Rusko vyhostí diplomaty
Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem. Z Ruska budou podle agentury TASS muset odjet také tři pracovníci slovenského velvyslanectví v Moskvě. Podle agentury AFP jde celkem o sedm diplomatů – tři Slováky, dva Litevce a po jednom diplomatovi z Lotyšska a Estonska. Na opuštění země jim dalo týden.
„Velvyslanci Ľubomíru Rehákovi bylo řečeno, že rozhodnutí slovenských úřadů projevit pseudosolidaritu s Českem a jeho provokační protiruskou kampaní poškozuje tradičně přátelské rusko-slovenské vztahy a konstruktivní bilaterální spolupráci,“ uvedlo ministerstvo podle TASS.
Žádná Pražská, ale Koněvova. Ruští komunisté žádají změnu názvu moskevské stanice metra
V reakci na česko-ruskou krizi a vzájemné vyhoštění diplomatů v souvislosti s kauzou Vrbětice zvažuje Moskva další kroky. Nejenže se spekuluje o zákazu dovozu českého piva do Ruska, předseda Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace Vladimir Kašin obnovil myšlenku na přejmenování stanice moskevského metra Pražská na Koněvova. Ne všude ale našel podporu, kritici mu připomínají doby, kdy byly oba státy spojenci.
„Je to zásah do chodu naší ambasády. Věřím, že se s tím vypořádáme. Uděláme všechno pro to, aby naše ambasáda v Moskvě fungovala,“ řekl v reakci slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Slovensko má v Rusku podle dřívějších informací 18 diplomatů a další pracovníky. Rusko mělo na Slovensku před posledním vyhoštěním tří svých pracovníků ambasády 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví.
Litva: Rusko by mělo přestat s agresivní diplomacií
Litevské ministerstvo zahraničí zareagovalo na vyhoštění svých dvou diplomatů z Ruska prohlášením, ve kterém podle agentury AFP vyjádřilo naději, že Moskva přestane se svou „agresivní diplomacií“ a přestane „obviňovat jiné země z eskalace“, jakož i vezme na vědomí „signály“ ze Západu.
Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů. Na znamení solidarity s Českou republikou vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si ve středu předvolalo ruské ministerstvo zahraničí.
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
„Mohu říci jen to, že schůzka byla profesionální. Ruští kolegové vyplnili svůj úkol, my jsme je vyslechli a poskytli své vyjádření. A to bylo vše. Budeme své metropole informovat,“ řekl lotyšský velvyslanec po schůzce, která podle agentury TASS trvala přibližně 45 minut.
Moskva zatím nereagovala na rumunské rozhodnutí z počátku týdne; také Bukurešť už vyhostila jednoho z ruských diplomatů.
Vláda Vladimira Putina nyní také zpracovává stále aktualizovaný seznam států, které podle ní patří mezi nepřátele ruského režimu, a je proto zapotřebí je potrestat. Ruská zpravodajská agentura TASS napsala, že v „nepřátelských státech“ buď nebudou pracovat žádní ruští diplomaté, nebo bude jejich počet velmi limitován.