Diskriminace, zlobí se ruští studenti ČVUT kvůli speciální žádosti. Škola to vidí jinak

Ruští a Běloruští studenti ČVUT, kteří chtějí ve vzdělávání na univerzitě pokračovat, musí podat speciální žádost. ČVUT tím reaguje na směrnici EU, jež zakazuje poskytování technické pomoci studentům z Ruska a Běloruska. Součástí žádosti by měl být i motivační dopis s vysvětlením, proč chce student univerzitu dále navštěvovat. Vedle toho může obsahovat i jeho postoj k válce na Ukrajině.

Rozruch mezi rusky mluvícími studenty vyvolala věta v příkazu rektora: „Součástí žádosti by měl být motivační dopis, který by měl obsahovat motivaci studenta pro další studium na ČVUT a pobyt v ČR. Tento dopis může, ale nemusí, obsahovat případné aktivity studenta v pomoci Ukrajině, v protiválečném postoji či jiné aktivity, které by jej mohly ohrožovat v případě návratu do vlasti,“ píše se v příkazu.

„Vnímám to jako diskriminaci, protože žádní jiní studenti z jiných zemí nemusí takovouto žádost podat,“ popsal student Oleg z Univerzity Karlovy. „Můj názor na rozhodnutí ČVUT je nejednoznačný, ale spíše negativní. Nemyslím si, že je správné takto vyčleňovat studenty z Ruska a Běloruska. Pokud má na vzdělání nárok opravdu každý, pak by měli mít všichni stejná práva,“ sdělila studentka Anna.

Podle ní neposkytne motivační dopis úplnou jistotu, že dotyčný student je doopravdy proti jednání ruské vlády. „Proto si myslím, že to postrádá smysl. Domnívám se, že některé obory, například ty, které se týkají jaderných zbraní, by měly být chráněny před potenciálním nebezpečím ze strany občanů jiných zemí. Cizinci by na takové obory neměli být přijímáni,“ dodala studentka z ČVUT.

Samotní studenti z Ruska a Běloruska upozorňují, že nesouhlas s invazí na Ukrajinu je v jejich domovských zemích trestným činem. Proto se řada z nich bojí svůj názor vyjádřit. „Pokud chtějí pokračovat u nás ve studiu, chceme, aby požádali, aby projevili vůli, že chtějí pokračovat, i když to bude za cenu, že jim bude nastaven individuální studijní plán. Proto ta žádost, motivační dopis je čistě na jejich vůli,“ uvedla Gabriela Achtenová, prorektorka pro studijní záležitosti.

Na ČVUT studují stovky Rusů

Na ČVUT v Praze studuje asi 750 Rusů a 80 Bělorusů. Ti, které čeká letos státní závěrečná zkouška, mohou svůj obor dostudovat, i když patří do kritických studijních programů. Mezi takové patří například energetika, informatika nebo telekomunikace a další. „Asi bych to zestručnila. Spíše vyjmenuji dvě součásti, které nemají vůbec žádný kritický program, což je fakulta architektury a Masarykův ústav vyšších studií,“ popsala Achtenová.

„Situaci jsme řešili, seděl jsem s ruskými a běloruskými studenty a ubezpečil jsem je, že pokud nejsou bezpečnostním rizikem, tak se nemusí bát a mají několik možností v tom studiu pokračovat,“ řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Konkrétní problematické případy bude prověřovat Finanční analytický úřad a motivační dopis by podle prorektorky mohl pomoci v jednání s českými úřady.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Patří do výbavy astronautů, mají ho i prezidenti. Švýcarský armádní nůž slaví 125. výročí

Nejznámější kapesní nůž slaví 125 výročí svého vzniku. Tradičně bývá červený a má na sobě bílý kříž značící zemi původu – Švýcarsko. Proto se mu také říká švýcarský armádní nůž. Ovšem nevyužívají ho jen vojáci, často se nachází také v kapsách skautů, trampů či turistů, ale i manažerů. A také prezidentů

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.