Za vyhrocené vztahy a neustálé ostré vojenské konflikty mezi Palestinou a Izraelem mohou i Izraelci, uvedl pro CNN Prima NEWS bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (T0P 09). Udržování okupačního režimu není z jejich strany podle něj možné a dlouhodobě udržitelné. Dokud nedojde ke skutečnému mírovému ujednání a Izraelci nepřestanou ničit palestinské domy, klid podle něj nenastane.
Odvěká rivalita a dlouholeté vojenské konflikty provázené náboženskými třenicemi a soubojem o území mezi Izraelem a Palestinou naposledy vyeskalovaly před týdnem. Při raketové střelbě a chaosu už zemřelo přes 140 lidí, vojáků i civilistů, většinou Palestinců.
Izraelské pozice totiž před raketami chrání sofistikovaný obranný systém Železná kopule (Iron Dome), který dokáže většinu palestinských střel sestřelit ještě předtím, než dopadnou na zem.
Podle bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ale není vina jen na palestinské straně, jak se to z České republiky může zdát.
„Jsme staří spojenci již od vzniku státu Izrael a s komunistickou přestávkou to platí dodnes. Jde o jeden z tradičních směrů české zahraniční politiky. Na druhé straně ale víme, že okupační režim škodí okupovaným, ale také okupantům,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Schwarzenberg.
Izraelci nemohou držet okupační režim
Oběma stranám musí být podle něj nabídnuta pomoc v mírových jednáních. „Dokud se nepodaří dosáhnout opravdu mírového ujednání, terorismu se bude dařit vždy, a samozřejmě, pokud Izraelci boří palestinské domy a vysídlují palestinské obyvatelstvo, není možné dosáhnout klidu,“ doplnil exministr české diplomacie.
„Izraelci musí také pochopit, že není možné udržovat v té či oné formě okupační režim na palestinských územích, které jsou na Izraeli naprosto závislé a Izrael tam má opravdu vždy poslední slovo. S tím je třeba se vypořádat. Dokud nebude existovat rovnoprávný vztah, nemůžeme se divit, že se vždy objeví další teroristé,“ doplnil Schwarzenberg.
Řada českých politiků i institucí se postavila na stranu Izraele a postupně vyvěšuje izraelské vlajky. Jedna zavlála v pátek například i na Pražském hradě.
Izrael vede proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy už od pondělí vojenskou operaci nazvanou Obránci zdí. V noci na pátek podniklo izraelské letectvo doposud nejsilnější útoky. Rakety ovšem létaly z Pásma Gazy i na izraelské území a v izraelských městech pokračovaly střety mezi Araby a Židy, které jsou nyní nejvyhrocenější od roku 2014.
Útok Izraelců se v sobotu nevyhnul ani novinářům. Se zemí byly srovnány budovy agentury AP a Al-Džazíry v Gaze. Izrael ale tvrdí, že nešlo o žádný útok na média. Budovu totiž podle něj využíval Hamás.
Boje vypukly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se většinou scházejí k večerní modlitbě, což mnoho Palestinců považuje za ponižující.
Na tento měsíc také byly plánovány dlouho očekávané palestinské parlamentní volby, které ale palestinský prezident Mahmúd Abbás odložil i proto, že nebylo jisté, zda Izrael umožní hlasovat ve východním Jeruzalémě.