reklama

Kodyšová: Samoživitelky měly víc smůly než jiní. Klást jim to za vinu je zbabělé

Výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), že „některé rodičovské páry žijí odděleně kvůli tomu, aby dosáhly na různé dávky“, pobouřil nejednu samoživitelku, nejednoho samoživitele i organizace, které jim pomáhají. „Na jednu stranu můžeme říct, že je to populismus před volbami, samoživitelky ale skutečně jsou stigmatizovaná skupina,“ reagovala na slova šéfky státní kasy v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitelka neziskové Společnosti pro zdravé rodičovství APERIO Eliška Kodyšová.

reklama

K tématu

Podle Kodyšové je názor, který zastala i Schillerová, častým a rozšířeným omylem. „Že jsou dávky zneužívány si myslí řada lidí, i když realita je odlišná. Paní Schillerová mluvila třeba o mateřské dovolené, což je úplný nesmysl. V současnosti mají ženy nárok na peněžitý příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek úplně stejný. Jediné, o čem snad mohla mluvit, byl příspěvek na bydlení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Kodyšová.

Kodyšová ale takové názory považuje za povrchní. „Někdy slýchám, že samoživitelky někde udělaly chybu, jinak by nezůstaly samy. Sama si myslím, že to jsou lidé, kteří měli víc smůly než někdo jiný. Klást jim to za vinu je od systému zbabělé,“ ohradila se Kodyšová.

Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem.

K tématu

Ministryně financí navíc ve svém výroku neuvedla konkrétní případ, o kterém by věděla, že schválně využívá statutu samoživitelky, sdělila pouze „ze svého okolí to slyším“. Na to reagovala i Kodyšová, která řekla, že ani ona nikoho takového nezná.

„Mně přijde, že to je městský mýtus o rodinách, které zneužívají všechny dávky, které se dají. Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem,“ sdělila Kodyšová s tím, že ačkoliv některé případy falešných samoživitelek mohou existovat, neznamená to, že v Česku není stále velká skupina lidí, kteří podporu skutečně potřebují.

Statistiky samozřejmě jsou.

K tématu

Kodyšová je přesvědčená, že na samoživitelky se zapomnělo i během první vlny koronavirové epidemie. Podle ní jsou navíc ohroženou skupinou, protože spousta z nich je zaměstnaná na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy skupina, která v březnu a dubnu letošního roku nejvíce přicházela o práci.

Ředitelka APERIO se vyjádřila i ke slovům ministryně financí, která řekla, že nemá statistiky, ze kterých by vyplývalo, jak se samoživitelům v koronavirové krizi daří. Obratem se ale ukázalo, že průzkumy existují, což potvrdila i Kodyšová. „Statistiky samozřejmě jsou dostupné na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ uvedla. Například Klub svobodných matek hovoří o 19 procentech samoživitelů, kteří během pandemie na jaře přišli o práci a 30 procentech, kterým zásadně klesly příjmy.

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama