Zelenskyj: Naše nová zbraň zasáhne i Sibiř. Rusům může způsobit mnoho problémů, tvrdí experti

Ukrajinci mají k dispozici nový dron s doletem až 3 000 kilometrů, oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle expertů jde o hrozbu pro Rusko, jelikož mohou nyní zasáhnout i vzdálené ruské základny či ropné rafinerie.

Ukrajina oznámila pokrok ve válečném zbrojení a uvedla, že úspěšně dokončila testování dronu s nejdelším doletem v jejím arzenálu. „Náš dron s doletem 3 000 kilometrů prošel testováním,“ uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během svého projevu 17. března. „Jsem vděčný vývojářům a výrobcům. Vyvíjíme řadu zbraní s dlouhým doletem, které pomohou zajistit bezpečnost našeho státu,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukradené děti dál míří do „táborů smrti ukrajinské identity“. Byl to i cíl invaze, píše ISW

Podrobnosti o dronu Zelenskyj nezveřejnil. Podle pracovníka Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) Federica Borsariho je ale pravděpodobné, že má stroj pevnou konstrukci a proudový motor. „Podobá se velmi levné řízené střele,“ popsal pro web The Kyiv Independent. Dodal, že díky dosahu 3 000 kilometrů je možné cílit na rozsáhlé území Ruska. „To by Rusku způsobilo mnoho problémů,“ řekl Borsari. Jak informuje BBC, tento dron se může dostat nejen do Moskvy, ale dokonce až na Sibiř.

Možné cíle

Fabian Hoffmann, odborník na obranu a doktorand na univerzitě v Oslu, řekl, že delší dolet umožní Ukrajině výrazně rozšířit současné dronové útoky. Typ cílů podle něj zůstane stejný. „Více kritické infrastruktury, ropných rafinérií, zařízení na zpracování ropy. Další věc, která mě napadá, jsou výrobní zařízení na ruské straně, která byla pravděpodobně mimo rádius předchozích dronových systémů,“ popsal Hoffmann.

Dosud nejvzdálenějším zařízením, které zasáhl ukrajinský dron, byla vojenská letecká základna Olenya v ruské Murmanské oblasti. Ta se nachází přibližně 1 800 kilometrů severně od ukrajinských hranic. Ačkoli není známo, jaký typ dronu byl při útoku použit, minimální způsobené škody a skutečnost, že se útok od té doby neopakoval, naznačují, že se jednalo o dron vyzbrojený pouze malou bojovou hlavicí, který operoval na samé hranici svých možností.

V dosahu nového dronu je však několik důležitých cílů. Jedním z nich je námořní letecká základna Severomorsk-1 na severu, kde sídlí ruská 216. samostatná bezpilotní letka a 830. samostatný lodní protiponorkový vrtulníkový pluk. Dron může cílit i na několik ropných zařízení. Patří mezi ně ropné rafinerie ve Střeževsku a Nižněvartovsku, které se nacházejí přibližně 2 600 kilometrů v ruském vnitrozemí.

Ukrajina může díky novému dronu zaútočit také na ruské továrny. V dosahu je například Serovský mechanický závod ve Sverdlovské oblasti, který vyrábí nábojnice pro střely ráže 152 mm a zařízení pro těžbu a zpracování ropy pro několik velkých ruských ropných společností.

Jaké škody může dron způsobit?

S vyšším dosahem se ale zároveň snižuje účinnost. „Velkou otázkou samozřejmě je, jak velká je hlavice se všemi dronovými systémy. Protože to nakonec určí škody, které může způsobit,“ řekl Hoffmann. Dodal, že čím větší je bojová hlavice, tím je dron těžší a jeho dolet omezenější. Ukrajina proto musí udělat kompromisy, aby dosáhla doletu až 3 000 km.

Hoffmann však uvedl, že i s malou dvacetikilogramovou hlavicí by dron stále mohl být účinný proti nechráněným cílům, jako jsou ropné rafinerie, kde je většina důležitých strojů a hořlavých materiálů uložena na otevřeném prostranství, nikoliv v podzemí nebo chráněna zpevněnými kryty. „Ropná a plynárenská infrastruktura je velmi citlivá i na malé hlavice. Pokud ale chcete mít trochu větší flexibilitu, mělo by to být někde kolem 100 kilogramů,“ vysvětlil Hoffmann.

Ruské problémy v obraně

Ukrajina má v probíhající válce dronů navíc jednu významnou výhodu, a to nedostatečnou protivzdušnou obranu Ruska. „Obrovská rozloha ruského území a rozptýlená povaha vojenské a energetické infrastruktury ztěžují zajištění komplexního pokrytí protivzdušné obrany stávajícími ruskými prostředky,“ uvedl Mattias Eken, expert na obranu a bezpečnost z RAND Europe.

„Vzhledem k rozsáhlé ruské geografii bude Rusko muset stanovit priority, které oblasti a prostředky bude bránit, což může vést k tomu, že v jeho infrastruktuře zůstanou některá zranitelná místa,“ dodal Eken.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinské drony jako zuřivé vosy. Video ukazuje demolici obrněnce, Rusové neměli šanci

Tagy:
válka Moskva dron Ukrajina politika Sibiř obrana Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Fabian Hoffmann