Registrace vakcíny proti nemoci COVID-19 od společnosti AstraZeneca v Evropské unii je podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího ohrožená, a to z důvodu její možné nízké účinnosti. Pokud by se tyto informace potvrdily, znamenalo by to problém s počtem dostupných očkovacích látek ve stávající koronavirové krizi. Krajčí to v pátek řekl novinářům.
„Zdá se, že je ohrožena registrace vakcíny od AstraZenecy. Klinické studie nevycházejí nejlépe. Pokud by se potvrdilo, že účinnost vakcíny není dostatečná, bude obrovský problém s množstvím vakcín,“ řekl slovenský ministr.
Pochybnosti, zda je vakcína od firmy AstraZeneca vhodná pro dosažení imunity celé společnosti proti covidu, dříve vyjádřili například někteří australští vědci. Australské zdravotnické úřady ale označily látku za účinnou a bezpečnou.
Vakcínou od AstraZenecy, která vznikla díky spolupráci s Oxfordskou univerzitou, se již očkuje například v Británii. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nyní posuzuje žádost o její podmínečnou registraci.
Neschválení vakcíny od AstraZeneca v EU by patrně vedlo k prodloužení času, který bude potřeba k očkování populace proti covidu. „I v případě, že bychom s touto vakcínou začali očkovat, je momentálně plán, co se týče proočkování populace, s ohledem na dodávky vakcín natažen až do pozdních letních měsíců a začátku podzimu,“ uvedl Krajčí.
Procento Slováků má očkování za sebou
Podle údajů ze čtvrtka bylo na pětimilionovém Slovensku očkováno proti covidu přes 47 700 lidí, tedy necelé procento populace. Očkování v zemi začalo na konci loňského roku látkou od společností BioNTech a Pfizer, mezitím Slovensko obdrželo také první dodávku očkovací látky od firmy Moderna.
Slovenští odborníci označili očkování za nejúčinnější způsob pro zvládnutí stávající koronavirové krize. Na Slovensku zejména v říjnu a pak od začátku loňského prosince výrazně stoupal počet nových potvrzených případů infekce.
Úřady na to zareagovaly například omezením volného pohybu lidí. V uplynulých dnech se situace ohledně přírůstku počtu nakažených přestala zhoršovat, nemocnice ale nadále zůstávají vytížené kvůli pacientům s covidem.