reklama

S neduhy na zahradě poradí Jan Kopřiva v naší listárně

Obvyklí či méně obvyklí škůdci a choroby na užitkových i okrasných rostlinách nám přidělávají vrásky na čele. Jan Kopřiva vám poradí s tím, co vás nejvíce trápí.

reklama

Mravenec je nejčastěji se vyskytující hmyz u nás

Častým problémem v zahradě bývají mravenci. Může se stát, že nenarazíte jen na jejich mraveniště v zemi, ale uvidíte je pochodovat po rostlinách co nejvýše, dokonce do korun stromů. Pak je třeba se mít na pozoru. Mravenci jsou u nás nejběžnějším druhem hmyzu. Jsou to všežravci, doma je najdete nejčastěji u sladkých potravin a venku se živí z velké části výměšky mšic nazývanými medovice. Proto s nimi žijí v symbióze. Vyhledávají některé druhy, starají se o ně a ještě navíc je pomáhají rozšiřovat. Ve stromech a keřích jim budují i kryté tunely, aby je ochránili. Tam potom vzniká náš problém.

Mšice se živí paraziticky na rostlinách, kde sají jejich šťávy na podzemních i nadzemních částech. Způsobují potom jejich zakrslost, kadeřavost a svinování listů. Přenáší i další onemocnění, např. virózy, a na listy vylučují medovici, která tvoří sladký povlak. Na něm potom rostou různá houbová onemocnění. Proto bychom měli být na pozoru, jakmile mravence na rostlinách najdeme. Pomoc je snadná. Opatřete si samolepicí pásky, které jsou oboustranně lepicí. Stačí je nalepit na strom ve výšce zhruba půl metru, aby na ně nedosáhly třeba trávy. Po nich by mravenci mšice mohli přenést. Na pásku se nalepí a rostliny budou chráněné. Stejně bude fungovat i speciální lepidlo ve spreji, které na kmen nastříkáte.

Jak ochránit kvetoucí jahody proti mrazíkům?

Strach o úrodu mají na jaře pěstitelé všeho možného. Kvetoucí rostliny často poškodí mrazíky. Květy jsou na poškození nízkou teplotou náchylné v květu i jako poupata. Pokud omrznou, později zhnědnou, opadají a nic se z nich neurodí. Ohroženy jsou třešně, meruňky, jabloně i mnoho dalších stromů. Stejně tak i jahody, a to nejen květy, ale i mladé listy. Díky postupnému nakvétání ale nemusíte naštěstí přijít o celou úrodu.

Jedním z řešení je pěstování odrůd, které jsou co nejpozdnější. Ochránit jahody nebo další citlivé rostliny můžete také použitím bílé netkané textilie. Tou je stačí zakrýt a budou v bezpečí až do -3 °C. Ideální je ji napnout na konstrukci, aby se nedotýkala přímo rostlin. To by je mohlo poškodit ještě víc, protože se na nich potom vytváří ledová vrstva.

Škůdci na růžích

Nejenom na užitkových rostlinách nás trápí škůdci. I krásné růže mohou být napadeny. Pokud na růžích najdete místo květů, listů a na vrcholech letorostů podivné útvary, takzvané hálky, navštívila je žlabatka. Drobný létající hmyz, žlabatka růžová, klade vajíčka dovnitř různých částí rostlin. Nejčastěji jsou to pupeny nebo růstové vrcholy. Rostlina se pak brání zvýšeným růstem a v místě vpichu se vytvoří hálka. Je to kulovitý útvar s komůrkami a dlouhými chlupy, ve kterém se vyvíjí larvy. Protože jde pouze o estetickou vadu, můžete se bránit jednoduše. Všechny hálky ostříhejte a spalte. Postřiky v tomto případě nemají smysl, protože se dovnitř útvaru nedostanou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama