reklama

Radecha Spudilová: Jak naučit psa nechat se ošetřit? Po dobrém!

Při soužití se psem se nevyhneme situaci, kdy je potřeba s chlupáčem nějakým způsobem manipulovat. Může se jednat o úplně všední záležitosti jako například utírání pacek po procházce, vyčesávání nebo jiná úprava srsti, či stříhání drápků nebo o běžné domácí ošetření, vytažení klíštěte, nakapání do uší nebo dezinfekci drobného poranění. Klid a ochotu spolupracovat ale oceníme i při návštěvě veterináře, ať už při prevenci, nebo ve chvíli, kdy psíka něco trápí.

reklama

Existují psí pohodáři, kteří snáší uvedené úkony naprosto bez problému, dokonce i v případě, že je ošetření bolestivé. Rychle se z toho oklepou a k veterináři se příště znovu těší. U většiny psů je ale potřeba postupně trénovat, nejlépe s velkým časovým předstihem, aby byl chlupáč na ošetření dobře připravený a nezískal zbytečně hned na začátku nepříjemné zkušenosti. Návod, jak na manipulaci se psem, aby to ani psa, ani páníčka „nebolelo“ nám vysvětlí trenérka psů, která byla hostem i pořadu Prima Mazlíček, Radecha Spudilová.

Jak tedy na to?

Ošetření se souhlasem je tréninkový koncept, pomocí kterého můžeme psa připravit na veškerou manipulaci a ošetření. Celý trénink probíhá po dobrém, využíváme moderní pozitivní výcvikové metody. Je založený na důvěře a možnosti volby. Veškeré cvičení je dobrovolné a pes má možnost z něj odejít, pokud by chtěl. Na páníčkovi je nachystání skvělých odměn a také to, aby trénink dobře naplánoval, aby byl pro psa srozumitelný a zábavný. Potom se prakticky nestává, že by chlupáč trénovat nechtěl. Vlastní koncept pak stojí na několika pilířích.

Ošetřovací pozice

Prvním z nich je naučit psa zaujmout pozici, ve které ho budeme později ošetřovat. K nejpoužívanějším patří následující dvě. Při první pes stojí a bradu má položenou na ruce psovoda nebo na nějakém předmětu, třeba na židli (samozřejmě záleží na velikosti psa). Můžeme pak psa pohodlně vyčesat, veterinář ho může prohmatat, poslechnout nebo mu třeba změřit teplotu. Při druhé pes leží na boku a hlavu má položenou na zemi. Hodí se například pro stříhání drápků nebo při rentgenování. Ošetřovací pozice je třeba nejprve natrénovat samostatně jako jakýkoli jiný cvik. Je důležité, aby měl pes toto cvičení rád a pozice zaujímal ochotně.

Start a stop

Dobrovolné zaujetí ošetřovací pozice má ale ještě jeden veledůležitý smysl – pes nám tím signalizuje, že je připravený nechat se ošetřit (signál start). Položí bradu na nabídnutou dlaň a můžeme začít. Pokud toho na něj bude moc, může nás kdykoli zastavit tím, že pozici opustí (zvedne hlavu položenou na dlani, resp. na zemi, při poloze na boku – signál stop). Možná vás napadne, že pokud dáme psovi takovouto možnost, bude se chtít ošetření vyhnout a bude nás stále „stopovat“. Opak je ale pravdou. Tím, že psíka nenutíme násilím, není ve stresu a je schopný (pokud trénink dobře nastavíme) zvládnout mnohem náročnější úkony. Ostatně, tohle funguje stejně i u nás, lidí. Násilná fixace totiž často způsobí větší stres než samotné ošetření. Dáme-li psovi možnost komunikovat a vyjadřovat svoje pocity pomocí signálu start a stop, nemusí vrčet, ohánět se, nebo dokonce kousat! A to je výhodné pro obě strany.

Spořte

Zde si s dovolením vypůjčím přirovnání skvělého českého trenéra zvířat Františka Šusty, který postupný trénink připodobňuje ke spoření na pomyslný účet důvěry. Každý trénink, ve kterém psovi spojujeme jednotlivé části ošetření (trénujeme vždy po dílčích krůčcích, to je velmi důležité) s pozitivními zkušenostmi (odměnami) představuje vklad na toto konto. Pokud máme dostatečně naspořeno, můžeme si dovolit občas „vybrat“ při reálném ošetření a psík to pravděpodobně dobře zvládne. Pokud nespoříme, ale jen vybíráme – tzn., pes získává jen špatné zkušenosti – pravděpodobně bude ochota pejska ke spolupráci stále horší a stres větší. V tréninku ke spolupráci se zkrátka vyplatí mít „nasysleno“.

Pokud si nevíte rady, jak při tréninku postupovat, máte pejska citlivého nebo už má s ošetřením špatné zkušenosti, doporučuji pracovat pod vedením trenéra, který se na problematiku tréninku ke spolupráci zaměřuje. Kromě tréninku na živo je v dnešní době možnost účastnit se i on-line kurzu, takže dohled zkušeného trenéra už není jen výsadou lidí, kteří ho mají v dojezdové vzdálenosti.

Tagy:

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Šlachta: I máma mi volala, že o mně mluví premiér Babiš jako o hezkém klukovi

„Slova o ‚hezkém klukovi‘ z úst premiéra Andreje Babiše (ANO) ve mně trošku vyvolala obavu, volala mi i máma,“ přiznal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ať vypadá tak či onak, uznává, že to s ním ženy mohou mít těžké, vážnému vztahu se ale do budoucna nebrání, sdělil bývalý elitní policista ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jeho určitou slabinou je prý čeština, proto si nechává příspěvky na sociálních sítích kontrolovat od kolegů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Šlachta k volbám: Když to dopadne špatně, opijeme se. A když dobře, opijeme se málo

„Pokud podzimní volby pro hnutí Přísaha dopadnou špatně, tak se opijeme. A když dobře, tak se opijeme, ale jen málo,“ řekl s nadsázkou předseda hnutí a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Původně byly jeho ambice menší, směřoval spíše na senátorské křeslo nebo starostu, nakonec ale založení hnutí nelituje, dodal ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama