Pěstitelům meruněk na jižní Moravě jako každoročně hrozí, že přijdou kvůli jarním mrazům o část úrody. I když stromy vykvetly zhruba v polovině minulého týdne, což je o tři týdny později než v loňském extrémním roce a o pár dnů později, než je průměr posledních let, stále jde o dost časný termín na to, aby se na nich náhlé ochlazení podepsalo. Meteorologové mrazíky předpovídají na konec tohoto a začátek příštího týdne.
Záležet bude na reakci pěstitelů a na tom, kdo má na jaká opatření po špatných letech ještě peníze, vysvětlil ředitel společnosti Pomona Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný, který je zároveň předsedou Ovocnářské unie Moravy a Slezska.
ČTĚTE TAKÉ: Mouka bude zdražovat. Mlynáři bojují hned s několika cenovými tlaky, reagují i pekaři
Meruňky jsou aktuálně de facto jediným ohroženým ovocem. „Vykvetly už i pozdní odrůdy. Možná ještě začnou kvést někdy v týdnu broskve, ale další ovoce zatím nikoliv,“ řekl Pokorný.
Proti loňsku si podle svých slov oddechl, že si letos stromy daly načas a s květem nespěchaly. Zima byla celkově chladnější a bez větších teplotních výkyvů. Abnormální teplo přišlo až začátkem března, několik dnů bylo odpoledne okolo 20 stupňů.
Střední riziko pro sadaře
Teploty mají v dalších dnech tohoto týdne růst, a mohou tak kvetení poněkud urychlit. Meteorologové však očekávají, že se počasí razantně změní o víkendu a v neděli ráno by mohlo mrznout.
Podle webu Agrorisk hrozí oblastem, kde se meruňky pěstují, střední riziko. To samé v pondělí a podobné to bude i v úterý. Vyšší riziko mrazů bude hrozit ve výše položených oblastech, než je Znojemsko a Břeclavsko, avšak v těch se meruňky nepěstují a ostatní stromy ještě na květ čekají.
Kritický rok pro ovocnáře
Minulé roky ovocnáře dost vyčerpaly. Nejenže je pravidelně trápily jarní mrazy po řadě teplých dnů, které uspíšily čas kvetení, ale ani ekonomická situace ovocnářství není dobrá. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace lepší, ne však dobrá.
Ovocnáři starší sady klučí a nové zatím spíš nevysazují. „Tak jsme to udělali i my. Ty, které jsou v produkčním věku, necháváme, ale staré neobnovujeme. Máme letos 54 hektarů sadů, z toho 16,5 hektaru meruněk. Teď budeme dva až tři roky čekat, co se bude dít s ekonomikou,“ řekl Pokorný.
Ovocnáři totiž zápolí především s dovozy levných jablek, pro broskve jako silně sezonní a špatně skladovatelné ovoce nemají odbyt a meruňky jako brzy kvetoucí stromy čím dál víc trpí jarními mrazy. Kvůli klimatické změně se zkracuje zima, jaro nastupuje dřív, ale riziko mrazů přetrvává stále až do poloviny května.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ceny potravin jako klíč k volebnímu úspěchu? Rozhodujeme se přes žaludek, míní politolog