Samoživitelky, které postihla koronavirová krize, potřebují pomoc. Shodly se na tom opoziční strany, které CNN Prima NEWS oslovila. Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) ale stále tvrdí, že Česká republika má robustní sociální systém, který nenechá nikoho na holičkách, a další podpora pro samoživitelky není potřeba.
„Přijde mi to mnohem smysluplnější než rouškovné pro důchodce,“ zhodnotil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura návrh poslanců hnutí STAN, kteří přišli s tím, že samoživitelky postižené koronavirovou krizí by měly dostat jednorázový příspěvek šest tisíc korun.
„Jsme připraveni podporovat návrhy, které budou směřovat na skupiny, které objektivně tu pomoc potřebují. Samoživitelky jsou nejohroženější skupinou. Některé rodiny vyčerpaly veškeré své finanční možnosti,“ řekl CNN Prima NEWS předseda lidovců Marian Jurečka.
„Vláda zcela zapomněla na samoživitele, na které dopadla krize nejvíce, a na rodiny s dětmi. Zadlužily se, velká část přišla o práci. Je spravedlivé podporovat ty, které krize postihla nejvíce, a to jsou samoživitelé,“ komentovala poslankyně Věra Kovářová (STAN).
Z průzkumu programu Vaše výživné a průzkumu Klubu svobodných matek vyplynulo, že kvůli koronavirové krizi se zadlužila zhruba polovina samoživitelů a samoživitelek. Zatímco před půl rokem s částkou do 10 tisíc měsíčně muselo vyjít 16 procent samoživitelů, nyní je to již 29 procent.
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je potřeba cílit pomoc nikoliv plošně, ale těm, kteří ji opravdu potřebují. „Mělo by se pomoct samoživitelům a samoživitelkám, kteří přišli o práci, jsou postiženi krizí a jsou v tíživé situaci. To, že jste samoživitel, neznamená, že máte výpadek příjmů. Ale je potřeba se bavit o konkrétní pomoci,“ míní Pekarová.
Schillerová: Stát nenechá nikoho na holičkách
Šéfka státní kasy ale návrh STAN na mimořádný příspěvek šest tisíc korun stále odmítá. „Je tady problém, že pokud jde o samoživitele nemáme jasnou definici, takže nevíme, komu by se to vyplácelo. Máme robustní sociální systém, který nenechá nikoho na holičkách,“ tvrdí Schillerová.
Ministryně návrh odmítla už začátkem září v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Řekla také, že řada párů žije naschvál sama, aby měla výhody a dosáhla na dávky. Za svůj výrok sklidila řadu kritiky od politiků i samotných maminek, které žijí s dětmi samy.
Pomoc samoživitelkám nezavrhují ani Piráti. Podle poslance rozpočtového výboru Mikuláše Ferejnčíka by byla potřeba cílenější podpora, pokud by se zhoršila epidemiologická situace.
Tíživou situaci samoživitelek vnímá i poslankyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM). „Měl by být narovnán sociální systém. Volali jsme dlouho po revizi sociálních dávek. Můžeme se bavit o náhradním výživném, to jsme navrhovali už před třemi lety,“ zmínila Jírovcová.
Vládní novelu, která by zavedla zálohované výživné, minulý týden doporučil schválit sněmovní sociální výbor. Stát by tak vyplácel nejvýše 3 000 korun měsíčně, které by poté po neplatiči vymáhal. Novou dávku by stát dával nejvýše dva roky. Podmínkou bude, že rodič už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo u soudu.