Schmarcz tepal Babiše: Shodit cestu Fialy do USA je chyba. Stejně nic nezmění, říká Kulidakis

Komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis

Komentátoři o cestě premiéra Fialy do USA

Shodit cestu premiéra Petra Fialy (ODS) je podle komentátora Martina Schmarcze hluboko pod úroveň. Řekl to ve vysílání CNN Prima NEWS v reakci na slova bývalého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který Fialovu cestu zkritizoval. Podle komentátora Thomase Kulidakise nikdo cestu jako takovou nezpochybňuje, diskusi však vyvolává její význam. Premiér se podle něj snaží vyvolat dojem, že „je něco víc“.

„Pan premiér bude mít fotečku v Bílém domě a asi tam bude projednávat ty F-35, které přijdou za jedenáct let a mají všude zpoždění. Nic od toho neočekávám. Pan premiér by se místo zahraniční politiky měl začít věnovat životním podmínkám našich občanů,“ okomentoval Babiš Fialovu cestu do USA v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na začátku dubna.

ČTĚTE TAKÉ: Zákulisí kampaně Spolu: Má tři hlavní cíle, mířit bude na Babiše i Nerudovou

Podle Schmarcze je však Fialova cesta pro Česko velmi důležitá. Babiš by prý proto měl místo posměchu vyjádřit hrdost na svou zemi a zdůraznit význam tohoto kroku, který ostatně on sám v úřadu premiéra rovněž podnikl. Domácí spory by se navíc podle komentátora měly řešit doma. „Chápu, že jsou hodně vypjaté, že si ty dvě strany vzájemně hodně ubližují a nadávají, ale shodit tímto způsobem návštěvu českého premiéra v Bílém domě je daleko pod úroveň. Dvě ligy pod tou, kterou Babiš hraje,“ poznamenal Schmarcz.

Situace je navíc o to horší, že jde o výroky z úst bývalého premiéra a navíc aspiranta na příštího šéfa vlády. „Kdyby to řekl předseda SPD, rozumím tomu. Ale on chce být opět ve vládě a měl by být hrdý na Česko a vyjádřit hrdost nebo říct – já tam byl také, je to důležité,“ doplnil komentátor. Babiš podle něj svými výroky neponižuje Petra Fialu, ale význam celého Česka. „Jsme relativně malá země, nemůžeme si myslet, že změníme svět, ale tvrdit, že jsme úplná nula, tak co tam vůbec jezdíme, se mi nelíbí,“ shrnul.

Jsme něco víc?

Kulidakis na to reagoval slovy, že proti samotné cestě Fialy do Spojených států nikdo nic nemá. Zapochyboval však o významu cesty. „Petr Fiala a jeho souputníci se v nás snaží vzbudit pocit, že jsme něco víc, než jsme,“ řekl Kulidakis: „Pětikoalice je ve znamení politického a ekonomického úpadku Česka. A návštěva USA, jakkoliv to kdokoliv premiérovi přeje, na tom nic nemění. Vrátí se do země, která tímto trpí.“

Na to Schmarcz namítl, že je důležité zastávat „havlovskou“ zahraniční politiku, kterou prý mimo jiné provozoval i Babiš. „Musíme hrát nějakou roli,“ vysvětlil. Ačkoliv byl podle něj Babiš „příšerný premiér“, nejlepším krokem, který udělal, byla právě jeho cesta do Ameriky. „Půlka národa hodnotí Babišovu vládu jako příšernou, druhá půlka národa hodnotí Fialovu vládu jako příšernou, to ať zůstane doma. Ale to, že ti premiéři jezdí a potom ukazují, že naše země hraje důležitou roli v bezpečnostní a zahraniční politice, je důležité,“ doplnil.

Sám Fiala označuje návštěvu Bílého domu za důkaz výborných vzájemných vztahů Česka a USA. Za symbolické považuje to, že se koná v roce, kdy si Česko v březnu – za přítomnosti amerického exprezidenta Billa Clintona v Praze – připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Nynější přijetí českého premiéra v Bílém domě bude první od března 2019, kdy tam jednal právě tehdejší předseda české vlády Andrej Babiš.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fiala dorazil do Washingtonu. Budu přesvědčovat Američany k podpoře Ukrajiny, řekl

Tagy: