Objem šedé ekonomiky loni podle odhadů přesáhl jeden bilion korun. Dramatické zdražování během tří let omezilo spotřebu lidí, kteří nyní více šetří. Jenže je to tak opravdu, nebo se pořádná část peněz jen přesunula do šedé zóny, která je mimo jakoukoli oficiální evidenci? Opozice po vládě žádá opětovné zavedení elektronické evidence tržeb (EET). To však ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítá.
Za poslední tři roky se ceny zvedly v průměru o více než 30 procent. Řada lidí proto musela omezit výdaje. Třetina Čechů chodí méně do restaurací, 17 procent už neutratí tolik peněz za tabák, lidé také ve velkém šetří na pohonných hmotách a potravinách.
ČTĚTE TAKÉ: Zpackaná digitalizace může státní kasu připravit o 55 miliard. Experti nastínili další vývoj
Expert z Národní rozpočtové rady Daniel Bárta teď znovu rozvířil diskuze o tom, zda neroste šedá ekonomika, tedy zda se část útrat jen nepřesunula mimo oficiální evidenci. Pokles spotřeby by pak v realitě nemusel být tak velký.
„Pokles spotřeby v České republice v rámci krizového období byl výrazně vyšší než v ostatních zemích Evropské unie a jedním z možných vysvětlení je navýšení šedé ekonomiky,“ uvedl ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček.
Šedá ekonomika stojí na příjmech, které nejsou nikde oficiálně registrované, a to bez ohledu na to, zda jsou z legální, nebo nelegální činnosti. Příkladem toho může být, když opravář spraví záchod a dostane zaplaceno hotově a bez dokladu, nebo když číšník bere minimální mzdu a zbytek výdělku dostane na ruku.
„Šedá ekonomika je problém, který trápí všechny země. Problém je, že se nedá změřit, všechno jsou to odhady,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle dat Eurostatu a České národní banky se objem šedé ekonomiky od roku 2019 zvýšil ze 757 miliard korun na 1 037 miliard.
Opozice už chystá na boj s šedou ekonomikou opět EET. „Mám pracovní skupinu, ve které jsou zástupci podnikatelů i svazů. Bavíme se tam o tom, protože do toho vstupuje celá řada projektů jako třeba e-účtenky,“ uvedla předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová s tím, že by si přála znovu zavedení EET.
„To určitě nepomůže, protože naprostá většina transakcí dnes probíhá bezkontaktně. Ústavní soud rozhodl, že EET se na tyto platby nevztahuje, to znamená, že tento nástroj, který je byrokratický, příliš drahý a dělá z každého sprostého podezřelého, bude každoročně zasahovat menší a menší část ekonomiky,“ dodal Stanjura.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Globální trhy táhne sedm amerických firem. Kovanda v Byznysu varoval před akciovou bublinou