reklama

Schillerová: Není jasné, jak to bude s kompenzacemi. Nová vláda by měla rychle jednat

Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu představila nová opatření, o kompenzacích pro podnikatele a firmy však neřekla ani slovo. Právě to kritizuje bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „U všech kompenzací, kromě kompenzačního bonusu, není jasné, zda a jak budou fungovat. Čekala jsem, že se k nim vláda vyjádří,“ podotkla ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Jedinou skálopevnou šancí na odškodnění mají podle Schillerová podnikatelé v kompenzačním bonusu. „Ten se mi podařilo před koncem mandátu prosadit. Jedná se o 1000 korun denně pro živnostníky a mále s. r. o. a 500 korun pro dohodáře. Finanční správa je začne v lednu vyplácet. Tato kompenzace je jistá,“ podotkla.

To samé však nedokázala říci o dalších kompenzacích. „Všechny ostatní kompenzace, které jsou připravené – ať už jde o Antivirus, Covid-Nepokryté náklady či Covid 21 – u nich není jasné, jak budou. V rozpočtovém provizoriu není možné vypisovat dotační výzvy, když nemáte schválený rozpočet. Když nevíte, jaký budete mít objem peněz, tak není možné toto zprocesovat,“ pokračovala.

Sama prý očekávala, že se vláda ke kompenzacím na tiskové konferenci vyjádří. „My jsme vždy restrikce doprovázeli tím, jaké budou kompenzace. Navíc, když končí nouzový stav, tak předpokládám, že se opatření připravila podle pandemického zákona, kde jsou kompenzace více problematické,“ dodala s tím, že by vláda měla začít rychle jednat.

K samotným opatřením sdělila, že se obává, aby opatření nekončila u počtu lidí u stolu. „O tom to není. Dnes smí být u stolu v restauraci šest lidí, pak čtyři, od 3. ledna nevíme kolik. Nepochopila jsem opatření o silvestrovské noci. Padaly dotazy, jak je to myšleno. Nehledě na to, že si neumím představit, že u každé horské chaty stojí zástupce hygieny a opatření kontroluje,“ uzavřela s tím, že se jedná o opatření pro opatření.

Vládě chybí infografika

K opatřením se vyjádřil i šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Pro lidi, co žijí v opatřeních, to smysl dávalo. Ale přál bych si, aby vláda více využívala infografiku. Chybělo to, že by na stole byla popsaná opatření tak, aby byl jejich výklad jasný. Smysl mi pak dávalo, jak ministr Válek vysvětloval opatření po jednotlivých dnech,“ zhodnotil tiskovou konferenci.

K samotným kompenzacím Prouza doplnil, že na ně mají restauratéři, kteří si právě na absenci jejich uvedení na tiskové konferenci stěžovali, nárok. „Kompenzační programy jsou připravené do konce prosince. Velký problém je v tom, že vláda neřekla a nepotvrdila to, co připravil bývalý ministr Havlíček. Neřekli, kdy programy vyhlásí,“ sdělil.

Dodal, že původním plánem bylo vyhlásit je hned na počátku ledna, aby o ně mohli lidé obratem po konci roku začít žádat. „Zatím jsme na toto téma od vlády bohužel neslyšeli vůbec nic. Pevně doufám, že to napraví, jinak bude nervozita strašně velká,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama