Kodyšová: Samoživitelky měly víc smůly než jiní. Klást jim to za vinu je zbabělé

Eliška Kodyšová

Eliška Kodyšová samoživitelky

Výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), že „některé rodičovské páry žijí odděleně kvůli tomu, aby dosáhly na různé dávky“, pobouřil nejednu samoživitelku, nejednoho samoživitele i organizace, které jim pomáhají. „Na jednu stranu můžeme říct, že je to populismus před volbami, samoživitelky ale skutečně jsou stigmatizovaná skupina,“ reagovala na slova šéfky státní kasy v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitelka neziskové Společnosti pro zdravé rodičovství APERIO Eliška Kodyšová.

Podle Kodyšové je názor, který zastala i Schillerová, častým a rozšířeným omylem. „Že jsou dávky zneužívány si myslí řada lidí, i když realita je odlišná. Paní Schillerová mluvila třeba o mateřské dovolené, což je úplný nesmysl. V současnosti mají ženy nárok na peněžitý příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek úplně stejný. Jediné, o čem snad mohla mluvit, byl příspěvek na bydlení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Kodyšová.

Kodyšová ale takové názory považuje za povrchní. „Někdy slýchám, že samoživitelky někde udělaly chybu, jinak by nezůstaly samy. Sama si myslím, že to jsou lidé, kteří měli víc smůly než někdo jiný. Klást jim to za vinu je od systému zbabělé,“ ohradila se Kodyšová.

Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem.

Ministryně financí navíc ve svém výroku neuvedla konkrétní případ, o kterém by věděla, že schválně využívá statutu samoživitelky, sdělila pouze „ze svého okolí to slyším“. Na to reagovala i Kodyšová, která řekla, že ani ona nikoho takového nezná.

„Mně přijde, že to je městský mýtus o rodinách, které zneužívají všechny dávky, které se dají. Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem,“ sdělila Kodyšová s tím, že ačkoliv některé případy falešných samoživitelek mohou existovat, neznamená to, že v Česku není stále velká skupina lidí, kteří podporu skutečně potřebují.

Statistiky samozřejmě jsou.

Kodyšová je přesvědčená, že na samoživitelky se zapomnělo i během první vlny koronavirové epidemie. Podle ní jsou navíc ohroženou skupinou, protože spousta z nich je zaměstnaná na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy skupina, která v březnu a dubnu letošního roku nejvíce přicházela o práci.

Ředitelka APERIO se vyjádřila i ke slovům ministryně financí, která řekla, že nemá statistiky, ze kterých by vyplývalo, jak se samoživitelům v koronavirové krizi daří. Obratem se ale ukázalo, že průzkumy existují, což potvrdila i Kodyšová. „Statistiky samozřejmě jsou dostupné na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ uvedla. Například Klub svobodných matek hovoří o 19 procentech samoživitelů, kteří během pandemie na jaře přišli o práci a 30 procentech, kterým zásadně klesly příjmy.

Tagy: