Zazvoní telefon a letím kvůli pirátům do Afriky. Český vyjednavač popsal, jak řeší únosy lidí

Elitní český vyjednavač Adam Dolník v pořadu 360° na CNN Prima NEWS

360°, Jindřich Šídlo, Cyril Svoboda, Thomas Kulidakis, Jan Kubáček, Adam Dolník - 28.10. v 22:00

Vyjednavač Adam Dolník patří ke špičkám svého oboru. Zákulisí neobvyklé profese poodhalil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Mluvil o tom, jak je jeho práce stresující. Nikdy totiž neví, kdy mu zazvoní telefon. V takovém případě musí okamžitě sednout do letadla a vypravit se na druhou stranu světa. Velmi často míří do Afriky, kde jsou únosy kvůli novodobým pirátům a dalším banditům na vzestupu.

Pozici vyjednavače má většina lidí spojenou s policejními zásahy. Tak však práce Adama Dolníka nevypadá. Pracuje jako soukromník a specializuje se na globální únosy. „Létám kamkoliv na světě, podle toho, kde jsem zapotřebí. Nespadám pod žádnou vládní složku a nebudu vyjednávat věci jako jsou sebevrazi na mostech nebo barikádové situace se zásahovkou v zádech,“ upřesnil Dolník.

ČTĚTE TAKÉ: Autor hitu Nonstop vzpomíná na éru Muchové a Horňáka. Proč skončil v TOP 09?

Zabývá se třeba případy unesených lodí. „Piráti, jsou to často nějací somálští teroristé, ozbrojenci, unesou námořní loď. Pak vyjednávám s nimi,“ objasnil ve vysílání CNN Prima NEWS. V současné době je nejvíce takových případů na západě Afriky, v oblasti Nigérie, komplikovaná je však prý i celá oblast Sahelu na jižním okraji Sahary.

Kolik během své kariéry zachránil unesených, přesně neví, jde však o stovky případů. „Máte třeba loď, kde je pětadvacet námořníků. Počet případů neznamená počet lidí,“ vysvětlil v pořadu 360°.

Neviditelný hráč

Únosci o jeho přítomnosti ve skutečnosti nevědí. Kdyby to tak nebylo a oni viděli, že má strana oběti peníze na vyjednávání, zvýšilo by to jejich očekávání. „Vždy budu neviditelný hráč v pozadí a únosci nikdy nebudou vědět o tom, že vůbec existuji,“ uvedl.

Během zásahu s nimi vyjednává prostřednictvím zvoleného komunikátora – může to být například někdo z rodiny oběti. Každý telefonát pak probíhá v Dolníkově režii.

Práce vyjednavače je podle něj stresující. Musí být totiž nonstop k zastižení. „Telefon může zazvonit kdykoliv, ať už děláte cokoliv. Není to jako u lékařů nebo policistů, že mají dosah na 48 hodin a pak končí,“ uvedl Dolník. Nikdy netuší, zda další případ přijde za pět minut nebo za pět týdnů: „Máte pořád v hlavě, kdy to zazvoní.“

Práce elitního vyjednavače je složitá a mimořádně zajímavé téma. Proto se Dolník odhodlal k vydání knižního rozhovoru. Vyzpovídal ho novinář Martin Moravec. „Do určité míry to bylo nepříjemné, museli jsme si nastavit hranici, kam zajdeme a kam už nezajdeme. V tom byl Martin Moravec veliký profesionál,“ pochvaloval si Dolník. Kniha před nedávnem vyšla. Pokřtila ji hvězda CNN Prima NEWS moderátorka Terezie Tománková.

Elitní vyjednavač Adam Dolník v pořadu 360° mluvil také o tom, zda má někdy při své práci strach a jestli se mu nějaký případ nepovedlo vyřešit. Celý rozhovor sledujte ve videu v úvodu článku.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Těším se na milenecké role. Z fotbalisty Švancary je herec, účinkuje v seriálu Kamarádi

Tagy:
Sahara Afrika Nigérie CNN Prima NEWS Terezie Tománková Martin Moravec vyjednavač Sahel Adam Dolník trestná činnost, právo a spravedlnost