reklama

S neduhy na zahradě poradí Jan Kopřiva v naší listárně

Obvyklí či méně obvyklí škůdci a choroby na užitkových i okrasných rostlinách nám přidělávají vrásky na čele. Jan Kopřiva vám poradí s tím, co vás nejvíce trápí.

reklama

Mravenec je nejčastěji se vyskytující hmyz u nás

Častým problémem v zahradě bývají mravenci. Může se stát, že nenarazíte jen na jejich mraveniště v zemi, ale uvidíte je pochodovat po rostlinách co nejvýše, dokonce do korun stromů. Pak je třeba se mít na pozoru. Mravenci jsou u nás nejběžnějším druhem hmyzu. Jsou to všežravci, doma je najdete nejčastěji u sladkých potravin a venku se živí z velké části výměšky mšic nazývanými medovice. Proto s nimi žijí v symbióze. Vyhledávají některé druhy, starají se o ně a ještě navíc je pomáhají rozšiřovat. Ve stromech a keřích jim budují i kryté tunely, aby je ochránili. Tam potom vzniká náš problém.

Mšice se živí paraziticky na rostlinách, kde sají jejich šťávy na podzemních i nadzemních částech. Způsobují potom jejich zakrslost, kadeřavost a svinování listů. Přenáší i další onemocnění, např. virózy, a na listy vylučují medovici, která tvoří sladký povlak. Na něm potom rostou různá houbová onemocnění. Proto bychom měli být na pozoru, jakmile mravence na rostlinách najdeme. Pomoc je snadná. Opatřete si samolepicí pásky, které jsou oboustranně lepicí. Stačí je nalepit na strom ve výšce zhruba půl metru, aby na ně nedosáhly třeba trávy. Po nich by mravenci mšice mohli přenést. Na pásku se nalepí a rostliny budou chráněné. Stejně bude fungovat i speciální lepidlo ve spreji, které na kmen nastříkáte.

Jak ochránit kvetoucí jahody proti mrazíkům?

Strach o úrodu mají na jaře pěstitelé všeho možného. Kvetoucí rostliny často poškodí mrazíky. Květy jsou na poškození nízkou teplotou náchylné v květu i jako poupata. Pokud omrznou, později zhnědnou, opadají a nic se z nich neurodí. Ohroženy jsou třešně, meruňky, jabloně i mnoho dalších stromů. Stejně tak i jahody, a to nejen květy, ale i mladé listy. Díky postupnému nakvétání ale nemusíte naštěstí přijít o celou úrodu.

Jedním z řešení je pěstování odrůd, které jsou co nejpozdnější. Ochránit jahody nebo další citlivé rostliny můžete také použitím bílé netkané textilie. Tou je stačí zakrýt a budou v bezpečí až do -3 °C. Ideální je ji napnout na konstrukci, aby se nedotýkala přímo rostlin. To by je mohlo poškodit ještě víc, protože se na nich potom vytváří ledová vrstva.

Škůdci na růžích

Nejenom na užitkových rostlinách nás trápí škůdci. I krásné růže mohou být napadeny. Pokud na růžích najdete místo květů, listů a na vrcholech letorostů podivné útvary, takzvané hálky, navštívila je žlabatka. Drobný létající hmyz, žlabatka růžová, klade vajíčka dovnitř různých částí rostlin. Nejčastěji jsou to pupeny nebo růstové vrcholy. Rostlina se pak brání zvýšeným růstem a v místě vpichu se vytvoří hálka. Je to kulovitý útvar s komůrkami a dlouhými chlupy, ve kterém se vyvíjí larvy. Protože jde pouze o estetickou vadu, můžete se bránit jednoduše. Všechny hálky ostříhejte a spalte. Postřiky v tomto případě nemají smysl, protože se dovnitř útvaru nedostanou.

Tagy:
V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou
Historie

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu
Koronavirus

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Drama v Tokiu: Běžkyně kritizovala Lukašenkův režim, ten ji nutil vrátit se domů

Aktualizováno

Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská obvinila zástupce národního olympijského výboru, že se ji pokusili donutit k návratu z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská by měla závodit v pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Tam se atletce podařilo zalarmovat místní policii a do letadla mířícího do Istanbulu nenastoupila.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama