Rusko posílá na Ukrajinu stovky Jemenců, tvrdí analýza. Rekruti neví, že jdou do války

Podporovatelé Hútiů na protestu v Jemenu

Jemenští Hútíové na Ukrajině

Rusko naverbovalo pro válku na Ukrajině stovky lidí z Jemenu, kteří mají být napojeni na rebelskou organizaci Hútíové. List Financial Times tvrdí, že Rusko těmto lidem slíbilo lukrativní práci, ale oklamalo je a posílá je na frontu. Dopouští se tak údajně obchodu s lidmi.

Aby se Rusko vyhnulo další mobilizaci a vlně společenské nevole, snaží se získávat nové vojáky pro válku na Ukrajině v zahraničí. Už v minulosti se objevily informace, že Moskva verbuje třeba na Kubě, v Indii, Nepálu, Somálsku, Kazachstánu nebo Arménii. Severní Korea pak přímo Rusko podpořila vysláním tisíců vojáků na Ukrajinu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Moskva odvolala „neschopného“ generála. Zdroje hovoří o fiasku na jihu Ukrajiny a šíření lží

Teď list Financial Times přišel s informací, že Rusko naverbovalo pro vojenské účely také stovky lidí z Jemenu. Rekruti mají být napojeni na rebelskou organizaci Hútíové, která ovládá část země.

Novináři ale tvrdí, že šlo ze strany Ruska o jednu velkou past. „Lidem z Jemenu byla slíbena lukrativní práce, vysoké platy a dokonce i ruské občanství. Po příjezdu do Ruska však podle zprávy byli s pomocí společnosti napojené na Hútíje násilně zařazeni do ruské armády a posláni na frontovou linii na Ukrajině,“ uvedl web Kyiv Independent.

Ve své podstatě tak údajně jde o obchod s lidmi, který potvrzuje sílící alianci jemenských rebelů a Ruska.

Spojenectví Ruska a rebelů

V říjnu deník The Wall Street Journal odhalil, že Rusko poskytlo jemenským povstalcům satelitní údaje, na jejichž základě ostřelovali drony a raketami lodě v Rudém moři. Akce rebelů zkraje roku ochromily tamní dopravu a donutily lodní společnosti k nákladným změnám trasy.

Informace o cílení byly údajně poskytovány prostřednictvím íránských Islámských revolučních gard, což Hútíům umožnilo rozšířit jejich údery.

„Tato spolupráce ukazuje, jak daleko je ruský prezident Vladimir Putin ochoten zajít, aby destabilizoval západní politické a ekonomické uspořádání. Analytici naznačují, že cílem Moskvy je podnítit nepokoje od Blízkého východu po Asii, aby odvedla pozornost Spojených států,“ uvedl The Wall Street Journal.

Kromě zpravodajských informací řeší Rusko s jemenskými povstalci i dodávky zbraní, kvůli kterým zůstávají Hútíové v oblasti Rudého moře nadále hrozbou.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Putinova „nesestřelitelná“ raketa. Orešnik ukázal jen malou část svých schopností, řekl expert

Tagy:
válka Ukrajina Jemen nátlak Rusko obchod s lidmi branci verbování ruská invaze na Ukrajinu Hútíové