Učitelka Taťána Pohořalová se snažila se svými žáky individuálně pracovat a motivovat je. Místo uznání však přišla kritika ze strany školy. Ředitelce se údajně nelíbilo, že žáci „nejazykové“ třídy dostávají lepší známky a měla je upravit na horší. Pohořalová pak měla dokonce čelit šikaně a bossingu. O případu, ke kterému došlo na Základní škole Sokolov, informoval učitel a psycholog Robert Čapek na svém blogu Líný učitel.
Líný učitel popisuje Pohořalovou jako zkušenou učitelku s třicetiletou praxí. Na škole v Sokolově učí už čtyři roky. Když dostala „nevýběrovou“ („nejazykovou“) třídu, nevěšela hlavu. Naopak. Snažila se s žáky pracovat o to víc. Ti se jí odvděčili zájmem a výrazným zlepšením. Místo uznání ale měla kantorka podle Čapka narazit na zcela nemístnou kritiku ze strany vedení školy.
„Když ředitelka viděla známky, které Taťána žákům zapsala, zavolala si ji do kanceláře a tam předvedla hysterický výstup. Ten měly při otevřených dveřích v přímém přenosu sekretářka a jedna ze zástupkyň. Ředitelka Šišková mávala přehledem známek třídy 6. A a velmi nahlas a nevhodným tónem říkala, jestli si snad z ní učitelka nedělá legraci, jestli to myslí vážně,“ popisuje Líný učitel na svém webu.
ČTĚTE TAKÉ: Děti tloustnou, rodiče je v „záškoláctví tělocviku“ často podporují. Na stole je několik změn
Když si však Pohořalová stále trvala na svém, přepsala Šiková podle Čapka známky žáků na horší, a to bez jejího vědomí. Škola následně začala učitelku šikanovat, například tím, že jí zakázala dvakrát účast na poradě všech pedagogů slovy „vás se to netýká“.
„Požadovala po asistence ve třídě Taťány, aby jí neustále hlásila, co učitelka se žáky dělá. Učitelka musela v ředitelně hlásit každou písemnou práci, její zadání a způsob hodnocení. Do toho ředitelka školy vstupovala s nesmyslným požadavky, například že písemná práce nemůže obsahovat stejné věty jako procvičování,“ uvádí Líný učitel.
Zároveň prý Šišková učitelce nařídila, že známky té „horší třídy“ musí být čtyřky. Když se tímto postupem kantorka neřídila, měla ředitelka všem dětem hodnocení vlastnoručně snížit o dva stupně.
Učitelka dostala vytýkací dopis
Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala s žádostí o vyjádření samotnou školu. Ta však komentovat tato obvinění příliš nechtěla. „Incidentem se intenzivně zabýváme, ale už nic komentovat nebudeme, nezlobte se. Je to pořád ve fázi šetření a není to pro nás samozřejmě příjemná situace. Děkujeme za pochopení,“ uvedla ředitelka školy Petra Šišková.
Pro redakci Extra pak doplnila, že zákaz chodit na porady pracovníků školy vydán nebyl. Ke zbytku se měla ředitelka vyjádřit kopií školního řádu, podle kterého například „ředitel školy není povinen s pedagogickou radou projednávat záležitosti týkající se průběhu a výsledků vzdělávání konkrétních dětí, žáků a studentů, pokud tak výslovně nestanoví jiný právní předpis“. Týkat by se to mělo i zmíněné „revokace“ známek.
Čapek má na to ale jiný názor. „Platné školní předpisy sice umožňují, aby došlo ke změně hodnocení žáka, nikoli však kdykoli, jakkoli, libovolně či svévolně, což ředitelka školy učinila, když známky z českého jazyka vymazala a čtvrtletní hodnocení svévolně změnila,“ zdůraznil Čapek. „Iniciátorem změny hodnocení může být podle platných předpisů jen zákonný zástupce žáka. Tzn. iniciátorem nemůže být nikdo jiný, a to ani ředitel školy. Změna v předmětu český jazyk nemůže proběhnout jinak než komisionálně. K rozhodování, týkajícímu se změny hodnocení žáka, není oprávněn ředitel, ale komise,“ doplnil.
Pohořalová měla poté od ředitelky dostat vytýkací dopis, ve kterém jí bylo navrženo, že by měla zvážit odchod ze školy. Kantorka se proto obrátila na Českou školní inspekci.