Rusové brutálně mučí ukrajinské vězně. Pouštění proudu do genitálií říkají „volání Zelenského“

Ukrajinští vojáci a civilisté, kteří byli během ruské invaze zajati a posláni do vazebních středisek, promluvili o nechutných praktikách, včetně sexuálního zneužívání, kterému byli vystaveni ze strany svých věznitelů. Podle nich šlo například o brutální mučení za pomoci elektrošoků. Rusové navíc různým druhům mučení dávali přezdívky jako „volání Bidena“ a „volání Zelenského“.

Jeden z bývalých vězňů, který pod podmínkou anonymity hovořil s New York Times, uvedl, že někteří vězni byli nuceni vybrat si nástroj, kterým budou znásilněni. Na výběr prý bylo mezi násadou od mopu a nohou od židle. „Potom už nemůžete normálně chodit. Trpíte celé týdny. Myslím, že měli rozkaz, aby nás psychicky a fyzicky zlomili,“ uvedl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump není spokojen s „šíleným bombardováním“ Ukrajiny. Nevím, co se tam děje, prohlásil

Například Oleksije Sivaka, bývalého námořníka, zatkli Rusové v roce 2022 v jeho rodném Chersonu. Okamžitě putoval do „dočasného zadržovacího zařízení“ – budovy zabavené Rusy, která byla přeměněna na mučírnu.

„Chtěli mě ponížit. Je to jasné. Co uděláte, abyste člověku způsobili co největší bolest? Ublížíte jeho ženě nebo jeho genitáliím,“ uvedl Sivak podle webu Daily Mail. Dodal, že oblíbenou metodou Rusů, jak demoralizovat své oběti, bylo právě mučení elektrickým proudem, který pouštěli do těchto míst.

Podle něj se jeho věznitelé vyžívali v sadistických trestech a vymýšleli pro své mučicí metody krycí jména. Šlo o narážky na bývalého amerického prezidenta Joea Bidena a ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského. Připojení drátů telefonu nebo vojenské vysílačky k řitnímu otvoru zadrženého za účelem elektrických šoků se označovalo jako „volání Bidena“. Když byly dráty připojeny k genitáliím zadrženého, dozorci podle Sivaka říkali, že „volají Zelenského“.

Můžu mít ještě děti, ptá se jeden z propuštěných

Jiný zadržený, dvaadvacetiletý Ilja Iljašenko, řekl deníku Le Monde, že kvůli sexuálnímu násilí, které na něm bylo pácháno, pochybuje o tom, že by někdy mohl mít děti. Iljašenko byl jedním z mnoha ukrajinských vojáků zajatých během ruského obléhání ocelárny Azovstal u Mariupolu v roce 2022, kteří skončili v nechvalně proslulém vazebním středisku v Taganrogu, městě na jihu Ruska. Po příjezdu byl prý okamžitě svlečen, přitlačen ke zdi a bit kladivem mezi nohy.

„Jindy mě svlékli a hodili na zem. Připevnili mi elektrické svorky na konečník a genitálie a dávali mi elektrické šoky, přičemž křičeli: ‚Co jsi dělal v Mariupolu? Kdo ti dal rozkaz?‘,“ popsal Iljašenko.

Sexuální zneužívání je ale jen jednou z různých metod používaných k fyzickému a psychickému zlomení zadržených. Podle vyšetřovatelů Úřadu vysokého komisaře pro lidská práva si více než 80 % vězňů stěžovalo na množství jídla a tvrdilo, že jídlo, které dostávali, bylo často zkažené nebo obsahovalo písek a kamínky. Jiní popisovali, že dostávali pouze 250 gramů konzerv denně po dobu až tří měsíců, zatímco někteří uváděli, že jídlo bylo používáno jako mučící zbraň, a popisovali, jak byli násilím krmeni vroucími pokrmy, které jim popálily ústa, jazyk a hrdlo.

Propuštění Ukrajinci z ruského zajetí pomáhají ostatním

Sivak i Iljašenko byli nakonec propuštěni. Poté založili organizace, jejichž cílem je poskytovat psychologickou a právní podporu ostatním válečným zajatcům a civilním vězňům. Sivak založil organizaci Ukrainian Men's Network, která podporuje oběti zneužívané v ruském zajetí.

„Vzájemně si připomínáme, že nejsme sami. V zajetí vám spoluvězeň mohl vždy pomoci – třeba jen tím, že vám podal ruku nebo vám podal vodu, když jste nemohli vstát. Proč bychom si nemohli pomáhat i tady?“ řekl Sivak ukrajinskému listu Rubryka. „Chceme, aby lidé, kteří se dostanou ze zajetí, neprošli stejně těžkou cestou jako my... Chceme, aby jejich zotavení bylo komplexnější a rychlejší, aby se mohli mnohem dříve znovu začlenit do společnosti,“ dodal.

Sivakova organizace bude mít ale v následujících letech pravděpodobně napilno. Podle zprávy OSN zveřejněné v únoru 95 % propuštěných ukrajinských válečných zajatců uvedlo, že byli během výslechů a po celou dobu pobytu v ruském zajetí mučeni nebo s nimi bylo špatně zacházeno. Více než polovina z nich rovněž uvedla, že byli vystaveni sexuálnímu násilí.

O velkém množství případů ruského mučení se neví

Sexuální násilí nebylo ale zaznamenáno pouze ve věznicích a detenčních centrech. Okupanti je používali také jako nástroj k demoralizaci obyvatel.

Mnozí prokurátoři a aktivisté za lidská práva se navíc obávají, že mnohem více případů vyjde najevo pouze v případě osvobození okupovaných území. „Bohužel si myslím, že stále vidíme jen špičku ledovce,“ řekla právnička a vedoucí výzkumná pracovnice organizace Human Rights Watch Julija Gorbunová.

„Je stále obtížnější získávat informace z okupovaných oblastí, jako je Mariupol, ale věřím, že k hroznému zneužívání, které jsme viděli dříve, tam stále dochází na denní bázi a že budeme nacházet další a další důkazy o tom, že dochází k válečným zločinům,“ dodala.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinské drony jako zuřivé vosy. Video ukazuje demolici obrněnce, Rusové neměli šanci

Tagy: