reklama

Kodyšová: Samoživitelky měly víc smůly než jiní. Klást jim to za vinu je zbabělé

Výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), že „některé rodičovské páry žijí odděleně kvůli tomu, aby dosáhly na různé dávky“, pobouřil nejednu samoživitelku, nejednoho samoživitele i organizace, které jim pomáhají. „Na jednu stranu můžeme říct, že je to populismus před volbami, samoživitelky ale skutečně jsou stigmatizovaná skupina,“ reagovala na slova šéfky státní kasy v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitelka neziskové Společnosti pro zdravé rodičovství APERIO Eliška Kodyšová.

reklama

K tématu

Podle Kodyšové je názor, který zastala i Schillerová, častým a rozšířeným omylem. „Že jsou dávky zneužívány si myslí řada lidí, i když realita je odlišná. Paní Schillerová mluvila třeba o mateřské dovolené, což je úplný nesmysl. V současnosti mají ženy nárok na peněžitý příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek úplně stejný. Jediné, o čem snad mohla mluvit, byl příspěvek na bydlení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Kodyšová.

Kodyšová ale takové názory považuje za povrchní. „Někdy slýchám, že samoživitelky někde udělaly chybu, jinak by nezůstaly samy. Sama si myslím, že to jsou lidé, kteří měli víc smůly než někdo jiný. Klást jim to za vinu je od systému zbabělé,“ ohradila se Kodyšová.

Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem.

K tématu

Ministryně financí navíc ve svém výroku neuvedla konkrétní případ, o kterém by věděla, že schválně využívá statutu samoživitelky, sdělila pouze „ze svého okolí to slyším“. Na to reagovala i Kodyšová, která řekla, že ani ona nikoho takového nezná.

„Mně přijde, že to je městský mýtus o rodinách, které zneužívají všechny dávky, které se dají. Pokud bychom takhle uvažovali, vylijeme vaničku i s dítětem,“ sdělila Kodyšová s tím, že ačkoliv některé případy falešných samoživitelek mohou existovat, neznamená to, že v Česku není stále velká skupina lidí, kteří podporu skutečně potřebují.

Statistiky samozřejmě jsou.

K tématu

Kodyšová je přesvědčená, že na samoživitelky se zapomnělo i během první vlny koronavirové epidemie. Podle ní jsou navíc ohroženou skupinou, protože spousta z nich je zaměstnaná na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy skupina, která v březnu a dubnu letošního roku nejvíce přicházela o práci.

Ředitelka APERIO se vyjádřila i ke slovům ministryně financí, která řekla, že nemá statistiky, ze kterých by vyplývalo, jak se samoživitelům v koronavirové krizi daří. Obratem se ale ukázalo, že průzkumy existují, což potvrdila i Kodyšová. „Statistiky samozřejmě jsou dostupné na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ uvedla. Například Klub svobodných matek hovoří o 19 procentech samoživitelů, kteří během pandemie na jaře přišli o práci a 30 procentech, kterým zásadně klesly příjmy.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama