reklama

Kodyšová: Samoživitelky měly víc smůly než jiní. Klást jim to za vinu je zbabělé

Výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), že „některé rodičovské páry žijí odděleně kvůli tomu, aby dosáhly na různé dávky“, pobouřil nejednu samoživitelku, nejednoho samoživitele i organizace, které jim pomáhají. „Na jednu stranu můžeme říct, že je to populismus před volbami, samoživitelky ale skutečně jsou stigmatizovaná skupina,“ reagovala na slova šéfky státní kasy v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitelka neziskové Společnosti pro zdravé rodičovství APERIO Eliška Kodyšová.

reklama

K tématu

Podle Kodyšové je názor, který zastala i Schillerová, častým a rozšířeným omylem. „Že jsou dávky zneužívány si myslí řada lidí, i když realita je odlišná. Paní Schillerová mluvila třeba o mateřské dovolené, což je úplný nesmysl. V současnosti mají ženy nárok na peněžitý příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek úplně stejný. Jediné, o čem snad mohla mluvit, byl příspěvek na bydlení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Kodyšová.

Kodyšová ale takové názory považuje za povrchní. „Někdy slýchám, že samoživitelky někde udělaly chybu, jinak by nezůstaly samy. Sama si myslím, že to jsou lidé, kteří měli víc smůly než někdo jiný. Klást jim to za vinu je od systému zbabělé,“ ohradila se Kodyšová.

Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem.

K tématu

Ministryně financí navíc ve svém výroku neuvedla konkrétní případ, o kterém by věděla, že schválně využívá statutu samoživitelky, sdělila pouze „ze svého okolí to slyším“. Na to reagovala i Kodyšová, která řekla, že ani ona nikoho takového nezná.

„Mně přijde, že to je městský mýtus o rodinách, které zneužívají všechny dávky, které se dají. Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem,“ sdělila Kodyšová s tím, že ačkoliv některé případy falešných samoživitelek mohou existovat, neznamená to, že v Česku není stále velká skupina lidí, kteří podporu skutečně potřebují.

Statistiky samozřejmě jsou.

K tématu

Kodyšová je přesvědčená, že na samoživitelky se zapomnělo i během první vlny koronavirové epidemie. Podle ní jsou navíc ohroženou skupinou, protože spousta z nich je zaměstnaná na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy skupina, která v březnu a dubnu letošního roku nejvíce přicházela o práci.

Ředitelka APERIO se vyjádřila i ke slovům ministryně financí, která řekla, že nemá statistiky, ze kterých by vyplývalo, jak se samoživitelům v koronavirové krizi daří. Obratem se ale ukázalo, že průzkumy existují, což potvrdila i Kodyšová. „Statistiky samozřejmě jsou dostupné na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ uvedla. Například Klub svobodných matek hovoří o 19 procentech samoživitelů, kteří během pandemie na jaře přišli o práci a 30 procentech, kterým zásadně klesly příjmy.

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama