PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Alena Schillerová, Jan Skopeček, Lukáš Wagenknecht - 9.5. v 11:00
Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) si v nedělní Partii na CNN Prima NEWS vyslechla ostrou kritiku za to, jak vláda hospodaří. Opoziční politici Jan Skopeček (ODS) a Lukáš Wagenknecht (Piráti) ministryni vyčítají obrovské schodky v rozpočtu i to, že omezila podnikatele.
Opozice vládě vyčítá, že schodek rozpočtu 500 miliard korun je obří. Ministryně financí Schillerová ho hájí s tím, že deficit je velký kvůli koronavirové krizi. „Je to největší krize od 30. let,“ prohlásila Schillerová.
„Vláda si trošku čaruje a započítává si věci, které s covidem nesouvisí. Zhruba polovina šla na covid. Vládě vyčítám, že neudělali nic, co se týče úspor,“ prohlásil v Partii poslanec ODS Skopeček.
Podobně to vidí pirátský senátor Wagenknecht. „Za všechno může covid, to bychom mohli říkat u všeho. Státní rozpočet je vykastrovaný,“ uvedl.
Wagenknecht také Schillerové vyčetl, že vláda protiprávně omezuje podnikatele, když jim nařizuje mít zavřeno. „Porušujete zákon a porušujete Ústavu České republiky,“ řekl senátor.
Ke konci dubna stoupl deficit letošního státního rozpočtu na 192 miliard korun. Podle analytiků by při nynějším vývoji mohl schodek státního rozpočtu dosáhnout za celý rok schválených 500 miliard korun.
Budou se muset zvýšit daně, varují ekonomové
Za rok 2020 skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Ekonomové varují, že tempo zadlužování České republiky je neudržitelné a budoucí vláda bude muset zvýšit daně.
Se zvyšováním některých daní počítá i část opozičních stran, pokud by se po říjnových volbách dostala k moci. Například Piráti a STAN mluví o vyšším zdanění těžby nerostných surovin, zdanění komerčních nemovitostí či zavedení digitální daně.
Zvyšování daní by po říjnových volbách prosazovali i sociální demokraté. „Byl by prostor zavést progresivní zdanění, například druhou vyšší sazbu ve výši 28 % nad určitý limit příjmů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Na progresivní zdanění dlouhodobě tlačí i komunisté. ČSSD dlouhodobě lobbuje i za bankovní daň.
Také vládní hnutí ANO připouští, že státní kasa bude potřebovat „dopumpovat“. Ministryně financí Schillerová (za ANO) už dříve v rozhovoru pro E15 prohlásila, že po říjnových volbách bude potřeba debatovat o daňovém mixu. „Někde budeme muset ubrat, jinde přidat. To je bez diskuse,“ konstatovala.
Adepti na ministerstvo financí
Právě Wagenknecht i Skopeček jsou adepty opozice na post ministrů financí, pokud by jejich partaje uspěly ve volbách. Wagenknecht za své priority označuje dostatečně popsaná kritéria pro utrácení veřejných peněz nebo vymahatelnou odpovědnost za rozhodování úředníků a politiků.
Pikantní je, že Wagenknecht, který nyní patří mezi kritiky premiéra Babiše, pod ním dříve pracoval na ministerstvu financí. Babiš si ho v roce 2014 vybral za prvního náměstka pro oblast finančního řízení a auditu. Na finance nastupoval Wagenknecht jako odborník hnutí ANO na potlačení korupce. O rok později už ho Babiš kvůli rozporům odvolal.
„Dlouhodobě se věnuji zejména ekonomickým tématům, problematice rozpočtů i daní. Chce-li člověk něco měnit, bez exekutivní role to jde těžko. Proto by politik, který má ambici posouvat zemi dopředu, podobné ambice mít měl. Ale opravdu to není tak, že bych dnes usínal a probouzel se s představou, že jsem ministrem. Před námi je předvolební kampaň. Musíme přesvědčit voliče, že naše cesta k úspěšné ČR je lepší než ty ostatních. Takže se teď soustředím na volby, a ne na úvahy, kde bych mohl usednout po nich,“ řekl dříve CNN Prima NEWS Skopeček.