Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo data o plnění státního rozpočtu ke konci listopadu. Průběžný schodek činil 337,1 miliardy korun. Člen Národní rozpočtové rady Petr Musil upozornil, že se číslo oproti loňsku sice mírně zlepšilo, ale pořád jde o negativní výsledek. „Nicméně v porovnání k HDP je schodek nižší než loni. Bilance se nám lepší, aniž by vláda musela škrtat,“ konstatoval Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
„Pozitivní je, že v meziročním srovnání je výsledek ke konci listopadu o 64 miliard lepší. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že byl loňský rok ještě zatížen pandemií covidu. A když se podíváme na srovnání s rokem 2020, kdy už česká ekonomika také nesla následky pandemie, tak průběh plnění rozpočtu rok 2020 kopíruje. Což je negativní věc, nicméně v poměru k HDP je schodek výrazně nižší, a to právě tím, že absolutní částka je stejná jako před dvěma lety. Bilance se nám tedy lepší, aniž by vláda musela škrtat a navyšovat příjmovou stránku,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS Musil.
Vláda původně pro letošek plánovala hospodařit se schodkem 280 miliard korun, v říjnu ale Sněmovna přijala novelizovanou verzi rozpočtu s deficitem 375 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přitom konstatoval, že aktualizovaný plán státní kasy pro celý rok dodrží.
Deficit téměř 300 miliard korun
Tento týden Poslanecká sněmovna schválila rozpočet na příští rok s deficitem téměř 300 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) otevřeně přiznal, že to není to, co by si členové vlády „v ideálních časech přáli“. Nicméně jde podle něj o realistický rozpočet, který odpovídá současné tíživé situaci.
„Čáru přes rozpočet udělala válka na Ukrajině, energetická krize, výrazné zdražení energií a inflace, která dosahuje meziročně 18 procent. Z tohoto pohledu se dá říct, že návrh na příští rok je akceptovatelný. Na druhou stranu tam v plné nahotě vidíme to, o čem se pořád dokola mluví – že strukturální schodek dosahuje kolem 200 miliard korun. To, že se nacházíme v krizi, respektive jdeme z jedné do druhé, má za následek skutečnost, že se celkové číslo schodku prohlubuje,“ zhodnotil Musil.
Celý rozhovor, i o vládním plánu pro rok 2024, který má navracet rozpočet do rovnováhy, si můžete pustit v úvodním videu.