K VĚCI, Michal David - 14.7. v 09:30
Zpěvák Michal David na pódiích vystupuje už čtyřicet let a v úterý slaví 60. narozeniny. V pořadu K věci televize CNN Prima NEWS mluvil o podpoře politických kampaní, vztahu s premiérem Andrejem Babišem i o tom, proč se jeho hity stále hrají.
Před revolucí byl zpěvák Michal David králem diskoték, po revoluci v jeho kariéře nastal útlum a zpět na pódium jej vytáhla až píseň Správný tým, kterou složil pro vítězné hokejisty z Nagana. V roce 2010 ji zpíval i na pódiu vedle představitelů sociální demokracie. „Přiznám se, že za to se stydím. Nevěděl jsem o tom, že si připraví píseň Správný tým a budou ji chtít zahrát, byl jsem do toho vhozen. Použili píseň, která na kampaň nepatřila, byla napsaná pro jiné účely. Sociální demokraté ji zneužili,“ vysvětloval David.
Dodal, že to na pódiu nevypadalo jako improvizace, protože se zachoval profesionálně. „Musel jsem něco udělat. Mohl jsem odejít, ale to se nehodilo. Už bych to nerozebíral, nebyla to vhodná věc. Poté jsem se sociální demokracií ukončil vztahy,“ popsal zpěvák a dodal, že to bylo ponaučení, že má zpívat lidem pro radost a že do podpory politické strany nebo hnutí už by se nezapojoval.
Andrej chodí na moje koncerty
Podporovat nebude ani hnutí ANO. „Už jsme si to s Andrejem vyříkali a řekl jsem, že nebudu zpívat pro ANO,“ uvedl David. Před třemi lety ale hrál premiérovi Andreji Babišovi na svatbě a znají se už několik let. „Znám ho ještě z dob, kdy nebyl premiérem a neměl Agrofert, z dob, kdy byl v Petrimexu. Když jsem jezdil na Slovensko, stýkal jsem se s různými lidmi,“ upřesnil český hitmaker.
Premiér ho podle něj ale nikdy neoslovil, aby pro hnutí ANO zpíval. „Nechtěl, abych zpíval pro ANO, ale někdy jsme se o tom bavili a říkal jsem, že kdyby náhodou chtěl, radši bych to nedělal,“ uvedl. Dodal, že blízcí přátelé nejsou. „Andrej chodí například na moje koncerty, naposledy byl někde v Ústí před dvěma nebo třemi lety. Nejsme žádní velcí přátelé, že bychom spolu chodili na pivo nebo že bychom se stýkali denně, to v žádném případě. Ale znám se se spoustou takových lidí,“ doplnil.
Lidé vzpomínají na Karla Gotta. V úterý by oslavil 81. narozeniny
Zlatý Slavík a legenda české hudební scény Karel Gott by dnes oslavil 81. narozeniny. Nejslavnější český zpěvák ještě loni uspořádal velkolepou oslavu osmdesátin, v říjnu však podlehl akutní leukemii. Příznivci na Mistra vzpomínají a již od víkendu k jeho náhrobnímu kameni na pražských Malvazinkách proudí davy fanoušků. Právě na počest Gottových nedožitých narozenin zveřejnila režisérka Olga Malířová Špátová první záběry z celovečerního dokumentu Karel.
Pro mě jsou důležití moji fanoušci
Michal David při volbách veřejně podporoval prezidenta Miloše Zemana a v roce 2018 dostal státní vyznamenání. „Jako, že jsem ho podporoval a za to jsem dostal státní vyznamenání? To nevím, na to se musíte zeptat pana prezidenta. Byl pro mě lepším kandidátem než pan Drahoš. Vyznamenání jsem přijal, to se neodmítá,“ měl jasno zpěvák.
Uvědomuje si, že u hudebních kritiků nejsou jeho písně oblíbené, ale pro něj jsou prý důležití fanoušci. „Vím, že nejsem u hudebních kritiků a organizací, jako je například Anděl, oblíbený. Ale lidé, kteří si hrají na kritiky a říkají, že rozumí muzice, a většina z nich jí nerozumí, pro mě nejsou důležití. Pro mě jsou důležití moji fanoušci a moje naplněné koncerty,“ řekl David s tím, že nepředpokládá, že by někdy dostal cenu, jako je například Anděl. „Já tam ani nejsem zván,“ svěřil se.
Nálepka normalizačního umělce
Někteří lidé jej nazývají normalizačním umělcem. Michalu Davidovi se ale takové označení zrovna nelíbí. „Vyrůstal jsem v době 80. let a dělal jsem písničky, které mají do dneška lidi rádi. I v současné době na mé koncerty chodí děti, které s normalizací nemají nic společného. Dělal jsem písničky, které možná režimu tolik nevadily. Zpíval jsem o lásce, že chceme žít nonstop, že chceme mít svých pár přátel a žít si svůj diskopříběh, takže nevím, co je na tom normalizačního. Každopádně jsem se narodil do normalizační doby, která se tak nazývala. Takže pokud mě někdo označuje normalizačním zpěvákem, tak v tom případě ano, jsem normalizační zpěvák jako dalších 15 milionů lidí, kteří v té době žili v Československu,“ vyjádřil se.
Podle něj se jeho písně stávaly hity hlavně díky textům. „Měl jsem štěstí na hity a dobré textaře, kteří napsali de facto ke každé písničce příběhy, které se týkaly každého z nás. Každý chce žít nonstop, prožít si svoji lásku z pasáží a mít svých pár přátel,“ vysvětlil.
Lidé podle něj i v současné době chtějí poslouchat české písničky, proto stále znějí z rádií a na zábavách. „Žijeme v České republice, roli hraje hlavně jazyk. Mladší kolegové, kteří zpívají třeba v angličtině, tak možná nemají tak hitové písničky, jak by si Čech představoval. V Česku jsou důležité texty, kterým chtějí lidé rozumět. Spoustu z nich mi psalo, že anglicky nemluví, takže to je určitě jeden z důvodů, proč se mé hity stále poslouchají,“ dodal.