Premiér Andrej Babiš (ANO) hájí rozhodnutí odmítnout setkání se zástupci běloruské opozice, zejména s prezidentskou kandidátkou Svjatlanou Cichanouskou, k němuž mohlo dojít během jednání premiérů Visegrádské čtyřky (V4). Zdůvodnil to tím, že by to autoritativní prezident Běloruska Alexandr Lukašenko mohl využít coby důkaz, že Česko a další země proti Bělorusku vedou hybridní válku. Předseda vlády to uvedl před odletem na další setkání V4. Na samotném zasedání se pak premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska shodli, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby
„Chtěl bych odmítnout informace, že jsem vetoval setkání s běloruskou opozicí. Já jsem řekl, že to není dobrý nápad, mluvil jsem i s maďarským a slovenským premiérem a mají na to stejný názor,“ řekl Babiš. „Výsledkem takové schůzky by byla jen voda na mlýn diktátora Lukašenka, který na nás poukazoval,“ dodal premiér s tím, že propaganda Lukašenkova režimu tvrdí, že za nynějšími demonstracemi stojí evropské státy.
Hlídají diplomaté lídryni běloruské opozice? Je mezi nimi i český velvyslanec
Běloruské bezpečnostní síly v posledních týdnech „odchytávají“ lídry běloruské opozice, které se následně snaží vyvést ze země či je uvězní. V rámci opozice prezidenta Alexandra Lukašenka je aktuálně nejviditelnější prezidium koordinační rady běloruské opozice. Téměř všechny členy již Lukašenkovi lidé zadrželi. Výjimkou je držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová. U ní doma se nyní sešli diplomaté a velvyslanci z různých evropských zemí, mimo jiné i český velvyslanec Tomáš Pernický.
Babiš následně řekl, že nápad na setkání premiérů V4 se Svjatlanou Cichanouskou, která proti Lukašenkovi v nedávných prezidentských volbách neuspěla, přišel z polské strany. Podle premiéra navrhlo Polsko jednání na poslední chvíli a také ostatní premiéry tím překvapilo. Tisková konference V4 za přítomnosti Cichanouské by podle Babiše nebyl dobrý nápad.
Petříček a setkání s opozicí? Domluvili jsme se na tom, tvrdí Babiš
Za protichůdný krok přitom Babiš nepovažuje čtvrteční setkání ministra zahraničí Tomáše Petříčka s jedním z lídrů opozice Pavlem Latuškem. Babiš uvedl, že se na tom s Petříčkem domluvil a připomněl, že on sám se v Praze sešel s běloruskou menšinou žijící v Česku. Případné setkání s Cichanouskou ale dle něj „není v souladu s tím, co se domluvilo na Evropské radě“.
Český předseda vlády tvrdí, že správným postupem by byl koordinovaný krok všech členských států EU. Netýká se to přitom pouze vztahu k Bělorusku a tamní opozici, ale i k Turecku, před kterým nyní kvůli průzkumu ropných ložisek ve Středomoří a narušení suverenity Řecka varoval francouzský prezident Emmanuel Macron.
Je mi z vás lidsky zle, vzkazuje šéfka TOP 09
Za odmítnutí setkání s Cichanouskou Babiše zkritizovali opoziční politici. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová premiéra nazvala zbabělcem. „Je mi z vás lidsky zle,“ napsala na Twitteru. Podle místopředsedy ODS a europoslance Alexandra Vondry je odmítnutí pro Babiše ostudou.
Podle zdrojů z Úřadu vlády Andrej Babiš vetoval setkání s běloruskou opozicí na summitu V4.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) September 10, 2020
Pane Prchale, prostřednictvím @AndrejBabis, vyřiďte premiérovi, že je zbabělec a slova o tom, kam má jít pravda a láska naplňuje beze zbytku. Je mi z Vás lidsky zle.
Premiéři V4: Nutné jsou svobodné volby a hospodářská spolupráce s EU
Na jednání V4 se premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska shodli, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby, a následně by Evropská unie měla Bělorusku nabídnout program hospodářské spolupráce. Tento přístup míní V4 prosazovat i na nadcházejícím summitu Evropské unie, oznámil v pátek odpoledne hostitel schůzky, polský premiér Mateusz Morawiecki na společné tiskové konferenci. Premiéři ve společném prohlášení odsoudili i pokus o umlčení předáka ruského opozice Alexeje Navalného.
Dali mi pytel na hlavu a hrozili smrtí, popisuje Kalesnikavová z běloruského vězení
Představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla od svého pondělního zadržení vystavená výhrůžkám smrti. Podle zpravodajského portálu Tut.by to po úterní návštěvě své mandantky ve vazební věznici řekla advokátka Ljudmila Kazaková. Dnes Kalesnikavová v této souvislosti podala trestní oznámení.
Babiš na tiskové konferenci opět čelil otázce ohledně nesouhlasu s účastí představitelky běloruské opozice na schůzce v Lublinu. Zdůraznil, že je důležité nastolit téma Běloruska na summitu EU. „Základem jsou svobodné volby. Nemůžeme Bělorusům vnucovat, koho mají volit. Nic jim nemůžeme vnucovat. Musíme se vyvarovat ukrajinského scénáře. Bělorusové si musejí sami vybrat,“ řekl Babiš, který podobně jako maďarský premiér Viktor Orbán ocenil polskou snahu prosadit v agendě EU „strategický přístup“ k Bělorusku.
A to i včetně nabídky hospodářského programu jako „pozitivní alternativy“ k spolupráci s Ruskem, jak objasňoval Morawiecki. „Všichni souhlasíme s tím, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby, aby běloruský lid sám mohl rozhodnout o své budoucnosti. To je jednotné stanovisko,“ zdůraznil polský premiér. Ten se zmínil i o možnosti bezvízového styku s Běloruskem.
Demonstrace stále pokračují
Již přes měsíc probíhají v Bělorusku demonstrace poté, co v prezidentských volbách podle oficiálních výsledků pošesté za sebou zvítězil autoritativní prezident Alexandr Lukašenko. Měl získat 80 procent hlasů, jeho protikandidátka Svjatlana Cichanouská jen deset. Volby proto běloruská opozice i Evropská unie označují za zfalšované
Cichanouská se následně stala jednou z tváří protestů, přestože se ke kandidatuře dostala poté, co byl zatčen její manžel Sjarhej Cichanouski. Právě on měl původně v plánu proti Lukašenkovi kandidovat. Po volbách Cichanouská uprchla z Běloruska do Litvy.
Rozsáhlé demonstrace probíhají i nadále, přestože proti nim bezpečnostní sbory Lukašenka tvrdě zasahují. Režim se snaží také umlčet lídry opozice, které buď uvěznil, nebo je donutil opustit Bělorusko.