Kvůli sankcím mají Rusové problém sehnat i jindy běžně dostupné potraviny. Nedostatkovým zbožím je nyní v zemi i čokoláda. „Kakaové boby v zemi zkrátka nerostou,“ posteskl si v rozhovoru pro ruský web 59.ru ředitel továrny na čokoládu Permskaja Boris Schweitzer. Přiznal také, že nedostatek surovin není jediným problémem, které západní sankce způsobily.
„Sankce samozřejmě měly vliv na práci továrny. Existují suroviny, které v Rusku nelze získat. Například kakaové boby zde nerostou,“ řekl pro web 59.ru ředitel továrny na čokoládu Permskaja Boris Schweitzer. Dodal, že bylo nutné najít nové dodavatele i způsoby dodávání produktů. „A těmto změnám se musely přizpůsobit i recepty,“ přiznal.
Gregorová: Rusko musíme vyhladovět. Ukrajinci díky nám mohou přejít do protiútoku
Evropský parlament schválil rezoluci, v níž označil Rusko za stát podporující terorismus. Bude mít toto rozhodnutí nějaký praktický dopad? Kromě ozbrojeného konfliktu na Ukrajině se europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o „neofašistické“ italské vládě či o „zastaralé a možná mrtvé“ Visegrádské skupině. Poslala také jasný vzkaz koaličním partnerům z ODS.
V Rusku se většinou nevyrábí ani stroje na produkci cukrovinek. Schweitzer vysvětlil, že poslední výrobní linky nakoupili v Evropě – v Itálii, Německu nebo ve Velké Británii. „Nyní kvůli řadě omezení nemůžeme tato zařízení přímo zakoupit. Potřebujeme nové, ale jak ho za těchto podmínek objednat, zaplatit a přivézt?“ Kvůli sankcím se výrazně proměnil i samotný trh. „Odešli někteří výrobci a některé značky zmizely,“ dodal Schweitzer.
Západní sankce na sebe po únorovém vpádu Ruska na Ukrajinu nenechaly dlouho čekat. Evropská unie například začátkem prosince vydala již devátý sankční balíček. A zaveden byl také cenový strop na ruskou ropu. Na něm se shodly státy EU i G7. Ruské hospodářství čelí také úbytku pracovních sil. Ten ještě zesílil letos v září, kdy byla vyhlášena částečná mobilizace. Tisíce Rusů proto zemi opustily. Moskva nicméně sankce nadále odmítá a podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude reagovat.
Ztráty převažují nad zisky
Že válečný konflikt přinesl spíše ztráty než zisky, si myslí i někteří Rusové. Ti poukazují hlavně na zbytečné ztráty na životech. „Rusko přišlo o životy svých vojáků. Co tím získalo? Pro mě osobně ztráty převažují nad jakýmikoli zisky,“ řekl novinářům z Rádia Svobodná Evropa jeden z dotázaných Rusů. „Mí přátelé se bojí mobilizace. Schovávají se před ní nebo opouštějí zemi,“ dodala jedna obyvatelka Moskvy.
People in Moscow were asked about the impact of Russia's "special military operation" on Ukraine -- the Kremlin's wording for the invasion of its western neighbor. pic.twitter.com/zTxEfu0rvH
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) November 30, 2022
Někteří Rusové ale naopak trvají na tom, že vojenská operace žádné negativní důsledky nemá. „Jaké by to mohlo mít negativní důsledky? Byla to naše vojenská operace, nebylo času nazbyt. Museli jsme to udělat,“ vyjádřila se jedna seniorka s tím, že Rusové vyhráli. S tím souhlasila i další dotázaná, podle níž její země nikdy neprohrává. „Je to tak už celé věky,“ doplnila.