S plošným nošením respirátorů jsme nepočítali. Náklad by byl až 100 milionů denně a musíme zvážit přínos, řekl CNN Prima NEWS exministr zdravotnictví a Babišův vládní poradce Roman Prymula. Reagoval tak na nápad premiéra Andrej Babiše (ANO), který uvažuje o tom, že by Češi povinně nosili respirátory v MHD nebo v obchodech. Mělo by se tím podle něj zabránit šíření nové mutace koronaviru.
„Pokud bychom nařídili brutální používání respirátorů všem, znamenalo by to poměrně obrovské nároky na to, aby respirátory byly nakupovány na každého obyvatele v denním režimu, a to je obrovská změna přístupu,“ řekl CNN Prima NEWS Prymula.
Cena jednoho respirátoru by podle něj mohla být cca 10 korun i s DPH. „To by znamenalo nákladově 100 milionů denně. Sice to máme, ale je třeba zvážit, jestli je přínos takový, aby toto opatření bylo aplikováno,“ uvažoval epidemiolog, který se od jara koronavirem zabývá a v době, kdy vláda v březnu řešila nákupy zdravotnických pomůcek, byl náměstkem na ministerstvu zdravotnictví.
Sám dodal, že o povinnosti nosit respirátor sice uvažoval, zatím ale neviděl žádnou analýzu toho, zda to skutečně před novou mutací pomůže.
„Zatím jsem neviděl žádné vědecky podložené důvody, proč jít touto cestou, ale možnost to je. Je to cesta, jak šíření zase zpomalit, protože bude nepochybně účinnější než standardní rouška,“ doplnil.
Respirátorů ale není dost
Česko by navíc respirátorů jistě nemělo dlouhodobě dostatek. „Okamžikově dostatek respirátorů asi máme, ale dlouhodobě ne, protože pokud by se používal jednorázově, je to obrovská zátěž, s níž se nepočítalo,“ doplnil CNN Prima NEWS Roman Prymula.
Existují podle něj i respirátory, které se mohou nosit víckrát nebo až 14 dnů. Zda by se používaly i ty, ale zatím vláda neřešila.
Respirátor by podle něj lidi opravdu mohl ochránit lépe než rouška, ale jen proto, že má vyšší záchytnost, a vir by se tedy šířil pomaleji. Právě v rychlosti šíření je zatím podle odborníků největší rozdíl mezi novou mutací a tou starou.