CNN: Putin jako drak Šmak, odhalil slabinu. Svět pobouřil útok na Oděsu navzdory dohodě

Válka na Ukrajině (25.7.2022 8:00)

Západní politici ostře odsoudili ruský útok na ukrajinský přístav Oděsa, ke kterému došlo necelých 24 hodin poté, co Moskva s Kyjevem, Ankarou a OSN podepsaly dohodu o vývozu zboží z pobřeží. Americká CNN si všímá, že politici čím dál více propadají názoru, že Vladimirovi Putinovi není možné věřit ani slovo. Přesto prý během posledních dní odhalil svou slabinu.

V pátek odpoledne podepsaly Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN v kontextu války přelomovou dohodu, na základě které se Moskva zavázala, že ukončí blokádu tří ukrajinských přístavů v čele s klíčovou Oděsou. Právě v ní čekají na export tuny pšenice, kukuřice i oleje.

Rusko ale neučinilo takový ústupek jen tak zadarmo. Generální tajemník OSN António Guterres musel vypracovat s Rusy paralelní dohodu, na základě které Západ uvolní určité sankce mířené na ruské potraviny a hnojiva.

A právě tím podle CNN odhalil ruský prezident Vladimir Putin své slabiny. „Právě pro peníze udělá Putin určité kompromisy. Tím, podobně jako Tolkienův Šmak, možná odhalil fatální slabinu ve své obraně. Nedostatek mytického draka byl v chybějícím pancíři, u Putina je to zjevně velké ekonomické sousto mezinárodních sankcí. Ať už jsou jeho důvody pro souhlas s dohodou jakékoli, jeho potřeba platit válku ho nejspíš tíží nejvíce,“ uvedl analytik CNN Nic Robertson.

Útok na Oděsu

Jenže sotva na Západě zavládl mírný optimismus z ukončení blokády a možného zažehnání potravinové krize, přichystalo Rusko další úder. Dohodě navzdory dopadly na ukrajinskou Oděsu rakety. Pravda, součástí dohody výslovně nebyl zákaz útoků na Oděsu, podstatou smlouvy je ale zajištění bezpečné cesty obchodních lodí. A jelikož rakety mířily na oblast přístavu, o jejím dodržování se dá mluvit jen stěží.

Při útoku byl zraněn jeden ze zaměstnanců přístavu. Škody mohly být ale mnohem větší, dvě ruské střely Kalibr totiž zneškodnil ukrajinský systém protivzdušné obrany.

Ruská agrese okamžitě vyvolala rozčílení v řadách západních politiků. „Útok vrhá stín na důvěryhodnost ruských závazků. A podkopává práci OSN, Turecka a Ukrajiny, kteří usilují o to, aby se kriticky důležité potraviny dostaly na světový trh,“ uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

„Ukazuje to, že Putinovi se nedá věřit ani slovo,“ kritizovala Liz Trussová, nynější britská ministryně zahraničí a kandidátka na post ministerské předsedkyně.

Americká CNN si všímá i toho, že útok na Oděsu škodí zvláště Turecku, které se zavázalo, že bude dohlížet na správné plnění dohody. Rusko samotné Ankaře sdělilo, že s útokem nemá nic společného.

Tagy: