Ruská výprava v Tokiu, která vystupuje pod hlavičkou národního olympijského výboru (ROC), plánuje podat stížnost proti jednomu z novinářů. Rusové tak reagují na incident mezi tenistou Daniilem Medveděvem a chilským žurnalistou, jehož obvinili z provokace.
Novinář Sebastian Nahmias totiž obvinil Rusy z porušení pravidel v souvislosti s jejich dresy. V rámci sankcí za státem podporovaný doping sportovců nesmí sportovci v Tokiu vystupovat pod národní vlajkou, ale pod hlavičkou ROC, a to se týká i jejich dresů. „Očekávali jsme provokativní otázky ve vztahu k našim sportovcům. Jako tým se těšíme respektu, ale občas se setkáváme s osobami, které bez ostychu provokují a snaží se nás vyvést z rovnováhy. Chilský novinář klade stále totožné otázky a už druhý den se snaží o vyvolání skandálu,“ cituje agentura TASS mluvčího týmu Konstantina Vybornova.
ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu
Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.
Pětadvacetiletého vítěze ATP Cupu rozzuřily otázky, které se na něj sypaly poté, co v osmifinále vyřadil Itala Fabia Fogniniho v třísetovém duelu 6:2, 3:6 a 6:2. Medveděv zareagoval podrážděně až poté, co se ho právě Nahmias zeptal na image země a pocit, zda ruští sportovci nevnášejí do olympiády stigma podvodníků: „Poprvé v životě neodpovím na otázku. Měli byste se stydět. Myslím, že by ho měli poslat pryč z olympiády. Už ho nechci vidět.“
Podle Rusů navíc nešlo o první případ, Nahmias údajně „provokuje“ sportovce opakovaně a už dostal i varování. Federace ve svém stanovisku oznámila, že bude požadovat odebrání novinářovy akreditace. V ruské výpravě na olympijských hrách je 335 sportovců, kteří nemohou startovat pod národní vlajkou. V případě vítězství navíc nemůže zaznít ani státní hymna.
Rusové patřili před OH k nejtestovanějším na doping
Ruští sportovci patřili vzhledem k rozsáhlým dopingovým skandálům k nejtestovanějším sportovcům před olympijskými hrami v Tokiu. Nepřekvapivou informaci oznámila Mezinárodní testovací agentura (ITA), jež má poprvé antidopingové testování na hrách na starosti a začala s ním 13. července, kdy se otevřely brány olympijské vesnice.
„Samozřejmě není tajemstvím, že ruští sportovci jsou na základě případů z minulých let hodnoceni jako vysoce rizikoví,“ řekl novinářům generální ředitel ITA Benjamin Cohen. „Plány testování se dělají na základě hodnocení rizika. Bereme v úvahu mnoho faktorů. Je to velmi metodická záležitost. Umožňuje nám to zvážit rizika v daném sportu a dané zemi.“ Dodal, že společně s Ruskem jsou nejtestovanějšími národy Čína a USA.
Také potvrdil, že ITA zahájila nové testování vzorků ze zimních olympijských her v Soči 2014, po nichž se provalil velký ruský dopingový skandál. Retestování odebraných vzorků novými metodami je už standardní proces, který vedl k desítkám změn pořadí na medailových pozicích po Pekingu 2008 a Londýně 2012. „Všichni chceme otočit list a začít novou éru antidopingu,“ řekl Cohen.