Výrazné zvýšení sankcí i on-line monitoring největších potenciálních znečišťovatelů. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) připravuje kroky, aby se už neopakovaly ekologické katastrofy podobné té na řece Bečvě. Plán o čtyřech pilířích počítá i se zaslepením černých výustí. Změní se i definice havárie. Hladík to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Jedním z pilířů Hladíkovy novely je jasnější nastavení postupů řešení ekologických havárií podobných té na řece Bečvě, kam v roce 2020 unikly toxické látky, které způsobily otravu desítek tun ryb. „Díky tomu bude jasné, kdo šetření havárie řídí, kdo odebírá vzorky, kdo je přebírá a vyšetřuje,“ uvedl ministr v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Co by mělo kohokoli odradit od vypouštění škodlivin do toků jsou také výrazně vyšší sankce, které by mohly být až desetinásobné v porovnání s dneškem a dosahovat až padesáti milionů korun. „Dalším bodem je on-line monitoring největších potenciálních znečišťovatelů, jako jsou například chemičky, papírny nebo velké podniky,“ řekl Hladík.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Hladík: Česko se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Green Deal je pro nás nutný
Podle novely by se takto mělo kontrolovat několik stovek objektů. V případě úniku nebo přítomnosti nebezpečných látek by o tom měl stát podle ministra vědět v reálném čase.
„Posledním pilířem je monitoring a databáze všech výustí. Do českých a moravských řek směřují tisíce potrubí. Mnoho z nich je povolených a má schválené parametry, ale je také spousta nepovolených, postavených načerno.“ Podle ministra bude důležité je zkontrolovat a povolit. U nevyhovujících výustí je ve hře také jejich zaslepení.
Ve zvláštním zákoně ministerstvo upraví definici samotné havárie. Dříve se cena havárie rovnala hodnotě úhynu ryb. „Hodnotu nyní bude představovat celý biotop toku, tedy všechny rostliny a živočichové, nejen ti žijící ve vodě, ale i ti navázaní,“ zmínil ministr.