U ukrajinského Mariupolu začínají fungovat ruská pojízdná krematoria. Ta si měla vojáci přivézt již krátce po začátku invaze, aby v nich zpopelňovali vlastní padlé. Nyní se ale objevují informace, že do nich vkládají i zabité civilisty z obléhaného města. S obviněním přišla rada Mariupolu.
„Vrazi zakrývají své stopy. Ruská mobilní krematoria začala pracovat v Mariupolu. Po mediálním odhalení genocidy v Buči ruské nejvyšší velení nařídilo zničit veškeré důkazy zločinů své armády v Mariupolu,“ uvedla rada na sociální síti Telegram.
Ukrajinci se obávají, že se ruská armáda v obléhaném Mariupolu mohla dopustit ještě větších zvěrstev než v Buči. Před odchodem z tohoto města Rusové prý zmasakrovali stovky civilistů.
Některé oběti měly svázané ruce a stopy po průstřelu hlavy, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Další popravení včetně dětí pak měli mít uřezané uši nebo vytrhané zuby. Podle svědků Rusové některé ženy před popravou znásilnili.
Ukrajinci osvobodili město Buča a odhalili stovky mrtvých civilistů. Zdroj: AP
Následky masakru v ukrajinské Buči Zdroj: AP
Masakr civilistů v ukrajinské Buči Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Buču. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Buču. Zdroj: Volodymyr Zelenskyj
Masový hrob v Buči nedaleko kostela Zdroj: AP
V osvobozené Buči sčítají mrtvé. V ulicích leží civilisté. Zdroj: Profimedia.cz
V osvobozené Buči sčítají mrtvé. V ulicích leží civilisté. Zdroj: Profimedia.cz
Moskva obvinění z genocidy v Buči kategoricky odmítla. Zveřejněné fotografie a videa z masakru považuje za ukrajinskou provokaci vykonanou na objednávku USA. Popírá také, že by vraždila civilisty v Mariupolu. Obklíčené přístavní město přitom čelí ruskému ostřelování už déle než 40 dnů. Podle odhadů je zničených zhruba 90 procent tamních domů.
„Rusové udělali z našeho města tábor smrti. Tato hrůzná analogie se bohužel stále více potvrzuje. Tohle už není Čečensko nebo Aleppo. Je to nová Osvětim a Majdánek,“ řekl starosta Mariupolu Vadym Bojčenko agentuře Unian.
V regionu se nadále nachází více než 100 civilistů, kterým evakuaci znemožňuje ruská armáda. Podle ukrajinských úřadů počet obětí v Mariupolu přesáhl pět tisíc. Ve městě nyní nefungují dodávky elektřiny ani tepla. Rovněž je problém s nedostatkem vody, potravin a léků.
Ukrajinci v Mariupolu zničili ruské vozidlo. (30. března) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Žena se psem v Mariupolu, 29. března Zdroj: AP
Zničený ruský tank, 26. března Zdroj: ČTK
Zdevastované sídliště v Mariupolu, 1. dubna Zdroj: AP
Zdevastované sídliště v Mariupolu, 1. dubna Zdroj: AP
Zdevastované sídliště v Mariupolu, 1. dubna Zdroj: AP
V ulicích Mariupolu leží mrtvá těla. (4. dubna) Zdroj: ČTK
Zdevastovaný Mariupol, 28. března Zdroj: ČTK
Podle analytiků by boje ve městě v nadcházejících dnech mohly být ještě brutálnější. Rusko totiž údajně přehodnotilo svůj původní plán dobýt Kyjev a nyní hodlá většinu svých jednotek přesunout právě na východ Ukrajiny.