Ublížení na zdraví z nedbalosti a pokuta a odškodnění ve výši téměř 100 tisíc korun. Přesně takový verdikt vynesl brněnský městský soud nad mladým cyklistou, který překročil o deset kilometrů povolenou rychlost a smetl chodce. Ten při srážce utrpěl zlomeninu ruky a byl několik týdnů na neschopence.
Incident se stal na začátku listopadu 2020 v brněnské Francouzské ulici. Cyklista jel podle svých GPS hodinek rychlostí 40 kilometrů v hodině, přesto že v místě byla povolená maximální rychlost 30 km/h. Když mu mezi zaparkovanými auty vstoupil do vozovky chodec, už nestihl zareagovat a srazil jej.
Cyklista však před soudem tvrdil, že částečnou vinu za nehodu nese sám chodec. „Náhle jsem uviděl chodce vstupujícího zleva zpoza zaparkovaných aut, zakřičel jsem na něho v okamžiku, kdy byl asi v půli vozovky. Muž zareagoval tak, že se rozeběhl dopředu, a já už nestačil kolo zabrzdit,“ řekl cyklista podle verdiktu, který cituje deník Právo.
Strašidelná nehoda v Hostivaři: Vůz vylétl do vzduchu a smetl chodkyni, zastavil až o zeď
V pražských Dolních Měcholupech se v pondělí ráno odehrála strašidelná nehoda. Osobní vůz tam najel na betonový retardér, ze kterého se odrazil a vylétl do vzduchu. Před sebou při tom tlačil 49letou chodkyni. Auto se zastavilo až o fasádu domu. Chodkyně i 19letý spolujezdec skončili v nemocnici.
Zraněný muž ale celou věc viděl úplně jinak. „Podíval jsem se doprava, neboť vozovka je jednosměrná, odkud však žádné auto nejelo, a když jsem byl skoro na konci vozovky, uslyšel jsem zprava křiknutí, otočil se, ale nestihl jsem už uskočit. Odletěl jsem asi dva metry dopředu, z čehož vyplývá evidentně vysoká rychlost cyklisty, protože vážím přes 100 kilogramů,” popsal sražený chodec.
Na místě je navíc snížena rychlost na 30 km/h. „Po stranách této komunikace parkuje řada aut před plynulou zástavbou obytných domů. Není tak samoúčelné, ale slouží ke zvýšení bezpečnosti zejména chodců,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Michal Kabelík. Takovou značku by podle něj měli respektovat jak řidiči motorových aut, tak i cyklisté.
Částečně nese vinu i chodec
„Obžalovaný tím, že předepsanou rychlost nedodržel, nemohl včas reagovat na chodce, kterého uviděl až na poslední chvíli. Není sice časté dovodit zavinění dopraví nehody z nepřiměřené rychlosti cyklisty, avšak vyloučeno to není,“ doplnil soudce s tím, že z pětiny nese vinu na nehodě sám chodec.
„Zanedbal potřebnou dávku opatrnosti. I on se mohl lépe rozhlédnout při vstupu do vozovky, na které se jako chodec nachází v podstatě jako host, aby tam nevstoupil bezprostředně před blížícím se vozidlem,“ vysvětlil Kabelík. Cyklista dostal za ublížení na zdraví z nedbalosti trest 30 tisíc korun. Zdravotní pojišťovně musí zaplatit 13 tisíc a sraženému muži škodu a bolestné více než 53 tisíc korun.