Ve světě zemřelo už více než 2,5 milionu lidí nakažených covidem. Vyplývá to z průběžně aktualizovaných statistik na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.
Koronavirem se podle těchto údajů nakazilo skoro 113 milionů lidí. Milník byl překonán bezmála rok poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikovala situaci kolem viru SARS-CoV-2 jako pandemii. Experti však předpokládají, že skutečný počet nakažených i úmrtí je ještě vyšší.
Před rokem evidovala JHU necelých 3 000 obětí tehdy ještě nového respiračního onemocnění, které bylo poprvé zachyceno v Číně.
Práh dvou milionů obětí svět podle JHU překonal v polovině ledna. Testy v té době prokázaly koronavirovou nákazu u více než 93 milionů lidí.
JHU na svém webu průběžně aktualizuje data o nakažených a zemřelých z jednotlivých zemí i jejich součty. Oficiální čísla Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou o něco nižší. Podle nich bylo dosud v souvislosti s covidem potvrzeno 2,49 milionu úmrtí a více než 112 milionů případů nákazy.
Nový koronavirus byl poprvé zachycen před více než rokem v Číně a na jaře minulého roku naplno propukla celosvětová pandemie. Podle JHU se dosud nejvíce lidí nakazilo ve Spojených státech, které mají přes 28 milionů infikovaných. Druhá je Indie s více než 11 miliony nakaženými. Následují Brazílie (přes 10 milionů nakažených), Británie těsně před Ruskem (obě země více než 4,1 milionu) a Francie (více než 3,7 milionu potvrzených případů nákazy).
Spojené státy mají i nejvíce obětí covidu, přes půl milionu. Druhá je Brazílie s téměř čtvrt milionem mrtvých a třetí Mexiko, které s více než 180 000 mrtvými odsunulo na čtvrtou příčku Indii, jež dosud eviduje přes 156 000 úmrtí.